MAAE zlepšuje podporu pro jaderné nováčky

DomůJaderné elektrárnyMAAE zlepšuje podporu pro jaderné nováčky

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vydala nový manuál pro země plánující přijetí jaderné energetiky. V dokumentu nazvaném „Zavádění programů jaderné energetiky: Odpovědnost a schopnosti vlastníků a provozovatelů“. MAAE v něm poskytuje poradenství ohledně zavádění a rozvoje civilní jaderné energetiky pro budoucí vlastníky a provozovatele jaderných elektráren.

Zpráva zveřejněná v rámci série „Jaderná energie MAAE“, předpokládá, že roli vlastníka a provozovatele elektrárny bude zastávat stejná organizace. Ve vydaném materiálu zohledňuje více než 10 let zkušeností a ověřených postupů, které se osvědčily v zemích, které přijaly jadernou energetiku, stejně jako ponaučení, která MAAE získala během pravidelných kontrolních misích a činnosti technické podpory MAAE v nových zemích.

Výstavba prvních dvou bloků JE Kudankulam. Fotografie z roku 2009; Zdroj: MAAE

Revize původního dokumentu z roku 2009

„Nová publikace reprezentuje významnou revizi dokumentu vydaného poprvé v roce 2009. Poskytuje podrobné informace o činnostech vlastníka/provozovatele a také tématech odpovědnosti v každé z 19 kritických oblastí infrastruktury popsaných v druhé a třetí fázi programu Přístupu země k jádru. Kromě toho jsme také připojili podrobné odkazy na další přidružené dokumenty MAAE, včetně bezpečnostních standardů,“ řekl Jose Bastos, technický vedoucí útvaru Rozvoje jaderně energetické infrastruktury.

Veškeré dokumenty jsou dostupné na stránkách MAAE.

Výstavba jaderné elektrárny Barakah. Zdroj: MAAE

Ve spolupráci s Organizací pro zavádění jaderné energetiky (NEPIO) a národním jaderným regulátorem, je vlastník/provozovatel jaderné elektrárny jednou ze tří klíčových organizací uvedených v Přístupu k jádru, který slouží jako šablona MAAE pro zavádění programu jaderné energie.

Tři fáze programu pro zavedení civilního využívání jaderné energie

Poté, co se země na konci první fáze rozhodne spustit program jaderné energetiky, musí vlastník/provozovatel v druhé fázi vytvořit studii proveditelnosti, vyhodnotit dostupné technologie a vybrat jednu preferovanou, připravit plán financování a smluvní podklady pro výstavbu jaderné elektrárny. Ve třetí fázi odpovídá vlastník/provozovatel za žádost o potřebou licenci, dohled nad výstavbou a přípravu elektrárny k provozu.

Nová publikace je určena autoritám s rozhodovací pravomocí, vedoucím budoucího vlastníka/provozovatele a personálu, stejně jako i organizacím, které se do programu zavedení jaderné energetiky podílí. Materiál může být užitečný také zemím, které chtějí rozšířit svůj stávající civilní jaderný program, po delším období bez výstavby nových jaderných projektů, uvedla MAAE.