Domů
Jaderné elektrárny
Prodlužování projektu jaderného zdroje dle expertů snižuje zájem studentů o obor
Palivové tyče - JE Temelín

Prodlužování projektu jaderného zdroje dle expertů snižuje zájem studentů o obor

Prodlužování projektu stavby nového jaderného zdroje v ČR snižuje zájem studentů o obor jaderné energetiky. Zaznělo to dnes v kampusu Západočeské univerzity v Plzni, kde začaly 11. Jaderné dny. Experti i firmy vesměs vyjadřovali přání, aby byl vítězný dodavatel stavby pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany (EDU) schválený co nejdříve. Kromě stavu příprav nového zdroje je souvisejícím cílem akce nalákat k energetice středoškoláky, pro něž jsou připraveny přednášky do 20. října. Těch 15 let, co se v ČR chystá nový jaderný zdroj, je strašně dlouhá doba, řekl předseda představenstva EDU II Petr Závodský z ČEZ.

Konference se koná k výročí 65 let od zahájení jaderné výroby v plzeňské Škodovce, dnes ŠKODA JS, která se chce do stavby výrazně zapojit. Firmy z ČR sdružené v Alianci české energetiky jsou připraveny spolupracovat s vítězi tendru.

Podle Tomáše Čecháka z ČVUT přišlo loni ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) s iniciativou zajistit odborníky pro projekt dostavby. „A už začaly běžet kurzy pro pracovníky, kteří by se měli na přípravě nových jaderných zdrojů podílet. Spolupracuje na nich řada vysokých škol, MPO a ČEZ,“ uvedl. Připustil, že na některých vysokých školách je jaderné vzdělávání utlumeno. Podle Čecháka ale v době, kdy to vypadalo, že začne stavba dalšího bloku Temelína, se v ČR minimálně zdvojnásobil zájem o obor. „A když byl tendr zastaven (rok 2014), tak zájem zas poklesl,“ řekl.

„V 80. letech studovali na českých jaderných fakultách násobky lidí a dnes počty klesají. Byl to top obor, ale energetika vinou minimálně desetiletého přešlapování na místě teď úplně top není,“ řekl generální ředitel Škody JS František Krček.

Podle něj dvacetiletí studenti, kteří přemýšlí, kam dál, vnímají mnohdy rozhodnutí v energetice jako iracionální. „Na projektu (nového bloku) už je hromada práce pracovníků MPO a ČEZ. Ale je potřeba, aby dostal jasné kontury a perspektivu a nebylo to něco, nad čím pořád visí otazník,“ uvedl. Podle proděkana Fakulty strojní ZČU Jana Zdebora je nejvyšší čas rozhodnout o dodavateli. MPO dělá, co může, ale teď budou volby, dodal.

„Nadále platí hlavní závěr Státní energetické koncepce i odborného konsenzu, že pro ČR je jaderná energetika nástroj ke stabilním dodávkám elektřiny a tepla, bezemisním dodávkám, energetické soběstačnosti a s vysokou přidanou hodnotou pro český průmysl, výzkum a ekonomiku obecně,“ řekl náměstek sekce jaderné energetiky MPO Tomáš Ehler.

Podle něj schází racionální otevřená kritická diskuze hlavně na úrovni EU. „V energetice tam dominují často zvláštní zájmy a víc politika a ideologie než ekonomie a technika,“ uvedl. Podpora technického vzdělávání, šíření osvěty a získávání středoškolských studentů je prioritou, aby byl zajištěn dostatek kvalifikovaného personálu pro rozvoj jaderné energetiky i pro provozování jaderných zdrojů.

„Harmonogram (stavby nového bloku) už je dnes hodně napnutý a vyžaduje spolupráci dodavatelů, investora i státu, abychom mohli v roce 2036 zavážet palivo a začít spouštět,“ uvedl Závodský.

ČEZ zahájil bezpečnostní posuzování a předpokládá, že na konci listopadu dostane podklady od všech tří uchazečů, které pak projdou složky státu i ČEZ. „Do konce roku se stát rozhodne, koho osloví, případně, jestli budou další dotazy. V lednu bychom spustili vlastní výběrové řízení na dodavatele,“ uvedl. Díky tomu, že už dnes mají uchazeči poptávkovou dokumentaci, budou mít šest měsíců na přípravu předběžné nabídky.

„Za půl roku to jako investor pročteme a během dalšího půlroku projdeme se všemi třemi uchazeči naše podmínky a dáme jim prostor, aby mohli předložit vylepšenou nabídku, na níž budou mít tři měsíce. Takže dnes mají nějakých 25 měsíců na to, aby připravili co nejlepší nabídku, kterou už ohodnotíme a uděláme pořadí, které předložíme státu ke schválení,“ řekl.

Poté zahájí investor s vítězem finální jednání a v roce 2024 by měl se měl podepsat kontrakt a zahájit práce na projektu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
energetik
15. září 2021, 20:50

To jsou zase kydy a nesmyslné fňukání. Jo bejvávalo, propaganda jela a lidé jim to žrali, prý bezpečná, bezemisní a levná energie. Přitom obrovské škody a díky garantovaným ziskům a nezodpovědnosti se vývoj nikam neposunul. Teď kde nic není ani smrt nebere.

Jestliže chce Krček z Ruské ŠKODA JS více studentů tak ať jim platí školné a naláká je stipendium a potom na vysoké platy, přesně tak jak to musí dělat i jiné firmy.

A jestli se panu Závodskému zdá 15 let dlouhá doba, tak si asi nevšiml že už žije v době kdy si každý může postavit vlastní zdroj. Tak ať otevře vlastní peněženku a ukáže všem jak to jde rychleji. 15 let je na ČEZko ještě málo. Jen montáž elektroměru (cca 30 min. práce) trvá zdejším distributorům i dva roky a izolace vedení o kterou bylo požádáno kvůli stavbě po roce stále není.

No co jiného čekat od tohohle setkání ruskojaderných lobbistů na akci sponzorovanou Rosatomem.

Jan Veselý
15. září 2021, 21:10

Byl by to zajímavý sociologický experiment zjistit, kolik lidí v ČR by do projektu jaderného reaktoru dalo svoje prachy a kolik peněz by se celkem vybralo. Případně kolik smluveného výkonu by jaderný investor sehnal za jakou nabídku PPA.

Petr Závodský
15. září 2021, 21:39

Obdobně u podpory OZE. Kolik lidí rádo platí těch celkových 40 miliard ročně za nic neřešící cca 5% elektřiny.

Jan Veselý
16. září 2021, 07:13

"Vy zase bijete černochy". Na víc se nezmůžete? Na světě existují desítky, možná stovky podílových fondů, kam můžu strčit svoje prachy, aby byly investovány do OZE a čistých technologií. Já do toho svoje prachy dávám. A co vy, jaderníci? Zmůžete se navíc než na státní "cecek" a na ublíženost?

Petr Závodský
16. září 2021, 08:53

Došly argumenty, přijdou urážky. Klasika.

energetik
15. září 2021, 21:43

Jo jsme postkomunistická země, ale 32 let po převratu a z těch prohlášení mám pocit že ti lidé zakrněli v komunizmu a stále čekají na to že se o někdo postará a zajistí jim práci a zaplatí jim ty jejich "drahé hračky" které se snaží už 70 let neúspěšně na trhu se spoustou výjimek, škod a garancí prosadit A tím zdeformovali trh tak, že skutečně bezemisní, bezpečné a levnější zdroje musí brát kompenzace aby se na trhu udrželi.

Petr Závodský
15. září 2021, 22:00

Tím "70 let neúspěšně na trhu se spoustou výjimek, škod a garancí prosadit" myslíte jakou technologii? Fotovoltaiku? Trvalo to dlouho, ale na střešní instalace se při dotacích už začíná prosazovat.

JD
15. září 2021, 23:35
energetik
16. září 2021, 07:43

Myslím hlavně malé vodní elektrárny které jaderní komunisti zlikvidovali (zalili betonem). Nic jiného zde v té době nebylo co by jim mohlo konkurovat, tak to museli zlikvidovat.

jozka
16. září 2021, 07:59

MVE se nezalevaly betonem, jen se nektere nechaly rozpadnout, protoze byla jejich udrzba neefektivni. Staci se podivat na uhrnny vykon na nektere rece. Drobne. A ten bordel, co delaji v recisti za to opravdu nestoji. Az na vyjimky je to ekologicke i ekonomicke zverstvo.

Ivan Novák
16. září 2021, 08:14

Spousta malých vodních elektráren tu funguje. Zbývající potenciál je z hlediska národní bilance velmi malý a jeho využití zpravidla finančně a ekologicky neschůdné (obnova zmizelého jezu by vyvolala mj. i rybí přechod. Anebo -představte si třeba od Smrčné tunel vedle Stvořidel a porovnejte jeho roční výrobu s investicí. Nebo co u Ohře mezi KVary a Kláštercem?).

energetik
16. září 2021, 08:57

Ano některé jsou obnovené, ale mají dotace. Před likvidací a zdeformováním energetického trhu napájeli blízké okolí bez dotací.

Carlos
16. září 2021, 14:11

Jozko, nezlobte se, píšete nesmysly.

Nejenom MVE se po válce a zejména pak v 50. letech zavíraly a to i přestože v síti byl prokazatelně nedostatek výkonu. A nebavíme se o něčem co má 10kW, ale o něčem co má stovky až tisíce kW. Třeba elektrárnu na Štvanici taky dojely a zavřeli.

Nářky vodáků a rybářů jsem také četl, několikrát, jsou to bohapusté výmysly a hledání viníka někde kde není a na článcích je vidět že to psal někdo kdo se o problematiku MVE nikdy nezajímal jinak než z pohledu jeho vlastního zájmu. Abych uvedl jednu perlu, v jednom z jejich textů se pohoršují nad tím že doplňková MVE na jezu, kterou je řešen sanační průtok a využití zbytku průtoku (pokud máte průměrný průtok 20 kubíků a původní stroj na náhonu má hltnost 5-10 kubíků, tak dává smysl vybudovat moderní doplněk), má dvě turbíny v provozu. Jenže vliv provozu na řeku fakt počet turbín neovlivňuje.

Ano, může se najít někdo kdo záměrně pohne s regulátorem jinak než je domluveno, jenže to zdaleka není případ všech MVE, spíše menšího počtu. Kdo ale je s to zásadním způsobem ovlivnit průtok v řece jsou povodí manipulací na vodních dílech, nebo potom provozovatelé velkých elektráren na přehradách. Tam problém může vzniknout.

Další věc je že nikoliv dnešní vlastníci MVE ale předchůdci dnešních povodí v minulosti zásadně změnily říční koryta a ubraly jim značnou délku a tedy i kapacitu, která sloužila pro vyhlazení extrémů. Vzhledem k tomu že voda s volnou hladinou není elektromagnetická vlna ani hydraulická kapalina v trubce, tak při dostatečně dlouhém korytě dojde teoreticky k vyhlazení této vlny. Dále původní toky byly klikaté a rozhodně se nesnažily o laminární proudění ani o maximální rychlost, eroze a rozliv kdy okolí toku působí jako přirozený poldr a houba také zhoršuje problémy s průtoky.

Stará Dyje mezi Bulhary a Janohradem měla asi 12 kilometrů, regulované koryto má délku nějakých 7 kilometrů, pokud starým proudila voda rychlostí asi 0.4m/s, zrychlil se odtok asi o 3.5 hodiny. Pokud předpokládáme stejnou rychlost (spád musí být shodný, takže rychlost proudění nového koryta bude vyšší). Pokud vezmeme v úvahu že se rozlévá až př průtocích značně nad úrovní každoroční povodně, dále se zrychluje odtok, který v minulosti byl velmi pomalý a nedochází k takové transformaci vlny a zhoršují se oba extrémy.

Další problém je ve ztrátě asi 4 miliard kubíků zádržné kapacity v půdě...

Až po těchto všech věcech, které dělají bordel v řekách jsou to MVE které mají vliv na stav vody a všeho v řece.

Carlos
16. září 2021, 14:15

Pane Nováku,

těch míst kde se dají stavět je pořád dost, je také dost místo pro repowering jelikož nemálo jich využívá původní stroje, nebo stroje instalované asi před dvaceti lety které nevyužívají lokalitu efektivně. Jak co do průtoku, tak do zvolených technologií.

Bob
16. září 2021, 19:18

Pro JD

Jestli myslíte stavbu velkých FVE, tak proč by nestavěli, když na to je 50-60% investiční dotace.

A "velcí hráči" si prolobovali, že takové dotace z modernizačního fondu jsou přednostně až od výkonu 2 MW. Menší FVE (s vyjímkou těch na RD) mají letos smůlu.

A to chtějí ještě i provozní podporu pomocí aukcí.

Takže napřed si nechají zaplatit polovinu nákladů na stavbu FVE a pak budou "na férovku" soutěžit o podporu se zdroji, které nic na stavbu nedostaly.

energetik II
16. září 2021, 07:22

15 let se zdá dlouhá doba ? A co se bude dít po vyřazení Ruska a Číny ? Navíc vyřazení Ruska pěkně smrdí ! Poslední informace z kauzy Vrbětice totiž říká to, že pan majitel skladu Bernášek dal všem svým zaměstnancům volno, pak vyrazil do skladu z Ostravy a kupodivu pode pohybu jeho mobilu víme, že 30 minut strávil v blízkosti hotelu, kde bydleli ruští agenti a pak jel sám "pracovat" do skladu. Druhý den to tam bouchlo ! Tedy evidentně český majitel skladu si sám umístil bombu mezi bedny se zbraněmi ! Ruští agenti do skladu vůbec nevstoupili ! Češi si sami vyhodili sklad a Rusko pak bylo vyřazeno z tendru na Dukovany. To je krajně zvláštní.

hellokitty
16. září 2021, 11:35

bud dodajte zdroj k svojmu tvrdeniu alebo chodte tie svoje konspiracie z aeronetu sirit niekam na facebook, dik

energetik
16. září 2021, 07:37

To je úplně jedno, jestli to tam dali sami agenti nebo dobrovolně/nedobrovolně majitel na jejich popud. Jsou to nepřátelé a okupanti našich přátel.

Vinkler
16. září 2021, 08:11

Už Baloubn tvrdil, každej za to může, že je maďar. Vinej nevinej ybršvunky ven.

Ivan Novák
16. září 2021, 08:16

To byl Vodička, ne Baloun.

Vinkler
16. září 2021, 08:24

No máte pravdu. Upsal jsem se. :(

Milan Vaněček
16. září 2021, 11:22

Kdo by chtěl studovat obor, který v Evropě nemá budoucnost. Případní zájemci mohou uspět jen když to spojí se studiem ruštiny nebo francouzštiny.

Ivan Novák
16. září 2021, 12:45

Když bylo zvykem pracovat kvalitně, stačili na JE běžní stavaři, strojaři, elektrikáři a pár lidí s pochopením, co se děje v jaderném palivu. Pokud se tu definitivně ustálí zvyk pracovat nekvalitně, nebudou dosahovat projektové životností ani FVE.

Pavel Veselý
16. září 2021, 12:47

Jestli si říkáte odborník, tak toto je na pováženou. To, že asi zřejmě mnoha věcem a jejich souvislostem nerozumíte ještě neznamená, že to musíte troubit do světa. Ona možná bude stačit jedna tuhá zima, aby i Evropa rychle pochopila základní Einsteinovu rovnici a její význam pro získávání energie. Filozofická otázka je, jestli ji chápete i vy.

Milan Vaněček
16. září 2021, 14:26

Je vidět že jste mladý, já jsem těch tuhých zim zažil v Praze už hodně.

Něco jiného je potenciál energie uložené v jádru a něco jiného je současná realita: ještě jsme se nenaučili takto vyrábět elektřinu bezpečně, bez dlouhodobě nebezpečného odpadu a levně, aby mohla konkurovat jiným způsobům výroby elektřiny.

Potenciál "elektřiny ze Slunce" je mnohem větší (řádově), a technický pokrok ji dělá stále levnější, v mnoha zemích již nyní zcela bezkonkurenčně nejlevnější. A to je nejen fotovoltaika, je to i energie z větru a tekoucí vody (daná sluneční aktivitou, gravitací a rotací Země).

Pavel Veselý
16. září 2021, 14:45

Jestli je 70 mládí to nevím, ale že jsou jak je zvykem zde opět jen prázdná slova, to je typické. Alespoň, že ta jaderná reakce běží na slunci. Všechno ostatní je jen převodní "pára" na elektřinu. Když je vše tak jasné a technický pokrok dělá divy, proč i na malé střešní instalace musí být dotace. Proč musíme někoho stále obírat o peníze a dávat to někomu jinému v dotacích, a o tom je celé OZE. A nikdo zatím spolehlivě nevyřešil ani likvidaci panelů ani gigantických lopatek, ani ekonomicky nezajistil likvidaci oněch betonových pozůstatků v přírodě.

Milan Vaněček
16. září 2021, 17:10

Na malé střšní instalace dotace být nemusí, fandové si je stejně pořídí a pro obyčejné lidi to bude u nás (s našimi platy) atraktivní tak za 5-10 let bez dotací.

Fotovoltaika už dotace nepotřebuje, naproti tomu jádro bez dotací (státních garancí) nikdo nepostaví. A ještě bude to nové jádro potřebovat i provozní dotace, bude 80%, později i 90%, později i 99% se svojí výrobou nad tržní cenou silové elektřiny.

A tragedie je že budeme dotovat ne jen ty 2 TWh ročně po 20 let, jako si to vylobovali na těch hlupácích v parlamentu ti všehoschopní v roce 2009 s fotovoltaikou,

ale že to budou násobky 9 TWh ročně (viz Dukovany 2). A že to bude trvat mnohem déle, než to konečně odepíší jako stále narůstající ztrátu.

My se toho už nedočkáme, to je naše útěcha, budou to platit naše děti do té doby než řeknou: tak dost.

Emil
16. září 2021, 17:55

Fotovoltaika už dotace nepotřebuje, a proto dostává kromě masivní investiční podpory ještě nově i podporu provozní ve formě aukcí, kterou si solární lobbisté prosadili do novely zákona o podporovaných zdrojích energie.

Jádro bez dotací nikdo nepostaví a ještě bude potřebovat i provozní dotace, a proto žádnou dotaci na stavbu jádro v novém zákoně nedostalo a provozní dotaci také ne.

Milan Vaněček
16. září 2021, 18:36

opakuji: Jádro bez dotací (státních garancí) nikdo nepostaví.

A ještě bude to nové jádro potřebovat i provozní dotace, bude 80%, později i 90%, později i 99% z výroby během roku se svojí cenou nad tržní cenou silové elektřiny.

Čím víc vyrobí, tím víc budeme 80%, později 90%, ještě později i 99% hodin v roce doplácet.

Bob
16. září 2021, 19:28

Potenciál elektřiny ze slunce je sice značný, ale ve 20-21 hod jim to ve Velké Británii moc nepomohlo. Viz článek zde na oenergetice.

Stejně tak je ten potenciál téměř nepoužitelný na přelomu roku, kdy je té elektřiny nejvíce potřeba. Zvláště až budeme topit téměř výhradně elektřinou. V Německu už uvažují o tom, že se zakážou plynové kotle.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se