Domů
Jaderné elektrárny
Plánovaná jaderná elektrárna v Keni budí ekologické i technické obavy
jaderná elektrárna
Zdroj: Pixabay

Plánovaná jaderná elektrárna v Keni budí ekologické i technické obavy

V Keni se uvažuje o stavbě první jaderné elektrárny od roku 2009, začátek  je výhledově stanoven na rok 2027, přičemž spuštěna by mohla být nejdříve v roce 2034. Proti její existenci se však staví silná opozice, která poukazuje jednak na ekologické důsledky, ale i na technické a ekonomické problémy, informoval The Guardian.

Keňská jaderná elektrárna by měla vyrůst v pobřežní oblasti Kilifi, kde se dá využít dostatek oceánské vody potřebné na chlazení reaktoru. Pokud se tak stane, Keňa bude třetí africkou zemí, která provozuje nebo staví jadernou elektrárnu. První je v provozu v Jihoafrické republice, kde operují dva reaktory o výkonu 970 MW, druhá se aktuálně staví v Egyptě, kde vzniknou čtyři bloky o výkonu 1200 MW každý.

Keňskou jadernou elektrárnu má na starosti Nuclear Power and Energy Agency (NuPEA). V plánu je postavit blok s instalovaným výkonem 1000 MW, který bude znamenat nízkouhlíkovou cestu k energetické bezpečnosti. „Pro naši současnou úroveň rozvoje jsou obnovitelné zdroje energie, které máme, dostatečné, ale protože usilujeme o industrializaci, potřebujeme více zdrojů základního zatížení,“ uvedl Justus Wabuyabo, generální ředitel NuPEA.

Odhadovaná cena je vyčíslena na hodnotě bezmála 3,5 miliardy eur (v přepočtu téměř 85 miliard korun), nicméně v zemi panují obavy, že částka do budoucna ještě naroste. Tamní vláda přesto označuje projekt jako nezbytný či jako "gamechanger", na čemž se však neshodne s opozicí a s obyvateli dotčené lokality.

Ti poukazují na absenci příslušné konzultace, kterou by vzhledem k velikosti projektu očekávali. Dotčení obyvatelé mají za to, že proces je uspěchaný, nezákonný a veřejnosti utajený. Opozici v zemi představuje organizace KANA (Kenya Anti-Nuclear Alliance).

„Je to nejhorší ekonomické rozhodnutí, jaké jsme pro naši zemi mohli udělat,“ zmínila Phyliss Omido, keňská ekologická aktivistka z organizace.

Další kritika se nad „vysoce rizikovým podnikem“ vznesla v souvislosti s obavami o životní prostředí. Pobřeží Kilifi je idylickým prostředím bílých pláží, korálových útesů a mangrovových lesů, což z něj dělá mimo jiné oblíbenou turistickou destinaci. Obavy proto panují nejen o biodiverzitu tamní fauny a flóry, ale i o turistický ruch. Kromě životního prostředí by tak jaderná elektrárna mohla zničit i živobytí obyvatel, které cestovní ruch živí.

V neposlední řadě existují pochybnosti nad technickou realizací připojení elektrárny k síti. Keňa, která mimochodem vyrábí asi 90 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, totiž nedisponuje dostatečně stabilní sítí ani kapacitou, aby distribuovala elektřinu z pobřeží po celé zemi. Bez významné modernizace sítě by tak jaderná elektrárna znamenala časté výpadky proudu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Omega
18. červen 2024, 11:13

Jo majitelé hotelů a apartmánů v dané oblasti dělají petici.

Já bych se na to díval jako na zdroj bohatých lidí na dalších 60-80 let. Ono mít 3000 dobře placených (a vzdělaných) lidí dokáže oblast slušně pozvednout. A je to levnější, než FVE s bateriema

Jirka Líska
18. červen 2024, 11:42

@Omega 18. červen 2024, 11:13

A dočetl jste až do konce?:-)

Keňa, která mimochodem vyrábí asi 90 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, totiž nedisponuje dostatečně stabilní sítí ani kapacitou, aby distribuovala elektřinu z pobřeží po celé zemi. Bez významné modernizace sítě by tak jaderná elektrárna znamenala časté výpadky proudu.

Omega
18. červen 2024, 12:17

Ano, četl - proto jsem přihodil ty "baterie"

A modernizaci sítě se stejně nevyhnou. Teď jsou v situaci, kdy síť vypadává náhodně z důvodu nedostatku a přebytku. Pokud by postavily jadernou elektrárnu a k tomu pár přečerpávacích (mají tam kopce s převýšením 1000m) - tak mají základ stabilní sítě která už potom unese i ty obnovitelné zdroje.

Jirka Líska
18. červen 2024, 12:38

@Omega 18. červen 2024, 12:17

Pokud postaví JE.

Pokud dostaví a zmodernizují rozvodné sítě

Pokud postaví přečerpávačky

Tak pak to možná bude dobré.

A do té doby jsou rádi, že mají OZE.

Petr Hariprasad Hajič
18. červen 2024, 11:53

V Africe, kde je dost slunečního svitu určitě. Mají tam asi 2x vyšší výtěžnost než v ČR. Takže very bad LCOE. Ta jaderka bude za hubičku typický game changer.

Omega
18. červen 2024, 12:27

Problém je cena baterií. Když jsem si nechal dělat FVE, tak panely stály 77k, měnič 45k a baterie 115k. Takže ta "stabilita" je na tom ta nejdražší část. A uvědomte si, že teď má Kenya spotřebu cca 10TWh elektřiny za rok (my máme 80), takže silný základní zdroj, na který synchronizují ostatní prostě potřebují, stejně jako výrazně zvýšit kapacitu zdrojů

Jirka Líska
18. červen 2024, 12:45

@Omega 18. červen 2024, 12:27

Ano, baterie jsou drahé, ale hodně zlevnily a ještě budou zlevňovat.

Na druhou stranu jsem i díky nim za rok zaplatil ČEZu 8100,- za EE při spotřebě domu 8,7MWh:-)

PetrD
18. červen 2024, 13:37

ČR měla loni spotřebu 57,8 TWh

Petr Hariprasad Hajič
19. červen 2024, 10:46

No a? Potřebujete akumulovat, když je e.e. levná a generovat, když je drahá. Okamžitá spotřeba se pohybuje kolem 7-10Gw. Pokud byste chtěl pokrýt ranní a noční spičku, která trvá asi hodinu, dvě, Bude vám stačit zlomek z 10GWh (není potřeba pokrýt celou spotřebu). Asi 20 000 BEV má kapacitu asi 1GWh. Po ČR jezdí asi 8 miliónů aut. Že tu možnost nevyužijeme, a (a to hned dvojím způsobem) je zase jen a jen naše hloupost.

Jan Veselý
18. červen 2024, 12:56

1000 MW reaktor za 3.5 miliardy dolarů? Tomu tedy říkám optimismus.

Jan Veselý
18. červen 2024, 13:00

Na druhou stranu, už intenzivně 15 let uvažují, ale vypadá to, že místních se ještě nestihli zeptat.

Jitka
21. červen 2024, 08:17

Copak se všichni zbláznili? Tady se zachraňuje planeta, zachraňují ohrožené druhy zvířat, potravinářství katastrofa, všude jsou mega hory plastů atd atd a teď jaderná elektrárna v Keni? Já nechápu…… Proč nemůžou žít jako dosud? V čem jako budou lepší, když budou tuto elektrárnu mít? Vždyť oni přece čerpají z přírodních zdrojů bez poškozování přírody.

A v jakém smyslu “vzdělání lidé”?

To je těm všem jedno, co se děje s naší planetou, s naším domovem? To je těm všem jedno jak se budou mít naše děti a jak se budou mít zvířata a jak se budou mít stromy, tráva, kytky, ptáci, ryby…?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se