Domů
Jaderné elektrárny
Nový investor plánuje vstup do britského jaderného projektu Sizewell C
Jaderná elektrárna Sizewell, Velká Británie. Autor: John Fielding
Zdroj: John Fielding / Flickr

Nový investor plánuje vstup do britského jaderného projektu Sizewell C

Britská energetická skupina Centrica se po více než dekádě chystá vrátit k jaderné energetice. Podle informací zveřejněných britskými médii jedná o koupi až 15% podílu v plánované jaderné elektrárně Sizewell C na východním pobřeží Anglie. Investice by mohla dosáhnout přibližně 2 miliard liber a oficiální potvrzení se očekává v následujících dnech. 

Projekt Sizewell C představuje jednu z klíčových součástí britské snahy zajistit si nízkouhlíkovou, stabilní výrobu elektřiny a snížit závislost na fosilních palivech. Elektrárna má po uvedení do provozu pokrýt přibližně 10 % britské spotřeby elektřiny, což by představovalo významný krok vpřed v dekarbonizaci a posílení energetické bezpečnosti. Stavba se přitom potýká s rostoucími náklady, které mohou přesáhnout 30–40 miliard liber.

Vláda ovšem dle médií nabídla velkorysé podmínky, aby investory přilákala. Dle britského webu zaměřeného na energetiku Energy Live News několik zdrojů uvedlo, že dohoda byla nastavena velmi atraktivně, aby zajistila vstup velkých institucionálních investorů. Bez plně zajištěného financování zůstává totiž Sizewell C spíše ambiciózní vizí s vysokými sázkami než připraveným projektem, kde by se mohlo hned začít stavět.

Centrica není v jádru nováčkem. V minulosti měla podíl v britských reaktorech provozovaných EDF, ale v roce 2013 se z jádra stáhla kvůli obavám z rostoucích investičních nákladů. Dnešní návrat je umožněn jiným investičním modelem, který britská vláda zvolila právě kvůli vysokým vstupním bariérám, takzvaným regulated asset base (RAB) modelem. Tento model garantuje investorům návratnost (minimálně kolem 4-5 % ročně) a část rizika přenáší na spotřebitele formou účtovaných poplatků během stavby i provozu.

Rozhodnutí se očekává do konce léta

Centrica, která je známá především jako vlastník a provozovatel British Gas, tuto příležitost vyhodnotila jako atraktivní. Firma se tak v případě potvrzení investice opět zařadí mezi klíčové hráče britské jaderné energetiky vedle státem podporované EDF, která si v Sizewell C ponechá podíl kolem 12,5 %. Dalším velkým investorem je kanadská skupina Brookfield, která má jednat o více než 20% podílu.

Pro státy prosazující jadernou energetiku, mezi které patří i Česká republika, může být tento krok zajímavý i jako signál širšího evropského trendu, že jaderná energetika se po letech stagnace a odchodů investorů vrací na scénu, akorát s novým modelem financování. Model RAB je diskutován i v EU, včetně Česka, kde vláda hledá možnosti, jak snížit riziko pro soukromé partnery při stavbě nových bloků v Dukovanech nebo Temelíně. Přenesení části nákladů na spotřebitele formou poplatků by mohlo být podobné tomu, co Británie zavádí pro Sizewell C.

Britská vláda plánuje financovat až 14,2 miliardy liber přímo nebo garancemi, aby se projekt vůbec rozjel. Dle britského deníku Financial Times by finální investiční rozhodnutí (FID) mohlo padnout už během tohoto léta, nejpozději před prázdninovou přestávkou parlamentu. Načasování přitom pravděpodobně není náhodné. Tento týden se účastnil v Londýně anglo-francouzského summitu francouzský prezident Emmanuel Macron.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se