Domů
Jaderné elektrárny
Kompenzace pro EnBW za odstavení jaderných elektráren zamítnuta

Kompenzace pro EnBW za odstavení jaderných elektráren zamítnuta

Soud v německém Bonnu zamítl žádost společnosti EnBW na kompenzaci ztrát vzniklých rozhodnutím vlády uzavřít jaderné elektrárny v zemi. Společnost totiž nevyužila bezprostředně po nařízení o odstavení „všechny zákonné prostředky“ k tomu, aby odstavení odvrátila.

Po té, co došlo v březnu roku 2011 k nehodě v japonské elektrárně Fukušima Daiichi, rozhodla německá vláda, že na tři měsíce uzavře své nejstarší jaderné elektrárny. Mezi ně patřily také Neckarwestheim 1 a Phillipsburg 1, které patří společnosti EnBW (Energie Baden-Württemberg AG). Brzy na to však bylo rozhodnuto o jejich trvalém odstavení.

Společnost EnBW proto požadovalo kompenzaci ve výši 261 miliónů €. Ta se zakládala na předchozích rozhodnutích soudu, kdy v letech 2013 a 2014 byla konkurenční společnosti RWE vyplacena kompenzace za odstavení elektrárny Biblis ve výši 235 miliónů € .

Ve čtvrtek však soud zamítl žalobu společnosti EnBW. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že EnBW nevyužila bezprostředně po nařízení spolkové vlády všechny zákonné prostředky, aby odstavení zabránila. Společnost sice ve své tiskové zprávě z dubna 2011 zpochybňovala zákonnost odstavení, avšak současně odmítla podat žalobu.

Žalobu proti svému 46% vlastníku, spolkové zemi Baden-Württemberg, a spolkové vládě vznesla EnBW až v prosinci roku 2014, tedy 3 roky po události.

“Zákonné kroky, které mohl žalobce podniknout v době nuceného odstavení, by pozdržely celou záležitost. To by znamenalo, že by obě elektrárny byly uzavřeny později, než 16. března. Tím by se bylo zabránilo následně vzniklým škodám,cituje agentura Reuters rozsudek soudu.

V podobné situaci stojí také největší německá energetická společnost E.ON, která žaluje spolkovou vládu o náhradu vzniklé ztráty ve výši 380 milionů €. Svou žalobu E.ON podal také až v roce 2014.

zdroj úvodní fotografie: Thomas Springer

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo zvažuje obnovení provozu odstavených jaderných elektráren
24. květen 2022, 10:03
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se