Podle šéfa SSE bude Hinkley jedinou novou jadernou elektrárnou v Británii

DomůRychlé zprávyPodle šéfa SSE bude Hinkley jedinou novou jadernou elektrárnou v Británii

Šéf britské energetické společnosti SSE pro agenturu Reuters uvedl, že Hinkley Point C bude pravděpodobně jedinou novou jadernou elektrárnou, která bude ve Velké Británii postavena. Británie nyní uvažuje nad dvěma dalšími jadernými elektrárnami.

Poměrně skepticky se k novým jaderným elektrárnám ve Velké Británii staví šéf jedné z tamních největších energetických společností. Podle jeho názoru je u nových projektů jaderných elektráren nutné snížit jejich cenu, jako například u offshore větrných elektráren.

„Technologie potřebují snížit svou cenu, obdobně jako je tomu u offshore větrných elektráren. Stejného vývoje cen potřebujeme dosáhnout u jaderných technologií.“
Alistair Phillips-Davies, ředitel britské společnosti SSE.

Poměrně kriticky nahlíží i na současné technologie. Jaderné technologie jsou podle něj sice klíčové k snížení emisí energetického sektoru, ale existující jaderné technologie nemusí být ty pravé.

Budoucí výstavbu mimo jiné také spojuje s elektrárnou Flamanville, kde se staví jeden blok stejného typu. U této francouzské elektrárny se totiž objevila vyšší koncentrace uhlíku v některých místech reaktorové nádoby, a proto je aktuálně prozkoumávána francouzským úřadem pro jadernou bezpečnost.

Infografika: Jaderná elektrárna Hinkley Point.

Výsledky této prověrky by měly být zveřejněny příští měsíc, ale předpokládá se, že by měly být pro elektrárnu pozitivní. Nicméně i tak se nedá v žádném případě označit její výstavba za úspěšnou. Projekt je již nyní řadu let opožděn (původně měl být jaderný blok spuštěn v roce 2013) a z původně odhadovaných 3,3 mld. EUR se cena vyšplhala až na 10,5 mld. EUR.

Již dříve se Alistair Phillips-Davies vyjádřil k potřebě stavby jaderné elektrárny Hinkley Point C. Podle něj není nutné pro zabezpečení dodávek elektřiny do domácností stavět novou jadernou elektrárnu, jelikož existuje řada alternativ, například zemní plyn. Ten je již nyní využíván k výrobě přibližně poloviny elektřiny ve Velké Británii.

Elektřina ve Velké Británii je vyráběna primárně ze zemního plynu.

Pokud by byla jaderná elektrárna Hinkley Ponit C opravdu jedinou novou elektrárnou ve Velké Británii, znamenalo by to neúspěch hned dvou projektů.

Prvním z nich je elektrárna Moorside, kde má stavět konsorcium NuGen. Toto konsorcium bylo ještě nedávno složeno ze společnosti Toshiba a Engie, nicméně po ohlášení bankrotu Westinghousu společnost Engie využila klauzuli ve smlouvě a z konsorcia vystoupila.

Dalším projektem je jaderná elektrárna Wylfa, která by měla být postavena ve Walesu. Konsorcium stojící za tímto projektem by mělo rozhodnout o investici do konce roku 2019.