Domů
Jaderné elektrárny
Plán ČR vybudovat v Temelíně jihočeský jaderný park vyvolal obavy v sousedním Bavorsku
V Temelíně je již od počátku připraven prostor a podmínky pro výstavbu dalších dvou bloků (zdroj ČEZ).
Zdroj: ČEZ

Plán ČR vybudovat v Temelíně jihočeský jaderný park vyvolal obavy v sousedním Bavorsku

Plány České republiky vybudovat v Temelíně jihočeský jaderný park se setkaly s obavami politických představitelů sousedního Bavorska. Bavorský premiér již v únoru adresoval Fialovi dopis oznamující odpor Bavorska k plánům vybudovat v blízkosti hranic úložiště jaderného odpadu. Bavorská zemská vláda přitom v Německu podporuje delší provoz tří zbývajících německých jaderných elektráren.

Regionální politici bavorské strany CSU jsou překvapeni zářiovým oznámením českého premiéra Petra Fialy o vybudování jihočeského jaderného parku v blízkosti německých hranic. Součástí tohoto parku má být vybudování prvního malého modulárního reaktoru (SMR) v ČR.

Již na jaře vyčlenil ČEZ v Temelíně prostor, kde by mohl vzniknout první SMR. ČEZ o tom také informoval americké společnosti NuScale, GE Hitachi i Holtec International. S firmami má ČEZ podepsanou smlouvu o spolupráci. SMR v Temelíně by mohl být zprovozněn v letech 2032 až 2035.

Plány české vlády na výstavbu nové jaderné elektrárny v blízkosti hranic s německou spolkovou zemí Bavorsko způsobují dilema konzervativní straně CSU, která je součástí zemské vlády. Strana podporuje prodloužení doby provozu posledních tří jaderných elektráren německých jaderných elektráren, ale staví se rezervovaně k novým zařízením budovaným v zahraničí, píše deník Die Welt.

V Bavorsku se nachází jeden ze tří posledních provozovaných jaderných bloků v Německu, Isar 2, který má dostat prodloužení provozu do dubna příštího roku. Česká jaderná elektrárna Temelín je vzdálena zhruba 60 km vzdušnou čarou od hranic s Bavorskem.

Bavorská jaderná elektrárna Isar 2 měla být podle původních plánů odstavena ke konci roku. Zdroj: PreussenElektra

CSU se však neobává pouze plánů na výstavbu nových reaktorů, ale signalizovala českým sousedům také obavy z plánovaného úložiště jaderného odpadu v příhraničním regionu. Předseda CSU a bavorský zemský premiér Markus Söder napsal již v únoru Fialovi v dopise, že v pohraničí existuje proti plánům na vybudování úložiště značný odpor, a tvrdil, že Bavorsko se "rozhodně postaví proti takovým plánům".

"Máme obavy, protože je to velmi blízko hranic," řekl Söder.

Bavorská vláda je pro prodloužení provozu německých jaderných elektráren o 2-3 roky

Německý kancléř Olaf Scholz minulý týden rozhodl o prodloužení provozu všech tří zbývajících německých jaderných elektráren do 15. dubna 2023. Bavorská vláda vyzvala k delšímu provozu jaderných elektráren a argumentuje tím, že potřeba jaderných zdrojů neskončí v dubnu příštího roku.

Söder zdůraznil, že zemská vláda není zastáncem jaderné energie, ale požaduje rozumné a dobré řešení. Tím by podle bavorské vlády byl odklad odstavení jaderných elektráren a prodloužení provozu tří zbývajících německých jaderných elektráren o dva až tři roky.

Andreas Lenz, mluvčí pro energetickou politiku parlamentní frakce CSU, řekl, že v postoji své strany k jaderné energetice nevidí žádné rozpory: "Je rozdíl mezi výstavbou nových jaderných elektráren a využitím těch stávajících po omezenou dobu ve velmi napjaté situaci z hlediska dodávek elektřiny."

Pracovní nabídky od společnosti Skupina ČEZ a.s.

S ohledem na jaderné plány ČR Lenz dodal, že všechny země v Evropě budou mít plnou autonomii, pokud jde o jejich energetickou politiku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Miloslav Černý
24. říjen 2022, 16:31

Jedna z nejhorších situací v lidských vztazích jsou ty sousedské. Místo abychom hledali vzájemně vyhodné řešení, které se nabízí pro obě strany, děláme věci opačné. Odborníků na obou stranách je dostatek a řešeních taky.

richie
24. říjen 2022, 16:38

zase populisticke politicke "tanecky" pred volicmi ...

.. CSU se však neobává pouze plánů na výstavbu nových reaktorů, ale signalizovala českým sousedům také obavy z plánovaného úložiště jaderného odpadu v příhraničním regionu. ..

jasne .. a odpad z bavorskych JE jednoducho sublimuje .. asi by mali poskytnut patent..

"Máme obavy, protože je to velmi blízko hranic," řekl Söder.

ano ... cca 60km .. ale svajciarske ulozisko vzdialene len cca 2km od hranic uz taky problem nie je ..

"Je rozdíl mezi výstavbou nových jaderných elektráren a využitím těch stávajících po omezenou dobu ve velmi napjaté situaci z hlediska dodávek elektřiny."(Andreas Lenz, mluvčí pro energetickou politiku parlamentní frakce CSU)

ano je to rozdiel medzi stabilnou sustavou na chvulu (dobeh existujucich), alebo dlhodobo (stavba novych) ... nemecko vypinanim tych svojich (a cielenym parazitovanim na susedoch) k tej napatej situacii dramaticky prispelo ..

Roman Čejka
24. říjen 2022, 17:41

Dle očekávání. Periperie se stavebním povolením na malý modulární reaktor budou stejně mohutné, jako povolení na 1000 či 1200MW. Z tohoto pohledu vůbec nedává smysl pokoušet se o malé reaktory. Evidentně si takovou dokumentaci chce někdo vyzkoušet.

Milan Bačík
24. říjen 2022, 22:31

A vo tom to je. Odpor je stejný jestli jde o 5MW nebo 5 GW.

Milan Bačík
24. říjen 2022, 22:30

Temelín blízko Bavorských hranic? Všimli si tam vúbec, že Sudety patří Česku?

Jiří Syn
25. říjen 2022, 21:52

Tak jak je to, chtějí stavět v Temelíně nebo poblíž Bavorských hranic? Jen pro připomenutí, evakuovaná zóna okolo Fukushimy (INES 6) byla 20km...

A.O
26. říjen 2022, 01:45

Nebyla Fukušima náhodou INES 7?

richie
26. říjen 2022, 12:00

Fukusima bola povodne INES5, len potom ju preklasifikovali na 7micku (nejake sumarne zohladnenie score podla IAES) co ale potom bolo riesene /kritizovane v odbornych kruhoch, kde poukazovali na nekonzistentnost takejto stupnice, kde Fukusima spadla do jednej kategorie s Cernobylom (a mnozstvo aktivistov to teraz zneuziva) napriek tomu, ze nasledky boli diametralne odlisne (ako obete, tak unik materialu,..)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se