Nevyužité palivo z norského reaktoru JEEP-II poputuje do Spojeného království
Norský institut IFE podepsal zakázku se společností Springfields Fuels Limited. Zakázka se týká převozu 3 tun neozářených palivových souborů do zpracovacího závodu ve Spojeném království. Vyrobené palivo bude použito v komerčních jaderných elektrárnách.
Neozářené palivo pochází z výzkumného jaderného reaktoru JEEP-II. Ten byl odstaven v dubnu 2019. Pokud by nedošlo k přepracování paliva, byl by tento materiál označen jako jaderný odpad, který by byl uložen v Norsku. Přepracování paliva provede společnost Springfields Fuels Limited, která je dceřinou společností Westinghouse.
Výzkumný reaktor byl odstaven po odstávce, během které byla zjištěna zvýšená koroze několika komponent. Podle původního plánu měl být reaktor uveden zpět do provozu 7. února 2019, ale kvůli komplikacím se reaktor již do provozu neuvedl i přes prodloužení provozní licence v prosinci 2018 o dalších 10 let.
Reaktor JEEP-II s výkonem 2 MWt byl spuštěn v roce 1967. Jeho hlavním cílem byl základní výzkum neutronové fyziky, výroba radiofarmak a sloužil také jako zdroj neutronů pro ozařovací experimenty.
Výzkumný reaktor JEEP-II, umístěný v Kjeller Zdroj: IFE
Institut energetických technologií (IFE) sdělil, že zakázka v hodnotě 2,9 milionů dolarů podepsaná 21. května tvoří část procesu čištění zařízení po 70 letech jaderných činností v Norsku. Tento proces zároveň přispívá k významnému snížení množství jaderného odpadu v zemi.
Před transportem první dodávky paliva je potřeba získat příslušná povolení od norského dozorného orgánu. Kromě toho je třeba získat povolení od zemí původu jaderného materiálu. Ta budou zajištěna ministerstvem zahraničních věcí.
„Jedná se o časově dlouhé činnosti, proto neočekáváme uskutečnění transportu materiálu do roku 2022. Veškerý materiál bude transportován v šesti dodávkách. Celá operace bude trvat přibližně dva roky,“ sdělil institut IFE.
Společnost Springfields převezme vlastnictví materiálu poté, co dorazí do zařízení poblíž Preston Lancashire ve Velké Británii. Neozářené palivo bude následně použito jako výchozí surovina pro produkci nového jaderného paliva pro energetické jaderné reaktory.
„Tato dohoda je důležitou součástí strategie vyčištění jaderného dědictví po norských jaderných výzkumech. Proces navíc představuje krok k nalezení konečného řešení otázky jaderných materiálů v Norsku,“ sdělil Nils Morten Huseby, generální ředitel institutu IFE.
Norsko provozovalo dva výzkumné jaderné reaktory. Výzkumný reaktor pro ozařování jaderného paliva a materiálu v Haldenu a reaktor JEEP-II studující rozptylové interakce neutronů. Oba dva reaktory byly konečně odstaveny v červnu 2018 a dubnu 2019. Norsko dále provozuje i jiná jaderná zařízení, která budou odstavena. Široká škála jaderného odpadu bude muset být zpracována a bezpečně uložena. Očekává se, že čistící práce zaberou přibližně 20 let a vyjdou na 2,5 miliardy USD.
Norský institut pro vyřazování jaderných elektráren (NND) založený v roce 2018 jako vládní agentura ministerstva obchodu, průmyslu a rybářství je plně zodpovědný za vyřazování výzkumných reaktorů a ostatních zařízení z jaderné infrastruktury. NND je také zodpovědný za bezpečné nakládání, skladování a ukládání jaderného odpadu v Norsku.
„NND si je vědoma důležitých kroků ke snížení množství radioaktivních materiálů, o které se musíme v Norsku starat. Fakt, že tento uran může být zpracován v zařízení společnosti Springfields, významně sníží další náklady na čištění,“ sdělil Nils Bøhmer, technický ředitel institutu NND.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se