Domů
Jaderné elektrárny
Rusko pokládá vyřazení z tendru na Dukovany za diskriminační
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Rusko pokládá vyřazení z tendru na Dukovany za diskriminační

Rozhodnutí českých orgánů vyřadit Rusko a Čínu z dostavby jaderné elektrárny Dukovany pokládá Moskva za diskriminační a zpolitizované. Uvedl to dnes podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie Alexej Zajcev. Ruské ministerstvo zahraničí až dosud krok Prahy nekomentovalo, na rozdíl od čínské diplomacie. Ta ale své očekávání, že Česko rozhodnutí přehodnotí, vyjádřila až na dotaz ruské tiskové agentury TASS.

„Český prezident Miloš Zeman 27. září podepsal zákon o přechodu Česka k nízkouhlíkové ekonomice, dříve schválený oběma komorami českého parlamentu. Z iniciativy pravicové a liberální opozice byla do zákona vložena ustanovení, která de facto diskriminují potenciální ruské a čínské účastníky projektu rozšíření české jaderné elektrárny Dukovany,“ řekl ruský mluvčí.

Zákon podle něj různými mechanismy blokuje účast společností z Ruska a Číny v jaderných projektech na českém území.

„Je politováníhodné, že v Praze v rozporu s ekonomickou logikou a ke škodě českého byznysu v tomto oboru převládl takto zpolitizovaný přístup,“ poznamenal Zajcev.

„Není tajemstvím, že tendru na rozšíření české jaderné elektrárny se chystala zúčastnit i ruská státní korporace Rosatom, která je nejen lídrem světové jaderné energetiky, ale také dlouhodobým a tradičním partnerem Česka, se kterým Rusko v této oblasti skutečně desítky let rozvíjelo velice plodnou spolupráci,“ dodal.

Mluvčí uvedl, že prezident Zeman přijetí zákona dříve nepodporoval a správně poukazoval na to, že snížení počtu účastníků tendru nevyhnutelně omezí konkurenci a povede ke zdražení projektu.

Čína před dvěma dny vyjádřila očekávání, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit ze soutěže na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany čínské firmy, jak uvedla na dotaz ruské agentury TASS mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Praha by se podle Pekingu měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu.

Český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ale změnu postoje odmítl. „Česká republika nic přehodnocovat nebude, v tuto chvíli probíhá bezpečnostní posouzení všech potenciálních uchazečů a jsem rád, že jsme našli napříč politickým spektrem kompromis a naším cílem je v nejrychlejší možné době spustit tendr. V tuto chvíli nepřipadá v úvahu vůbec to, aby se cokoliv rozšiřovalo,“ řekl Havlíček Radiožurnálu.

Na české ministerstvo zahraničí se čínská strana v souvislosti s pondělním prezidentovým podpisem zákona oficiálně neobrátila, sdělila ČTK mluvčí Černínského paláce Eva Davidová.

V pondělí prezident Zeman podepsal takzvaný nízkouhlíkový zákon, který obsahuje bezpečnostní záruky. Zákon počítá s tím, že pro výstavbu nového bloku v Dukovanech bude možné využít pouze technologie od dodavatelů z těch států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto země nepatří. O tendr na výstavbu nových jaderných reaktorů dříve projevily zájem ruské i čínské firmy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
energetik
1. říjen 2021, 07:26

Diskriminaci mají Rusku a okupovaném Donbasu a Krymu.

Jaroslav Loudil
1. říjen 2021, 10:10

Souhlasím s Ruskem a Čínou. Vyřadit jedinou firmu = Rosatom, která skutečně v jaderném oboru "umí", to je padlé na hlavu. Stačí se podívat do světa na současně rozestavěné bloky Rosatomem : Turecko /stát NATO/ - 3 bloky, Indie - 3 bloky, Bangladéš - 2 bloky, Čína - 2 bloky. Irán - 1 blok, Bělorusko - 1 blok. Celkem 12 bloků staví po světě Rosatom. Příští rok toto číslo vzroste nejméně na 16 kusů, tedy o třetinu. To už je "docela palba" ! Druzí nejlepší na světě jsou Francouzi, kteří staví už 15 let ! po 1 bloku doma a ve Finsku a 2 bloky se 30 % čínskou finanční výpomocí v Anglii. Postavit blok EPR-1750 trvá Francouzům 16 let , Číňanům 9 let. My ovšem Číňany odkopneme a vybereme toho, který nic neumí! To je úplně stejné jako vyřadit Emila Zátopka před LOH v Helsinkách z běhu na 10 000 m a maratonu a potom čučet jak tele na nová vrata.

P.S. Po této naší "ideologizaci ekonomiky" v žádném případě už nevěřím v dostavbu Dukovan.

Pavel
2. říjen 2021, 01:31

Co rosatom "umí" už 4 roky předvádějí ve Finsku a Maďarsku, tedy stále dokola srovnávat plac buldozerem aniž by se stavba reálně začala. V Indii se ty bloky stavějí už 10 let. V Bělorusku dvakrát praštili s reaktorem o zem, policie podržtaškovského běloruska zatýkala manažery rosatomu pro korupci (to se asi pokusili uplatit lukašenka, nebo žádali úplatek od něj).

Pavel Karásek
1. říjen 2021, 12:30

Tak především žádnou jadernou elektrárnu stavět nepotřebujeme. Máme velmi málo využité větrné a sluneční zdroje. Jaderná energetika těmto OZE nemůže konkurovat ekonomicky, ekologicky, ani bezpečnostně.

Pavel Vesely
1. říjen 2021, 20:50

Proboha , nechte už se pro jistotu vyšetřit.

energetik
1. říjen 2021, 21:08

Souhlas, to obrovské množství proudící energie ani nekážeme využít a zásobu paliva tam máme ještě na 5 až 7 miliard let.

Energetik 007
1. říjen 2021, 13:22

Rusko má pravdu tzv. Antidiskriminačnímu zákonu 198/2009 Sb. to jednoznačně odporuje.

A je jedno jestli JEDU potřebujeme nebo nee..

Pavel Vesely
1. říjen 2021, 20:57

No myslím, že i na ČEZ už dávno všichni vědí, do jaké slepé uličky byli zahnáni.

No, ale dál se na tom budou úspěšně živit desítky , možná stovky lidí a právníci včetně MPO. Výsledek popsal již pan Šnobr, nepostaví se po vyloučení Rosatom nic. Že budeme viset na rouře z RF, kde časová závislost na dodávce je krátká, ale nikomu z těch chytráků nevadí. Na rozdíl od JE, kde jako v EDU jsou zásoby paliva na všechny bloky na tři roky.

Ivan Novák
30. září 2021, 17:10

Něco prohlásit museli, bylo by pokleskem proti cti, kdyby věc přešli bez komentáře. Ale myslím, že vcelku to vnímají jako v tom jejich starém vtipu: Na zavřených dveřích obchodu GUM na Rudém náměstí visí ráno cedule "dnes prodej masa", před dveřmi dlouhá fronta. Ze dveří vykoukne člověk a řekne "masa je pro každého dost, ale na občany židovského původu přijde řada později, prozatím ať odejdou", fronta se trochu zkrátí. Po hodině zas vykoukne člověk, a řekne "masa je dost, ale odborově neorganizovaní ho dnes přeci jen nedostanou". Do takto zkrácené fronty míří od dveří za další hodinu další sdělení - "dnes se bude maso prodávat pouze straníkům". Zůstane několik lidí, a těm člověk od dveří za chvíli praví "soudruzi, mezi námi komunisty si to můžeme říci, maso není". A z fronty se tiše ozve "a ti židi to zase věděli první..."

Jan Veselý
1. říjen 2021, 09:22

Tohle bych nepovažoval za až tak špatný výsledek jaderného snění v ČR. Uvidíme jak kartami zamíchají volby.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se