S koncem roku skončil i další jaderný blok v Německu, zbylých 6 ukončí provoz do 3 let

DomůElektrárny v EvropěS koncem roku skončil i další jaderný blok v Německu, zbylých 6 ukončí provoz do 3 let
Německá jaderná elektrárna Philippsburg. Zdroj: EnBW

Konec roku 2019 znamená rovněž konec provozu pro další německý jaderný blok. V provozu tak od letošního roku zůstane v Německu ještě 6 jaderných bloků, přičemž poslední z nich by měly elektřinu vyrábět do konce roku 2022.

Německo se spolu se začátkem roku 2020 opět o krok přiblížilo ke svému cíli ukončit výrobu elektrické energie v jaderných elektrárnách. S koncem roku 2019 skončil i provoz jaderné elektrárny Philippsburg 2 s instalovaným výkonem 1468 MWe, kdy po Novém roce zůstává v zemi v provozu už pouhých posledních 6 jaderných reaktorů.

Německo plánovalo ukončení provozu jaderných elektráren do konce roku 2022 již na začátku tisíciletí, později se však vláda rozhodla životnost bloků prodloužit. Po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 nicméně bylo rozhodnuto o návratu k původnímu plánu.

„Každá uzavřená jaderná elektrárna je vítězstvím v desítky let trvajícím boji proti nebezpečné jaderné energii,“ uvedl podle agentury Reuters Olaf Brandt, předseda Německého svazu pro ochranu životního prostředí a přírody.

Společnost EnBW, která jadernou elektrárnu provozuje, v pondělí uvedla, že blok bude od sítě odpojen 31. prosince okolo 7. hodiny večer, tedy 5 hodin před půlnocí, která byla stanovena německou legislativou jako nejzazší možný termín.

„Bezpečnost jaderné elektrárny Philippsburg 2 pro nás zůstane nejvyšší prioritou až do posledního dne provozu. Před několika měsíci jsme tak, navzdory blížícímu se ukončení provozu, provedli komplexní, asi čtyřtýdenní revizi s četnými údržbovými činnostmi,“ komentoval ukončení provozu Jörg Michels, vedoucí divize jaderné energetiky u EnBW.

V letošním roce by měly být odstraněny obě chladicí věže druhého bloku, čímž započnou práce na demolici a demontáži bloku, které mají trvat 10 až 15 let. Druhý blok se tak připojí k sousednímu prvnímu bloku, který byl odstaven již v roce 2011, a v současné době je vyřazován z provozu.

Druhý blok končí po 35 letech provozu

Druhý blok jaderné elektrárny Philippsburg zahájil dodávky elektrické energie do sítě poprvé 17. prosince 1984. Za 35 let provozu blok vyrobil přes 375 TWh elektrické energie, přičemž ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko pokrýval přibližně šestinu celkové spotřeby elektřiny.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují