Domů
Jaderné elektrárny
Malé modulární reaktory mají získat ve Spojeném království podporu až 100 mil. liber

Malé modulární reaktory mají získat ve Spojeném království podporu až 100 mil. liber

Ministři Spojeného království by tento týden měli představit podporu první generace malých jaderných zdrojů ve snaze udržet v zemi konkurenční výhodu nových technologií a bezemisních zdrojů. Podpora by měla dosahovat desítek miliónů liber. Informaci přinesl deník The Guardian.

Britský Rolls-Royce spolu s americkými a čínskými společnostmi stále čekají na podporu, kterou jim slíbil již před dvěma lety George Osbourne, který zprvu sliboval na podporu těchto zdrojů až 250 mil. liber. Teprve nyní, po značném zpoždění, kdy vláda hledala nejlepší řešení malého modulárního reaktoru (SMR), bude potvrzeno financování vývoje a testování malých zdrojů. Dle zdrojů The Guardian se očekává, že ministr energetiky Richard Harrington oznámí podporu tento čtvrtek a to ve až ve výši 100 mil. liber (2,9 mld. Kč).

Malé modulární reaktory mají zhruba desetinový výkon ve srovnání s klasickými jadernými zdroji, jakým je například nyní rozestavěný Hinkley Point C v Somersetu. Podle stoupenců technologie má být její výhodou zejména rychlejší výstavba a levnější výroba energie bez emisí škodlivých látek do atmosféry. Firma Rolls-Royce veřejně i soukromě lobuje za své řešení a uvádí, že její model poskytne tisíce pracovních míst. Dále poukazuje na to, že rozvoj elektromobility, bude vyžadovat nutně také rozvoj infrastruktury a tomu mohou napomoci právě malé reaktory.

Podpora je určena pro financování výzkumu a vývoje SMR, které budou postaveny na území Spojeného království. Zatím není jasné, jakým způsobem budou finanční prostředky rozděleny mezi 33 účastníků tendru pro technologie SMR. Vláda opakovaně objasnila, že budou podpořeny pouze ty technologie, které prokáží svou cenovou dostupnost a konkurenceschopnost ve srovnání s ostatními energetickými zdroji. První instalace SMR ve Spojeném království se předpokládá kolem roku 2030.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Nový český plán: jaderná elektrárna do každého kraje
23. červen 2022, 09:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se