První blok švédské jaderné elektrárny Forsmark slaví 40 let provozu

DomůJaderné elektrárnyPrvní blok švédské jaderné elektrárny Forsmark slaví 40 let provozu

Stárnutí jaderných zařízení přináší i pozitiva, jedním z nich jsou také výročí bezpečného provozu. Právě takové nedávno oslavila společnost Vattenfall ve své jaderné elektrárně Forsmark.

Historické fotografie výstavby a provozu jaderných elektráren připomínají schopnosti a dovednosti předchozích generací. Společně se švédským provozovatelem je možné nahlédnout do historie výstavby i provozu jaderné elektrárny Forsmark, která oslavila své 40leté jubileum 10. prosince.

Výstavba prvního bloku jaderné elektrárny Forsmark
Výstavba prvního bloku jaderné elektrárny Forsmark Zdroj: Vattenfall

Výstavba tohoto elektrárenského komplexu začala v říjnu 1971. Blok varného reaktoru o výkonu 900 MWe dosáhl první kritičnosti 23. dubna 1980. K připojení do elektrické rozvodné sítě došlo už 6. června 1980. Od té doby elektrárna vyrobila přibližně 280 TWh elektřiny.

Pracovník při výstavbě prvního bloku elektrárny Forsmark
Pracovník při výstavbě prvního bloku elektrárny Forsmark Zdroj: Vattenfall

V komplexu byly postupně vybudovány další dva bloky varných reaktorů. Druhý blok vstoupil do komerčního provozu v červnu 1981 a třetí blok v srpnu 1985. Tyto bloky byly projektovány s elektrickými výkony 1118 MW a 1167 MW. Výrobcem všech tří bloků byla společnost Asea-Atom.

„Pokud se zastavíme a zamyslíme se, je báječné, čeho bylo dosaženo zde na severu lidmi s tak různými příběhy a zkušenostmi,“ sdělil generální ředitel jaderné elektrárny Forsmark, Björn Linde.

„Všichni pracovníci elektrárny, oba dnešní provozovatelé a všichni, kteří byli jakkoliv zapojeni do výstavby, či více jak 40letého provozu elektrárny při dodávkách bezemisní elektřiny, mají důvod na sebe být pyšní.“

Operátorka prvního bloku Forsmark během prvního roku provozu
Operátorka prvního bloku Forsmark během prvního roku provozu Zdroj: Vattenfall

Ačkoliv není provozní licence reaktoru omezena, provoz musí být odsouhlasen při pravidelných prohlídkách. Ty jsou podnikány většinou s periodou 10 let. V červnu 2019 hodnotila společnost SSM bezpečnost provozu prvních dvou bloků elektrárny. Výsledkem bylo schválení provozu bloků až do roku 2028, díky čemuž mohou bloky pokořit svoji původně plánovanou životnost. Ta se při výstavbě plánovala na 40 let.

„Hodláme zůstat důležitou částí švédských zdrojů elektřiny po dlouhou dobu, což je důležité vzhledem k probíhající elektrifikaci jak průmyslu, tak i dopravy,“ dodal Linde.

Společnost Vattenfall si připomíná 40leté výročí elektrárny i přes pandemii COVID-19 díky elektronické výstavě fotografií z výstavby i provozu. Fotografie jsou k dispozici zde.

V lokalitě elektrárny Forsmark je v provozu také úložiště lehce a středněaktivního odpadu. Toto úložiště bylo prvním svého druhu na světě a je v provozu od roku 1988. Úložiště je v hloubce 50 metrů.

Na začátku roku 2020 vyhrála společnost Svensk Kärnbränslehantering AB zakázku v hodnotě jednoho milionu dolarů na přípravu plánů výstavby hlubinného geologického úložiště. Podle žádosti by mělo úložiště pojmout 6000 měděných obalových souborů s celkovým množstvím 12000 tun radioaktivního odpadu.

Zdroj náhledového obrázku: Vattenfall

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují