Domů
Jaderné elektrárny
Německo navzdory tlaku nepřehodnotí odklon od jaderné energetiky
Jaderná elektrárna Brokdorf
Zdroj: Flickr / Stefan Jürgensen

Německo navzdory tlaku nepřehodnotí odklon od jaderné energetiky

Žádná z možných vládních stran ani energetické společnosti v Německu nemají v úmyslu přehodnotit plánované ukončení provozu jaderných elektráren, a to navzdory výzvám zahraničních i některých německých politiků a zástupců průmyslu. Našeho západního souseda čekají poslední dvě vlny odstavování, během kterých bude odstaveno ke konci letošního a příštího roku zbývajících šest reaktorů.

Stephan Weil, zemský premiér Dolního Saska, v rozhovoru pro deník Die Welt uvedl, že obnovení jaderné energetiky v Německu nepovažuje za reálný scénář. Právě dva ze šesti zbývajících jaderných reaktorů v zemi se nacházejí v Dolním Sasku. Opětovný vstup do jaderné energetiky by byl podle Weila "krokem zpět" a ne cestou vpřed.

"Daří se nám velmi dobře, když se spoléháme na klimaticky neutrální a bezpečné formy výroby energie - konkrétně na obnovitelné zdroje," uvedl Weil.

Michael Müller, vedoucí finančního oddělení energetické společnosti a provozovatele jaderných elektráren RWE, v rozhovoru pro deník Börsen-Zeitung uvedl, že ani jeho společnost nemá v plánu měnit harmonogram postupného ukončování jaderné energetiky.

"Nebudeme pokračovat v provozu našich jaderných elektráren. Tato debata je v Německu ukončena," řekl Müller a dodal, že investice do obnovitelných zdrojů energie by místo toho dávaly z finančního hlediska mnohem větší smysl.

Někteří dlouhodobí kritici odchodu z jaderné energetiky mezitím zopakovali své obavy. Jürgen Hambrecht, bývalý generální ředitel výrobce chemikálií BASF, řekl konzervativnímu deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), že "souběžné ukončení výroby elektřiny z uhlí a jádra je chybou".

Jaderná elektrárna Grohnde, zdroj: Patrick Theinert (Tipipete) - Commons Wikimedia

Hambrecht byl v roce 2011 členem výboru zřízeného vládou, který měl zprostředkovat obnovené rozhodnutí o odchodu z jaderné energetiky. Bývalý manažer pro FAZ uvedl, že podmínky, za kterých bylo rozhodnutí přijato, se lišily od současné situace, protože se v té době neuvažovalo o odklonu od uhlí a klimatické cíle byly v té době mnohem méně ambiciózní.

"Nebyl posouzen kompromis mezi jadernou energií a globálním oteplováním," řekl Hambrecht a dodal, že to bude nyní potřeba k přehodnocení rozhodnutí.

Několik evropských států, v čele s Francií a Českou republikou, se vyslovilo pro to, aby jaderná energie hrála v plánech EU v oblasti klimatu větší roli.

Navíc začátkem října řada mezinárodních klimatických výzkumníků a projaderných lobbistů vyzvala v otevřeném dopise německou vládu, aby přehodnotila své rozhodnutí uzavřít zbývající jaderné elektrárny. V dopise se uvádí, že Německo "nevyužívá všechny možnosti" a že odstavuje jaderné reaktory o dvě desetiletí dříve, než je třeba.

Zbývajících šest reaktorů disponuje hrubým instalovaným výkonem přesahujícím 8 GW a v průměru vyrábělo více než 60 TWh elektrické energie ročně.

Odstavování jaderných elektráren - Německo Nejzazší termíny odstavování jednotlivých jaderných bloků v Německu. Zdroj: energy transition

Souboj mocností v jaderné otázce

Otázka jaderné energetiky může v EU ještě vést k bouřlivým debatám. Zatímco Francie nedávno prohlásila, že bude investovat do nových jaderných elektráren, Německo zopakovalo, že bude usilovat o vymýcení jaderné energetiky v Evropě. Tento názorový střet jistě ovlivní i jednání EU o taxonomii pro udržitelné investice, která má sladit finanční sektor s klimatickými cíli.

Žádná ze tří stran, které jsou tipovány na vytvoření příští vládní koalice, tedy SPD, Strana zelených a Svobodní demokraté (FDP), neoznámila, že by se chtěla k harmonogramu postupného vyřazování jaderné energie vrátit. Novou německou vládu proto čekají tvrdé debaty s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který si "nemůže dovolit porážku v Bruselu", neboť bude příští rok kandidovat ve volbách, píše Christian Schütte pro Manager magazin.

Obavy o zajištění bezpečnosti dodávek na jihu Německa

Jaderná elektrárna Isar. Zdroj: PreussenElektra

Mezitím rostou obavy o zajištění bezpečnosti dodávek na jihu Německa, centru německého průmyslu, které bude po odstavení posledních jaderných elektráren do konce roku 2022 s největší pravděpodobností výrazně výkonově deficitní.

Situaci nepřispívá fakt, že výstavba páteřních linek přenosové soustavy propojujících jih Německa se severem, který disponuje výraznými výrobními kapacitami zejména v podobě větrných elektráren, nebude dokončena před rokem 2026 a i to je podle mnohých ambiciózní harmonogram.

Ve světle obav o zabezpečení dodávek elektřiny bojovala bavorská vláda za nejdelší možný provoz jaderné elektrárny Isar 2, i přesto, že v době po fukušimské havárii chtěla její co nejrychlejší odstavení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(80)
Lukas
23. říjen 2021, 13:38

Kto chce kam, pomôžme mu tam...

Ak sa budú opakovať suché roky, nezvykle bezveterný koniec leta a začiatok jesene, jesenne inverzie, to budú ešte len spotové ceny za EE :)

Michal K.
23. říjen 2021, 14:30

mala sanca, ze by aspon trocha mohol zauradovat zdravy rozum zhasla.

oni ti germani aj v historii kazdy pruser dotiahli az do krajnosti

Martin
23. říjen 2021, 14:42

Tady už nezbývá než klín vybít klínem.

Zavřít na měsíc přeshraniční toky z ČR a Francie, jako takovou testovací verzi jejich energetické soběstačnosti :-)

JD
23. říjen 2021, 16:01

Což by znamenalo porušení základních principů solidarity na úrovni evropských přenosových soustav.

A také naprostou ztrátu naší důvěryhodnosti v kontextu této probíhající iniciativy:

https://ec.europa.eu/energy/topics/infrastructure/electricity-interconnection-targets_en

Je otázka, co by tento brilantní tah znamenal pro vnitrozemskou zemi.

Politiky typu "nic než národ" už tady byly dovedeny do důsledku v první polovině 20. století s velmi hořkými konci.

Někteří ovšem budou neustále zkoušet toto aplikovat v různých oborech, např. i v naší otevřené ekonomice.

Pavel
24. říjen 2021, 00:56

Asi si nemyslíte že Martin si přečte tak dlouhý a složitý text a bude se snažit pochopit všechny souvoslosti :) nebo je šance že si to přečte někdo myslící? Na tomto serveru?

jozka
24. říjen 2021, 08:27

Mate samozrejme pravdu, nicmene, az pujde z tlustych do tenkych, tak k tomu dojde bez ohledu na nejakou politickou omacku kolem, protoze kazdy provozovatel prenosove soustavy zaopovida predevsim za tu svou. Jakmile bude volba mezi udrzenim te sve a spolecnym padem, vysledek bude celkem jasny.

Martin
24. říjen 2021, 09:32

1. Myslel jsem to jako ironii, ale chápu že někteří neví co smajlíky znamenají. ?

2. Když ale chodíte do takových detailu, tak v tom případě zapatrejte v historii a zjistíte že tak 7-9 let zpátky při velmi tuhé zimě, nám Němci zavřeli dodávky plynu na HPS Waidhaus (Německo jih) na několik dní, pze sami měli málo. A dělali si z toho Němci těžkou hlavu, že by něco porušili? Ne, řešili sami sebe a sousedi jim byli v tom smyslu u....

Carlos
24. říjen 2021, 14:49

1) Příliš mnoho lidí to totiž s tím myslí vážně.

2) A bránil se někdo? Pokud jsou tu lidi takoví že jim je to jedno, což je velmi špatný rys české povahy, tak si to pak mohou zavírat jak se zlíbí. Jsem si celkem jistý že kdyby se to udělalo opačně do druhého dne je na stole žaloba pro porušení. To že se to za ČR neudělalo je prostě chyba zdejších.

Milka
26. říjen 2021, 21:55

Carlosi vy jste fakt skvělej. V článku se dočtete, že Německý politik chce evropě zakazovat jejich energetický mix. V komentáři se dočtete, že Němci porušili obchodní dohody, ale Vám z toho vyjde, že Češi by se měli nad sebou zamyslet, protože je nežalovali. Kopat zbytečně do vlastního národa, to je ten velmi nepříjemný rys české povahy, který jste se rozhodl následovat. P.S. Když se podává žaloba, tak už je něco špatně a nemá se stím počítat jako s rutinou.

Lišák
24. říjen 2021, 13:22

Výborně se jste to popsal. Plně s Vámi souhlasim. Nicméně jsem až nastane blackout že strany Německa, Rakouska a to se projeví na i u nás, ale kdo ponese odpovědnost za a tím i náklady na přerušení výroby v podnicích. To vyrovnávání a bude velmi těžké. Vidíme to např. Dieselgate.... Zdravím

Pavel
24. říjen 2021, 00:29

Zavřít přeshraniční toky z ČR,? To je super nápad. Naprosto souhlasím. Takže ČEZ nebude mít možnost otravovat naše ovzduší toxickými a radioaktivními emisemi z tepelných elektráren a vyvážet elektřinu? No super! Na druhé straně si nebude moci kupovat flexibilitu rakouské a německé soustavy a bude se muset starat sám? No to už je horší, ale proč ne.

jozka
24. říjen 2021, 07:56

Myslite tu flexibilitu, kterou Nemcku zachranuji jeho zatim funkcni tepelne elektrarny a Rakousku tepene elektrarny nase a balkanske?

pravda
24. říjen 2021, 17:29

přesně tak odstřihnout dráty

Pavel Vesely
23. říjen 2021, 16:20

A budou nás doslova "vysávat" a zvednou naší vnitřní cenu energie jak u plynu, tak el. energie. Jejich blbost budeme platit i my.

Carlos
25. říjen 2021, 00:22

Fangličkářství si prosím strčte... no dle preferencí, přece jen fangle bývají na bidlech, tak... primární problém který vede k vysoké ceně je propojení trhů ale přitom nedostatečná kapacita pro přenos energií mezi nimi, ať už se jedná o nedostatečné kapacity vedení, nebo o nedostatek přepravních kapacit třeba na dráze.

Současný souběh několika krizí (palivová a transportní) všechny problémy z minulosti jenom zveličuje,protože je nejde maskovat, nebo aplikovat "to se nějak udělá".

Třeba nedostatečné profily na hranicích znamenají že polovina výkonu uhelných elektráren se nemůže podílet na snížení ceny, nedostatečná kapacita a rychlost drah zase představuje problém protože uhlí kulatina a štěpka se přepravují v těch samých vagonech a problémy s kapacitou a rychlostí prodlužují oběhy a navyšují spotřebu vozů.

Rozvazování globálních řetězců zase má vést na reindustrializaci, nebo alespoň přesuny v rámci ekonomiky, ale na to nejsou lidi a chybí jak vagony, tak silnice a lodě..

Josef
23. říjen 2021, 22:09

Kdo si myslí, že Němci nezavřou JE, tak ten nezná německý národ oni si to prostě naplánovali a tím je to jednou dané a přes to nejede vlak. Navíc politicky se tam nic nezměnilo mediální a institucionální zelená masáž tam běží ve všech médiích a všech stupních dovolí si říct ještě více lží než u nás, protože místnímu obyvatelstvu díky menší industrializaci chybí technické vzdělání, ti nahoře na tom tvrdě vydělávají a běžní Němci jsou neustále strašeni, aby platili a nereptali....

Dušan
23. říjen 2021, 22:21

Jadrová elektráreň má dve veľké uhlíkové stopy ... keď sa stavia a keď sa likviduje.

Počas prevádzky je relatívne "čistá" z pohľadu uhlíkovej stopy.

Nemecké elektrárne sú postavené, čiže tam už Nemci z uhlíkovou stopou neurobia nič a keďže ich treba zlikvidovať tak či tak , takže nič neušetria ani pri likvidácii.

Jediné čo dosiahnu svojou obmedzenosťou je to, že na pekných pár rokov zdvihnú uhlíkovú stopu ....

Ekdodementi skrátka svoju chybu nepriznajú .... čo je dosť komické ak uvážime, že zatvorením JE dosiahnu presne to proti čomu tak dnes zúrivo bojujú ....

Čo zas neprekvapuje .... EV zúrivo finančne podporujú hoci tým nič neriešia ... ale dobrý pocit im stačí.

Carlos
24. říjen 2021, 00:25

Kdo to říká, ten to e, na toho to pasuje, tímto Vám sděluji že jste se předposledním odstavcem vyřadil ze slušné části diskutérů.

Dušan
24. říjen 2021, 08:32

Fanatický "ekológovia" presadzujúci svoje videnie sveta bez ohľadu na následky skrátka svoju chybu nepriznajú .... čo je dosť komické ak uvážime, že zatvorením JE dosiahnu presne to proti čomu tak dnes zúrivo bojujú ....

Prepáčte ... dávam do politicky korektnej formy.

Pavel Karásek
23. říjen 2021, 23:32

Ještě aby to přehodnocovali. To by udělali pěkný nesmysl. Bylo to rozhodnutí vhodné následování. Za to si Německo a nejen Německo, ale i další, kterí se tak rozhodli zaslouží obdiv. Jen tak dál s dobrými rozhodnutími.

Michal Hušák
24. říjen 2021, 00:17

Ironie,nebo to myslíte vážně ?

Pavel Karásek
24. říjen 2021, 10:06

To myslíš vážně, jestli to myslím vážně? Nebo je to ironie?

Emil
24. říjen 2021, 10:18

Jestli považujete za dobré rozhodnutí něco, co podle vědeckých studií zabíjí zbytečně 1200 lidí ročně, tak asi celkem není divu, že kdo vás nezná, to považuje za ironii.

Pavel
24. říjen 2021, 00:14

V Německu názor samozřejmě nezmění, a je to tak správně. V Německu se totiž vedla diskuze už od sedmdesátých let. Skutečná diskuze o výhodách a nevýhodách, ne jako budovatelská propaganda, kde se zamlčují a zlehčují nevýhody, ale zveličují zářné zítřky, tak jak to známe od nás. V Německu už v osmdesátých letech bylo rozhodnutí že odstoupí od jedné energetiky. Důvod je bezpečnost. To není žádná ideologie, jde jen a rizika spojená s jadernou energetikou. Němci, na rozdíl od nás postkomunistických chudáků, se prostě cítí dost bohatí na to, aby se to mohli dovolit. Je to

něco jako v devadesátých letech si do mercedesu koupit ABS systém za 100000kč. Pro nás něco naprosto nepochopitelného. Bylo to právě globální oteplení, které Němce zviklalo a ukončení jaderné energetiky přehodnotili. Přeci jenom si vyhodnotili, že takoví matláci jako Sověti v Černobylu nejsou, takže u nich by to nemělo vybouchnout. Ovšem po fukušimě už padlo rozhodnutí definitivní. Protože japonce Němci uznávají. Je velká hloupost si spojovat energiewende s ukončením jaderné energetiky. To spolu vůbec nesouvisí, to je velký omyl. Každý, kdo chcete komentovat energiewende, tak si probůh vyhledejte nejdříve informace. Odstavení německých jaderných elektráren bylo do energiewende zakomponováno později, prostě jako reakce na fukušimu.

Vinkler
24. říjen 2021, 08:15

Víte jaká je výhoda pro Němce vysoká cena energie v Evropě? Umí na tom vydělat na úkor okolí, které upadne. A král krachů je Soroš no. Tomu se říkalo neokolonialismus. Chtěli jsme to. Takže kdo chce kam, pomožme mu tam. Jak stojí v úvodu diskuse.

Dušan
24. říjen 2021, 08:38

Vzhľadom na to, že v Nemecku chcú zrušiť nejaké daňové zaťaženie ohľadom energií ako reakciu na vysoké ceny je jasné, že sa až tak bohato necítia ... lebo ceny vystrelili viac ako si Nemci kedy vedeli predstaviť.

Skrátka neplatí, že Nemci sú dosť bohatí na to aby si vysoké ceny energií nevšimli. Tento rok to prestalo platiť ... takže je zrejme zbytočné študovať čo si Nemci mysleli x-rokov dozadu ... dnes už si evidentne pod vplyvom reality myslia iné .... a svoje dogmy evidentne prehodnocujú.

Vinkler
24. říjen 2021, 09:54

No to je část té německé výhry. Oni budou mít daňové úlevy a my za Kalouska ne.

Carlos
25. říjen 2021, 00:26

Co sem motáte Kalouska? Pokud vím o tom se ani na žádný post neuvažuje. Ale rušit daně na energie v této situaci je volovina, stejně to ceny doženou.

Spíš je potřeba aby státy poskytly maximální součinnost investorům po stránce nových projektů zaměřených na získání primární energie, nebo se přes své podniky (jako např. povodí) zasadily o maximální využití dostupných lokalit. Dále aby se zlepšila efektivita nakládání a primárními energiemi atd. atd.

Emil
24. říjen 2021, 09:26

Nastudovat byste si to měl spíš vy sám. Termín Energiewende razil v 80. letech německý Öko-Institut, definován byl programovou knihou „Energetická transformace - růst a prosperita bez ropy a uranu“. Odchod od jádra je přímo v definici této ideologie.

I ta údajná (ne)bezpečnost je založená opět jen na ideologii, fakta hovoří úplně jinak, jádro je jedním z nejbezpečnějších zdrojů energie, které máme k dispozici.

petr
24. říjen 2021, 10:23

Dobrý den, víte v těch 70-tých letech to bylo tak, že jeden pomatený protestantský pastor měl stále prázdnou modlitebnu a tak si vymyslel téma "boj proti jaderným elektrárnám" a tím nalákal na bohoslužbu další blázny...

Dnes protijaderná lobby je placená Ruskem, stejně jako kdysi Sovětský svaz platil bojovníky proti raketám středního doletu. Titíž lidé a stejný zájem rozložit západní demokracii, protože zdražení elektřiny občané SRN unesou, ale zde u nás je to perfektní PR pro strany, které budou chtít vystoupit z EU...

Smutný příběh, který se doufám nenaplní, ale rozhodně nabourá pevnost EU...

Carlos
24. říjen 2021, 11:33

Pokud vím, tak protijaderné hnutí vzniká už někdy v 50. jako reakce na jaderné zbrojení a protože v té době není až takový rozdíl mezi vojenskými reaktory a reaktory pro výrobu plutonia (MAGNOXy i RBMK jsou od těchto přinejmenším odvozené, pokud se rovnou k tomu účelu nepožívaly, Shippingport měl zase reaktor původně určený pro válečnou loď), tak se s tím svezly právě i JE.

Další věc je že v Německu se vystoupení proti jaderné energii dají vysledovat až do 50. let. Takže to nebude jenom o nějakém faráři, ale o něčem dlouhodobějším. Byť tedy je pravda že různí pastoři, jak jim říkají, v USA napáchali nezměrné škody na společnosti.

Milan Bačík
25. říjen 2021, 16:22

Největším sponzorem protijaderné loby byli majitelé uhelných elektráren.

meisnn
24. říjen 2021, 06:00

Ale oni nakonec přehodnotí, oni ještě nezažily Black Out a jeho skutečné důsledky, po prvním bude stačit tak 4-denním malinko procitnou a při druhém který bude následovat nedlouho po prvním tak začne od veřejnosti takový tlak že přehodnotí!

Vinkler
24. říjen 2021, 09:29

Myslím že jakýkoli blackout na procitnutí nestačí. Zarytě věří svým autoritám. Historicky. To frantíci jsou jiní.

Dušan
24. říjen 2021, 09:43

No akosi sa mi nechce veriť, že tie "autority" povedia ... "Nič sa nedeje, ideme ďalej ....".

A samozrejme rozpad siete v Nemecku je problém pre celú energetickú sústavu Európy ... a to už nemôžu Nemci ani náhodou ignorovať.

Dohody, nedohody, ostatní sa začnú "brániť" ... a jednoducho pri ďaľšom výpadku Nemecko "odstrihnú" miesto toho aby ho ako doteraz zachraňovali.

Dušan
24. říjen 2021, 09:07

Nemci si to vymysleli geniálne .... jadro, uhlie odstavia keď bude elektriny málo tak si postavia plynové elektrárne. V tom "geniálnom" pláne sú však evidentne chyby a Nemecko bolo už pár krát pred blackout-om:

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/nefouka-nesviti-nemecko-blackout

Navyše ich podliezavá "ekologická" politika voči Rusku má svoje výsledky .... NS2 je príčinou toho, že cena plynu a s tým i elektrickej energie ide do rekordov tak, že to je už veľa i na bohatých Nemcov.

Ak budeme poslúchať ... "dobrý ujo Putin" dá viac plynu:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/putin-rusko-muze-po-schvaleni-plynovodu-nord-stream-2-okamzite-zvysit-dodavky/2107173?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=631801&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=zl7b0KQppAG-202110240646&dop_id=13992009

Uvidíme či Nemcom vydrží ich "ekologický" fanatizmus, keď si pár krát "vyrazia poistky" ....

Bežný Nemec uteká "zachraňovať svet" cestou nákupu štedro dotovaného elektromobilu, ale ak sa pár krát zastaví ekonomika i domácnosti po blackout-e tak uvidíme či nezmenia svoj pohľad na energetiku. Ak nie oni, tak určite okolie sa ozve, že nemecký "bordel" v el.siaťach už nikoho nebaví riešiť ....

energetik
24. říjen 2021, 10:15

Už žádné další ústupky a výjimky atomteroristům. 70 let neúspěšné snahy všemi možným způsoby stále vyšších dotací, odpouštění škod a zodpovědnosti o komerční rozvoj jaderné energetiky, byla dost dlouhá doba na to splnit sliby o bezpečné a bezemisní jaderné energii a splnění těchto slibů není stále ani na dohled.

Vinkler
24. říjen 2021, 11:49

To, že se živíte instalací FV neznamená, že umíte spasit svět takovými propagačními výlevy ala Goebbels.

Hariprasad
24. říjen 2021, 12:23

Německý přístup je v pořádku. Jen je potřeba za dané situace výrazně zrychlit přechod na nové způsoby ukládání elektrické energie a udělat si dostatek energetických rezerv v OZE.

jozka
24. říjen 2021, 13:43

Energeticka rezerva v OZE? V kterem okamziku se z technologie, kterou musite doplnit rezervou jine technologie (plyn, uhli, PVE, baterie, co svet nevidel) stava sama rezervou? Kdyz teda pominu mysl pomatencu?

Dušan
24. říjen 2021, 14:31

Asi sotva .... ak už boli dva krát kúsok od rozpadu el.sústavy tak asi to nebude "nemecký prístup v poriadku" ....

Evidentne to v poriadku nie je a el.dispečingy nemeckých susedov sú z ich "ekológie" na prášky ....

Cez el.sieť totiž svoje problémy Nemci exportujú i susedom ....

Každému je šuma fuk čo si Nemci robia so svojou energetikou.... pokým to nazaťažuje ich.

Okrem toho nemecká "ekologická" politika nás vložila do rúk Putina, ktorý si to evidetnne užíva .... a my platíme ... zas i pre nemeckú "ekológiu" ... a to bolo rečí nemeckej proruskej loby ako nám "NS2 pomôže" .... vidíme ...

jozka
24. říjen 2021, 14:48

A nejvetsi legrace, ze ten arcilotr Putin si vystaci s tim, aby se hralo podle nasich pravidel. V komedii by to byl dobrej for.

Dušan
24. říjen 2021, 16:01

Formálne naozaj problém nie je ...

Rusi si plnia všetko čo majú zazmluvnené. Čiže právne je to OK. Ale naivný západ berie Rusko ako racionálneho hráča, ktorý sa bude správať "normálne" a predávať plyn i mimo dlhodobých kontraktov tak ako po minulé roky ...

A teraz ten naivný západ pozerá s otvorenými ústami, že to takto nefunguje.

Rusko skrátka "len" stoplo dodávky na spotovej báze a zrazu sme bez plynu, resp. bez dostatočného množstva. Rusko nás chytilo za krk len vďaka detskej naivite, že sa Rusko bude správať racionálne.

Rusku sa stále ustupuje .... ustupuje ... a Putin to neberie ako krok partnera, ale ako slabocha, ktorý mu je na smiech ... a čí viac ústúpime, tým viac nám šlapne na krk ..

To bolo i tu naivných rečí ako nám NS2 pomôže .... "zabezpečí" .... "zlacnie" .... a tu máme výspedok. Putin úplne v súlade s našim právom nám stupil na palec a Európa je celá v panike ....

Samozrejme dlhodobo to Rusko, resp. celý plynový priemysel poškodzuje, ale to Putina nezaujíma ... on si to "užíva" dnes ...

jozka
24. říjen 2021, 18:02

Mate pomerne zajimave predstavy o "normalnosti". Rusko nic nestoplo. Rusko jen pristoupilo na nasi hru a my se najednou divime, ze existuje nekdo, kdo nas preplatil.

Kdyz budu nekoho horem dolem vysirat a pak se divit, ze ten druhy plni jen to, co ma dane smlouvou, pak nejsem nic jineho nez slabomyslny a zaslouzim si to vyzrat do dna.

Stas
24. říjen 2021, 18:53

Dušane, ty jsi už diagnoza!

mart
24. říjen 2021, 23:42

Ale o tom přeci spotový trh je. Je o tom riziku, že se z jakýchkoli důvodů nemusí najít nikdo ochotný v daný okamžik dodávat. Proč se EU snažila přejít na spotový trh místo dlouhodobých smluv? Za prvé se snažila držet Rusko pod krkem tím, že žádné odběry negarantuje a za druhé se snažila využívat nízké ceny a nakupovat v nejvhodnější okamžik. Jenže ten na druhé straně se může zachovat úplně stejně. Tedy negarantovat dodávky a prodávat jen když bude hodně draho. Tahle hra má totiž minimálně dva hráče. A když se jeden snaží s tím druhým vyběhnout, místo aby uzavřel dlouhodbý kontrakt, tak se mu to může podařit a nebo si sám naběhne. Oni nás nechytili za krk kvůli naší naivitě, ale kvůli snaze s nimi vyběhnout.

Vinkler
24. říjen 2021, 16:54

Specifikujte ukládání energie co máta na mysli a kolik to bude stát aby byla síť stabilní, specifikujte rezervy jaké a kolik to bude stát aby byla síť stabilní.

Jinak je to pustá propaganda..

Vinkler
24. říjen 2021, 16:55

To Hari

Ddd
24. říjen 2021, 21:03

Obnovitelné energie super ale musím je někde brát prvně vše připravit pak zavírat a ne obráceně

Jaroslav Loudil
24. říjen 2021, 22:38

Němci mají ve větru 65 GW, v soláru 50 GW, celkem 115 GW výkonu. V noci z 8 na 9 října 2021 z těchto 115 GW běžel jediný !! GW ,protože byla jednak noc a jednak bylo v podstatě bezvětří. Nastala pak zoufalá "mobilizace" všech uhelných, jaderných a plynových elektráren , aby se Německo dokázalo vyhnout rannímu Blackoutu. Přes den svítilo, tak se sytém "trochu zmátořil" , ovšem už večer byla opět jedna MWh v Německu za 442 Euro ! Naprosté zoufalství ! V Německu evidentně neexistují a v dohledné době ani existovat nebudou žádné obří systémy pro ukládání energie. Aby se Německo obešlo bez jádra a uhlí a plynu, pak by potřebovalo baterky o kapacitě nějakých 30 000 GWh !! , ovšem ani to nebude stačit - nelze zaručit , že se vždy dokáží nabít na 100 % výkonu při silném větru - to by celá soustava OZE musela být třeba o 50 % naddimenzovaná, aby byl generován trvalý nadbytek výkonu ukládaný do obřích baterek. Bez této "jistoty" nelze takovýto systém v budoucnu provozovat.

JD
25. říjen 2021, 01:56

Nevypadá to, že by se Německo nějak zvlášť zabývalo bezvýznamnou mediální hysterií věčně ufňukaných oportunistů z východu.

Jejich průmysl řeší důležitější záležitosti, jako např. práci na svojí budoucnosti a konkurenceschopnosti.

https://www.cleanenergywire.org/news/industry-calls-next-government-start-greatest-transformation-germanys-history

Milan Bačík
25. říjen 2021, 16:29

Proč mi to tak silně připomíná hlášení úspěchú socialistického hospodářství před rokem 1989?

JD
25. říjen 2021, 19:00

To netuším, a s takhle konkrétním dotazem vám asi nepomohu. Vaše projekce a odezvy určitého vnímání reality na základě historických zkušeností jsou něco, s čím si asi budete muset poradit sám.

Možná by se asi dalo toto vaše vnímání parafrázovat něčím jako "S fosilními palivy na věčné časy a nikdy jinak" nebo "Vyšší produkcí uhlí a ropy za obranu světového míru". Taková hesla by mohla připomínat snahy režimu před rokem 1989 udržet neudržitelné.

Asi si snahu firem a států aplikovat koncepce pomocí dlouhodobých strategií zaměňujete za pětiletky. Možná by se to dalo pochopit, vzhledem k naší historii. Ale západní svět má podobné zkušenosti například s Marshallovým plánem nebo New Dealem.

Pokud se ve skutečnosti snažíte firmu, stát nebo nadnárodní strukturu posouvat o větší kus dál, a to slovo "větší" zde znamená déle než mandát aktuálního vedení nebo jedno volební období, tak potřebujete alespoň zhruba znát cíle, ke kterým směřujete, a cesty, jak se k nim dostat.

A tyhle cíle by měly být alespoň nějak dosažitelné, a ty cesty by měly být nějak schůdné. A to pokud možno právě delší období, než jsou ta výše uvedená. Bez toho ani nevíte, kde jste, kam směřujete, a místo koncepčního posouvání se vpřed stagnujete, nebo se ocitáte v chaosu protichůdných změn.

A firmy a státy, které se vpřed posouvat nechtějí, se nemohou divit, že jim peloton ujede. Ve většině odvětví je to dokonce otázka přežití.

Nebojte, na západ od nás chápou výzvy před kterými stojí, a příležitosti, které se jim otevírají. Otázka je, jestli to chápeme my.

Ale asi vám taková odpověď stačit nebude.

Tak pokud jste zaměstnaný, zkuste u vás ve firmě nadhodit, že její případné snahy o inovace, a dlouhodobé obchodní a strategické cíle jsou "hlášením úspěchů socialistického hospodářství". A uvidíte, co vám řeknou.

hlpb
25. říjen 2021, 10:26

A teď si ještě popíšeme situaci v Německu od 20.-22.10., kdy hodně foukalo. Každý den vítr v Německu vyrobil cca 1 TWh/den jen pro představu, na výrobu stejného množství energie by muselo být v Německu v provozu cca 50 jaderných bloků. Navíc i když je konec října, pořád FVE v Německu vyrobí denně mnohem víc EE než obě naše jaderné elektrárny dohromady. Tyto dny OZE pokrývalo celou spotřebu Německa a tak Německo nadvýrobu posílalo do okolních zemí. V roce 2030 bude v Německu jednou tolik instalovaného výkonu FVE a VTE než je dnes. To znamená, že německé VTE budou ve větrných dnes vyrábět cca 2 TWh/den + FVE v říjnu cca 300 GWh/den. V těchto dnech bude Německo buď ukládat denně do bateriových úložišť + H2 cca 1 TWh, kterou následně bude spotřebovávat, nebo bude dodávat levnou energii do okolních zemí (1 TWh pokryje veškerou spotřebu Rakouska, ČR, Slovenska, Polska dohromady)

Jaroslav Loudil
25. říjen 2021, 11:34

Předpokládáte tedy na 100 %, že Německo bude mít už za 9 let tato obří úložiště ? Mně se nezdá dobré, aby se cena elektřiny v Německu pohybovala v intervalu od mínus 100 do plus 500 Euro za 1 MWh. To je parádně nestabilní systém ! Včera jsem jel po dálnici z Prahy ,na benzinkách jsem viděl 1 litr AD BLUE po 59,90 Kč /litr - před měsícem byl běžně k dostání za 6,90 Kč. Stejný případ jako u německé ceny elektřiny , jednou zadarmo , podruhé se vyvažuje jeho cena zlatem ! Mně se v takovém "SYSTÉMU" nechce žít ! Nikde totiž nevidím jeho výhody.

richie
25. říjen 2021, 12:10

to blaha

znova len bludy a PR kecy podlozenych "priemernymi" cislami a nie realnou vyrobou/spotrebou a k tomu este fantazirovanie o neexistujucom

"..Každý den vítr v Německu vyrobil cca 1 TWh/den jen pro představu.."

klamstvo - kazdy den v danom obdobi vyrobil "vietor" 700~800GHw

"..Tyto dny OZE pokrývalo celou spotřebu Německa..."

dalsie klamstvo ci zavadzanie .. ani na chvilu neprekrocila celkova vyroba FVE+VTE celkovu aktualnu spotrebu Nemecka

a vdaka velkej vyrobe z VTE si Nemci platili EE z VTE drahsie, pretoze cena klesla takmer na nulu, ale zo zmluvy muslei VE doplacatdohodnuty rozdiel -> Najviac z toho profitovali Rakusania, za Nemcami dotovanu elektrinu si napustali precerpavacky

a tie vsunute kecy s nesuvisiacim porovanvanim na odputanie pozornosti od bludov co pisete ..

a este k zaveru, kde su dalsie perlicky

"..V těchto dnech bude Německo buď ukládat denně do bateriových úložišť + H2 cca 1 TWh, kterou následně bude spotřebovávat, nebo bude dodávat levnou energii do okolních zemí.."

1) 1TWh kapacity akumulacie by dnes stacila len na vyrovanie krivky vyroby/spotreby den/noc .. 1 necely den! .. a to teraz, nie to este v r.2030

2) do roku 2030 budu radi, ak budu mat aspon stvrtinu z tejto hodnoty (podla doteraz znamych projektov) - to sa neda spravit tak, ze si pojdu do Bauhausu kupit baterku a hotovo

teda stalelen dokazujete, ze pisete o niecom comu nerozumiete, a veselo spajate hrusky s jablkami poprespikovane irelevantnymi priemrnymi cislami (a aj to nespravnymi)

hlpb
25. říjen 2021, 16:54

Richie každý si to může dohledat na Frauhofer ISE.

udělám to za tebe, jo, tak tady máš reálná čísla z těchto třech dní

20.10. = VTE vyrobila 920,4 GWh, FVE = 105 GWh, Dukovany + Temelín = 94 GWh

21.10. = VTE vyrobila 945,4 GWh, FVE = 100 GWh, Dukovany + Temelín = 94 GWh

22.10. = VTE vyrobila 880 GWh, FVE = 120 GWh, Dukovany + Temelín = 94 GWh

Rekordní výroba z VTE v zimě, zatím je rekord v 11.2.2020, kdy větrníky vyrobily 1060 TWh. Jen zajímavost tento měsíc větrníky nad 800 GWh/den vyrobily 15dnů

Kamil Kubů
25. říjen 2021, 18:31

Děláte stále stejnou "chybu" tím, že si vybíráte pro Vás vhodná data a ty extrapolujete na celé období.

Kupříkladu se zde oháníte vývozy z Německa v období třech konkrétních dnů, ale úplně ignorujete situaci o dva týdny dříve, kdy podle stejného zdroje Vašich informací bylo Německo pět dnů závislé na dovozech v celém rozsahu denního diagramu. A uvědomte si prosím, že tyto dovozy jsou ve velké míře de facto zpětné dodávky. Pokud by bylo Německo skutečně čistým exportérem jak uvádíte níže, nemělo by co dovézt zpátky, protože vyvezená elektřina by byla spotřebována.

Na tomto portále jsou zajímavé i jiné grafy, např. Scatter Charts on Electricity Production. Letmým pohledem na graf zjistíte, že souhrnný výkon FVE+VTE prakticky nikdy nedosahuje ani poloviny instalovaného výkonu. Že naprostou většinu času dosahuje sotva poloviny zátěže německé soustavy. Že je vcelku běžné mít výkon těchto zdrojů na desetině instalovaného výkonu i v době denní špičky, kdy je zátěž systému největší. To všechno vede k neodbytným závěrům, že energetika postavená primárně na FVE+VTE vyžaduje enormní redundanci a gigantické zálohování jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu. A že takový mix musí být nutně dražší, než energetická síť, která je z větší části postavena na řiditelných zdrojích.

hlpb
26. říjen 2021, 07:48

Kamile, žádnou chybu nedělám, jen jsem reagoval na příspěvek diskutujícího, který se tvářil, že VTE a FVE vlastně nic nevyrábí, tak jsem na třech dnech ukázal, že to jsou nesmysly. V těchto dnech ukázaly VTE obrovskou výrobu.

Německo pořád víc EE vyváží než dováží k 26.10.2021 má zatím bilanci + 11 TWh. Do záporné bilance se dostane až příští rok po odstavení třech JE bloků na konci tohoto roku.

Ještě dodám jednu základní veličinu, kterou všichni vědí a počítají s ní. VTE a FVE jejich základní vlastnost je NESTABILITA výroby = v některých dnech vyrobí obrovské množství např. říjnové dny cca 1200 GWh/den. A pak jsou dny když je inverze, a to pak FVE a VTE vyrobí v lednu jen 100 GWh/den, pak jedou plynové a uhelné elektrárny na plný výkon a spalují miliardy m3 plynu a miliony tun uhlí. Ve větrných a slunečných dnech tyto NEOBNOVITELNÉ suroviny ušetří. To slovo neobnovitelné je zásadní znamená to základní veličinu pro tyto zdroje, jednou dojdou a už nikdy nebudou. A čím více a rychleji je budeme spalovat, tím rychleji zmizí a poroste jejich cena. A přesně toto sledujeme nyní nedostatek plynu a uhlí vyhnal jejích cenu neskutečně vysoko. Až vám přijde zvýšení cen za plyn a elektřinu, už víte že všichni můžeme "poděkovat" stabilním zdrojům energie, které spalují uhlí a plyn, a můžeme jen litovat, že není víc VTE a FVE, protože by nebylo potřeba spalovat tolik neobnovitelných surovin a cena EE by byla mnohem nižší.

Jak by dopadla sázka na řiditelné zdroje vidíme v přímém přenosu, kdy vysoká cena plynu a uhlí vyhnala ceny EE na rekordní úrovně. Tzn. kdyby bylo víc těchto zdrojů, tak by cena EE byla ještě vyšší, díky levnější energii z OZE a JE tomu tak není. Samozřejmě je potřeba dodat, že nové JE už nám s cenou moc nepomůže, protože nové bloky nebudou dodávat pod 100 €/MWh.

richie
26. říjen 2021, 09:08

to blaha

ano, uznavam, ze som spravil chybu a nespravne odhadol vysledok (na zaklade rovnakych vstupov z Graunhofer ISE) miesto nalistovania si presnych cisel - udaje boli trochu vyssie... miesto mnou uvadzanych 700-800GWh boli tieto tri dni vynimocne 880-940GWh ..

zial 70% mesiaca boli hlboko pod polovicou tohto vykonu .. a podla historie je toto ovela obvyklejsi scenar, nez ten vami spominany rekordny mesiac spred dvoch rokov..

PS: nerozumiem tej nezmyselnej manii porovnavat to s JE v Cechach

ved porovnavate instalovany vykon VTE v nemecku je 15x vacsi ako vykon Dukovany+Temelin a v najlepsich dnoch vyrobili len 10x tolko ako spominane JE, pricom tieto vedia ten vykon dodavat v podstate nepretrzite, zatialco VTE to zvladli az tri dni v mesiaci

Kamil Kubů
26. říjen 2021, 10:55

Vaše argumentace ohledně ceny energií by byla relevantní, pokud by k aktuálnímu nárůstu cen došlo kvůli vyčerpání fosilních zdrojů. Ale nic takového nenastalo. Současná cenová bublina je souhrnem spekulativně administrativního nárůstu cen povolenek a chybných obchodních rozhodnutí v období tuhé zimy a ekonomického propadu díky covidu na přelomu 20/21. Svůj vliv na tato rozhodnutí má právě i rozvoj nestabilních zdrojů, protože díky nim se stává nestabilní i produkce řiditelných zdrojů a tím pádem přicházejí o možnost dosahovat příznivějších cen pomocí dlouhodobých stabilních nákupů. Myšlenka, že jsou dnes drahé energie, protože už jsme spálili moc fosilních surovin je naprosto lichá.

Kamil Kubů
25. říjen 2021, 12:13

Občas si říkám, jestli ty Vaše informace jsou zkreslené špatnou matematikou, růžovými brýlemi nebo záměrnou manipulací.

OZE v žádném případě nepokrývalo celou spotřebu Německa, protože zátěž v těchto dnech nikdy neklesla pod 55 GW a výroba OZE tuto úroveň překročila pouze v době, kdy celková zátěž byla o více 20 GW vyšší.

Německo možná nějakou nadvýrobu do zahraničí posílalo, ale rozhodně ne všechno, jak je vidět z diagramů exportu/importu. Maximum exportu je někde kolem 8GW. Naopak, ukazuje se, že velkou část energie zase dovezlo zpátky a tak v podstatě nula od nuly pošla.

Výroba v konvenčních elektrárnách nikdy neklesla pod 20 GW. Tvrdit, že OZE pokryly veškerou spotřebu Německa je prostě lež.

Spotřeba v těchto dnech byla o hodně vyšší než 1 TWh, spíše tak 1,7 - 1,8 TWh. Pokud by v roce 2030 byl instalovaný výkon OZE dvojnásobný, dokázal by s bídou pokrýt odstavení těch konvenčních zdrojů, ale na akumulaci by mu zbyly řádově desítky GWh. Možná malé stovky. To by rozhodně nestačilo na pokrytí nedostatku energie z OZE zdrojů, které od odpoledne 23.10. zvládali po většinu doby pokrýt sotva třetinu požadované zátěže. A to nemluvím o tom, že v roce 2030 bude mít Německo pravděpodobně o dost vyšší spotřebu EE. Tu předpověď zářné budoucnosti si budete asi muset trochu upravit.

hlpb
25. říjen 2021, 16:15

OZE v těchto dnech vyrobilo v Německu cca 1250 GWh/den a v exportu/importu mělo kladnou bilanci cca 200 GWh/den, celková výroba v Německu byla cca 1650 GWh/den. tzn. že Německá spotřeba byla cca 1450 GWh/den, máte pravdu cca 200 GWh = 13% dodali ostatní zdroje, zbytek 87% německé spotřeby pokryly OZE. Tečka je to popis skutečnosti, nic k diskuzi.

Vše jde dohledat na odkazu níže a pak si nemusíte vymýšlet nesmyslná čísla, která nadhodnocujete, aby jste měl pocit, že to nejde. V žádném případě v těchto dnech nemělo Německo spotřebu EE 1,7-1,8 TWh/den to je nadhodnocení o 300-400 GWh/den.

https://energy-charts.info/charts/energy_pie/chart.htm?l=de&c=DE&interval=day&datetimepicker=21.10.2021

richie
27. říjen 2021, 15:19

@blaha

ad prvy odstavec - to je typicke zavadzanie z vasej strany, z presnych priemernych cisel odvadzat/prezentovat nekorektne zavery

pretoze to ze sumarne (po zapocitani)exportovali len ~200GWh vobec nehovori o pomere OZEna domacej spotrebe, problem je ze najvacsi exportbol pocas najvacsej vyroby OZE a najvacsi import bol, ked OZE dodavalo najmenej .. teda v konecnom dosledku bol podiel OZE na domacej spotrebe vyrasne mensi ako uvadzate ... najlepsie vyuzili "lacnu"a zaroven draho dotovanu EE v Norsku, Swedsku a Rakusku, ked za lacny/dotovany peniaz si napustili precerpavacky..

a len sukromna poznamka k druhemu odstavcu o nadhodnotenych cislach .. podla vasich cisel sa "sekol" len o ~16% .. co je hlboko pod vasu rozlisovaciu schopnost (aspon vacsina vami udavanych udajov/odhadov daleko prekracuje tento limit)

Marcel
25. říjen 2021, 14:06

A že jsem tak smělý, kde prosím ta uložiště staví? Zatím se mluví pouze o odstavování kapacit v jádru a uhlí. Stále není zodpovězena základní otázka: co budou dělat v noci, kdy nebude foukat?

hlpb
26. říjen 2021, 07:24

To samé co teď, nehledejte v tom záhadu, když nefouká jedou na vyšší výkon fosilní elektrárny na zemní plyn a uhlí. Zemní plyn se bude postupně stále ve větší míře nahrazovat H2, který se bude vyrábět z přebytků z FVE a VTE.

richie
27. říjen 2021, 13:42

"..Zemní plyn se bude postupně stále ve větší míře nahrazovat H2, který se bude vyrábět z přebytků z FVE a VTE..."

az to bude, potom o tom mozeme hovorit, zatial su to len vzdusne zamky (a par pripravovanych experimentalnych projektov vdaka dotaciam)

richie
27. říjen 2021, 15:26

@blaha

a este komentar - znova ste sa vyhli priamej otazke a otocili ste debatu na nieco ine - otazka (na ktoru ste neodpovedali) znela

"..A že jsem tak smělý, kde prosím ta uložiště staví? .."

tak skuste odpovedat

richie
27. říjen 2021, 15:30

ta otazka vyplinula z vaseho vyjadrenia:

"..V těchto dnech bude Německo buď ukládat denně do bateriových úložišť + H2 cca 1 TWh, kterou následně bude spotřebovávat, nebo bude dodávat levnou energii do okolních zemí (1 TWh pokryje veškerou spotřebu Rakouska, ČR, Slovenska, Polska dohromady).."

a to ze sa budu okolite krainy spoliehat na "nahodne prebytky" EE povazujem minimalne za velmi naivnu predstavu

richie
27. říjen 2021, 15:31

boze .. samozrejme ze vyplynula ..

Oldřich Vašíček
25. říjen 2021, 20:11

A to je právě na OZE to nejhorší. Jeden den dávají do systému energii "zdarma" a další den nedodají nic. Vzhledem k této nevyváženosti se nikomu nechce investovat do stabilních zdrojů. A technologii pro ukládání nemáme. Dokud nebude možnost spolehlivě a levně energii uchovávat, tak jsou tyto technologie použitelné jen jako minoritní doplněk a to ještě bez zaručených výkupů.

Velká bateriové úložiště jsou nesmysl. Odčerpávají suroviny určené k smysluplnému využití. (Elektromobily to nejsou :)).

Nebo uzákonit solárník na střechu každého domu a do sklepa baterku s kapacitou na dva dny. :)

richie
25. říjen 2021, 11:47

to JD

pstrosia politika problem nevyriesi

to Jaroslav Loudil

k poslednemu odstavci

uz sme to tu par krat predebatovali a instalovany vykon OZE musi byt niekolko nasobny oproti realnej spotrebe

- jednak rozdiel nameplate vs kapacity faktor danej instalacie

- nahodnost/sezonnost/priebeh vyroby - potrebujete aby aj pri priemernom vetre/slnku bol generovany dostatocny vykon na spotrebu aj na nabijanie bateriek

- a treba vziat do uvahy aj geograficke rozlozenie pre zniznenie docasnych lokalnych obmedzeni

teda FVE 4~5x VTE 3~4x => teda celkovo 7~8 nasobok instalovaneho vykonu oproti inym stabilnym zdrojom a k tomu samozrejme akumulacia MINIMALNE ~10TWh (odporucania hovoria o viac ako 40TWh)

zlozenie akumulacie uz je otazne, ideal by bolo cast v baterkach pre rychlu reakciu a cast v PVE mozno 20/80 ?

teda cca 2000ks bateriek velkosti MossLanding CA

a k tomu cca 3000ks precerpavaciek velkosti Dlouhe Strane

toto zabezpecit je pre Nemcov urcite jednoduche/lacne/rychle

(uvazujem existujuce dostupne riesenia nasaditelne vo velkom, nie vzdusne zamky)

hlpb
25. říjen 2021, 16:41

richie tvoje propočty jsou zcela nesmyslně nadhodnoceny a jsou úplně mimo realitu.

5x FVE by znamenalo cca 300 GW instalovaného výkonu v létě by každý den FVE v Německu vyrobily cca 1-2 TWh/den veškerá německá spotřeba, ročně výroba cca 400 TWh

4x VTE = cca 300 GW inst. výkonu v spoustě dnů by VTE vyrobilo 4 TWh/den a ročně by VTE vyrobila cca 600 + cca 100 TWh zbylé OZE = roční výroba z OZE 1000 TWh. Znamenalo by to, že Německo by vyváželo energii do okolních zemí a ČR, Rakousko, Polsko, Slovensko a Maďarsko by mohly odstavit všechny své elektrárny, protože by nebyly potřeba.

richie
27. říjen 2021, 14:28

@blaha

najprv opravime trochu nasu oblubenu matematiku a statistiku ;)

najprv FVE:

v najlepsi den vyrobilo FVE ~360GWh

minulorocna celkova vyroba FVE bola ~50TWh

ak to vynasobimne 5x =>

~1.5TWh za den (a pritom dni s vyrobou cez 300GWh by sme spocitali na prstoch)

~250TWh (co je dost daleko od vami udavanych 400TWh)

avsak mimo tych par excelentnych dni, bola vyroba pod ~220GWh (nezriedka aj dost pod 200GWh) -> 5x -> 1.1TWh co je len ~70% celkovej spotreby a ak k tomu este nefuka aspon trochu vetra (v lete nic vynimocne), tak je potrebne cerpat z akumulacie (ak sa vobec nieco stihlo naakumulovat) pripadne od susedov (ak by mali ine zdroje ako FVE)

teda ten 5nasobok vobec nie je prehnany, pretoze by ledva stacil na dennu spotrebu a mal by problem nieco davat do akumulacie (tu by pomohli VTE) - a to beriem do uvahy len "slnecny" polrok - 4.~9. mesiac

ad VTE

maximum ~1TWh

rocne ~132TWh

teda pri 4 nasobku to mame

denne maximum ~4TWh

rocne ~ 530TWh

to su uz slubnejsie cisla, zial, ked si pozrieme detailnejsie informacie o vyrobe VTE je to ako noty na bubon, sama pauza

dni kedy bola vyroba aspon cez 800GWh spocitame na prstoch ->4x800 = 2.4TWh co je len o cca 30% nad spotrebu v zimnom obdobi - teda mozeme si ulozit(ak mame kam) rezervu len na tretinu dalsieho dna, a to hovorime o velmi dobrych/veternych dnoch (mozno 20% z celeho zimneho/veterneho obdobia) a FVE nam v tom case pomozu len vynimocne

teda tie cisla ani zdaleka nie su nadhodnotene, pretoze ledva zabezpecia dennu potrebu (a pri troche stastia budu schopne ulozit/akumulovat -ak bude kam - zasobu len 3~4dni a to su v zime vypadky OZE nezriedka aj tyzden)

richie
27. říjen 2021, 14:44

zabudol som este dovetok

ukazal som na skutocnych cislach, ze potreba 5 nasobku FVE a 4 nasobku VTE je skor minimum, ako prehnana hodnota ak chcu fungovat len na OZE

a to sme nejak ticho/bez komentara obisli potrebu velkej akumulacie (bez ktorej ani tie 4 a 5 nasobky budu malo) - kde len minimum zacina na 10TWh (a odporucane su cez 40TWh)

a to sme stale este len pri udajoch za elektrinu - ak by sme mali zacat kalkulovat aj nahradu za vypadky dodavky tepla (z odstavovanych fosilnych a jadrovych elektrarni) a narast za elektromobilitu, tak to mozeme navysit cele mozno dvojnasobne

teda podla vsetkeho ste mimo realitu prave vy

Jaroslav Loudil
25. říjen 2021, 11:44

Čína dnes oznámila, že letos uvede do provozu nové elektrárny o výkonu 180 000 MW , z toho bude 140 000 MW v OZE a 40 000 MW ve fosilních zdrojích.To se mi líbí mnohem více jak německý přístup. 40 GW v nových, patrně hlavně plynových zdrojích , bude vyrábět podobně elektřiny jako těch 140 GW v OZE , tedy zhruba "fifty fifty" v růstu výroby elektřiny mezi OZE a FOSILEM. Uvidíme už do 10 let, zda německý, vysoce nestabilní a na počasí plně závislý systém produkce elektřiny bude slavit své vítězství. Zatím tomu moc nevěřím.

Jaroslav Loudil
25. říjen 2021, 14:48

Evropský automobilový průmysl má po čipech další velký problém. Pro výrobu speciálních ocelí potřebuje Hořčík a EU dováží 95 % !! své spotřeby hořčíku z Číny. Ostatní dodavatelé = Rusko, Izrael jsou bezvýznamní. I v Číně ale běží energetická krize a dodávky hořčíku začínají váznout. Takže problém !

P.S. Zatím je na tom EU ještě lépe jak Británie. Tam už rozváží benzín na pumpy armádní řidiči - kamioňáci totiž odešli po Brexitu do EU. Nyní hlásí problém i britský masný průmysl - nemá řezníky,- polští, rumunští, slovenští,...atd. řezníci také odešli a Britové považují za nedůstojné dělat nějaké obyčejné řezníky. Vláda nyní navrhuje "zalepit díru" v nedostatku řezníků britskými trestanci , kteří mají jistě nějakou praxi v používání dýk a dlouhých nožů !!, tedy zvláště tamní vrazi ! Jak jsou tam se zásobami AD BLUE nevím ,jistě špatě. Co vím, že tam mají kolem 50 000 nových COVID případů za den, což je evropský rekord.

Honza
25. říjen 2021, 16:12

nevadí, prodáme jim naši drahou energii, která byla taky vyrobena z jádra

a taky ať si Němci užijí blackouty

.

.

škoda že nejde nějak tu elektrárnu odkoupit, odstřihnout původní vedení a napojit vedení bez oklik přímo do ČR, prostě že by Česko vlastnilo další jadernou elektrárnu jen na území Německa

Vinkler
27. říjen 2021, 08:57

Víte, příroda je potměšilá. Už několikrát skoro vyhubila život. Platí zákon formulovaný například že:

Pravděpodobnost žádané události je nepřímo úměrný velikosti žádosti.

Ona nám to vysvětlí. Ona má čas. Časem, nebo zítra??

Jaroslav Loudil
26. říjen 2021, 10:14

Ať je celkový výkon OZE v Německu sebeobrovitější, třeba 1000 GW , pak v noci, když solár dává NULU a ještě přestane foukat i vítr, tak je dodávka NULA ! A když není dořešeno spolehlivé ukládání, pak musí nastoupit uhlí a plyn. A navíc, dá se čekat že se zaváděním elektromobility bude noční spotřeba elektřiny výrazně stoupat, protože lidé budou dobíjet elektromobily v noci, za "noční levný proud" = ve dne auto používám, v noci pak dobíjím. To je logické. Takže OZE musí mít pořád za sebe "zálohu" o výkonu, který zabezpečí celé Německo = asi 200 GW fosilu. To se ale nutně musí výrazně prodražit, je to totiž úplně stejné, jako když budu mít na dojíždění do práce před domem novou Fabii za 300 000 Kč a úplně stejnou pak budu parkovat v garáži pro případ, že tu první v zimě ráno nenastartuji. Tedy místo jedné plně spolehlivé Fábie jako dříve /FOSIL/, musím nyní nově díky jedné nespolehlivé Fabii /OZE/ přikoupit další Fabii /FOSIL/ , kterou budu používat třeba jen 2 dny v měsíci, když mi ta první ráno odmítne poskytnout služby. A to považuji za - "děsivě prodělečný stav" !!

P.S. Jak by si fungovala vaše domácnost, když by jste na všechny spotřebiče doma museli mít ještě "dabla" schovaného někde ve sklepě ?? Tedy : " druhou pračku, druhou televizi, druhou myčku, druhý mixér, druhou troubu, druhé rádio, druhý počítač, druhou mikrovlnku, druhou rychlovarku, druhou zahradní sekačku, ....atd. - ovšem všechno toto by jste měli jen - "pro všechny případy" a užívali by jste to třeba jeden den v měsíci ! Já mysím, že taková domácnost by finančně musela zkrachovat !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se