Domů
Elektrárny v Evropě
Německá vláda zakoupí úložiště jaderného odpadu
Jaderná elektrárna Isar, Německo, Bavorsko. Autor: Bjoern Schwarz
Zdroj: Bjoern Schwarz

Německá vláda zakoupí úložiště jaderného odpadu

Německá vláda se v těchto dnech domluvila se společností GNS Gesellschaft für Nuklear-Service mbH na převodu jejího podílu ve společnosti spravující hned několik meziskladů jaderného odpadu. Vláda tak podnikla další krok k naplnění svých prosincových závazků, kdy se zavázala převzít zodpovědnost za dočasné, ale i trvalé uložení radioaktivního materiálu z německých jaderných elektráren.

V březnu letošního roku založila společnost GNS spolu se Spolkovým ministerstvem pro životní prostředí, ochranu přírody, stavby a jadernou bezpečnost specializovanou firmu pro správu dočasných úložišť jaderného odpadu – Spolkovou organizaci pro mezisklady (BGZ). Společnost GNS je společným podnikem německých energetických společností založeným již v roce 1974. Ve správě tak má několik meziskladů, některé přímo v areálech elektráren.

GNS se v tomto týdnu dohodlo se zmíněným ministerstvem na převodu svých akcií ve společnosti BGZ. Od prvního srpna letošního roku se tak spolková vláda stane jediným vlastníkem Spolkové organizace pro mezisklady.

Převzetí zodpovědnosti

V rámci tohoto kontraktu bylo také dohodnut převod všech aktivit týkajících se dočasného ukládání jaderného odpadu na Spolkovou organizaci pro mezisklady.  Do její správy také přejdou dva existující mezisklady v Ahaus a Gorleben včetně všech zaměstnanců.  Dalších 12 meziskladů, které se nachází přímo v areálech jaderných elektráren, bude následovat v roce 2019.

Všechny tyto kroky německá vláda podniká na základě nového zákona, kterým se oficiálně zavázala převzít zodpovědnost za financování vyřazení jaderných elektráren a bezpečné zacházení s radioaktivním odpadem. Ten vstoupil v platnost v prosinci minulého roku.

„Jsme velice rádi, že naše společnost, která byla zkoušena a testována po více než dvě dekády, je pomyslným semínkem, ze kterého vzejde nová státní společnost zodpovědná za uložení jaderného odpadu. Toto rozhodnutí neznamená pouze zachování aktuálních pracovních pozic v dočasném úložišti, ale také potvrzuje naši vysokou kompetenci pro pokračování provozu a organizaci všech dočasných úložišť jaderného odpadu ze všech německých jaderných elektráren,“ uvedl Hannes Wimmer, předseda GNS.

Zdroj úvodní fotografie: Bjoern Schwarz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se