Domů
Jaderné elektrárny
První československou jadernou elektrárnu provázela smůla a havárie
První československá jaderná elektrárna - Jaslovské Bohunice. Zdroj: Javys

První československou jadernou elektrárnu provázela smůla a havárie

První atomová elektrárna na československém území se rodila dlouho a těžce. Reaktor, ve kterém se řetězová reakce poprvé rozběhla 24. října 1972, ale v Jaslovských Bohunicích sloužil k výrobě elektrické energie necelých pět let. Po havárii, jež podnik ležící nedaleko západoslovenské Trnavy postihla v únoru 1977, totiž elektrárnu odstavili. Její budova, která dodnes stojí vedle novějších bloků, tak připomíná neslavnou etapu jaderného výzkumu.

Původní myšlenka přitom nebyla úplně špatná – v Jaslovských Bohunicích totiž od konce 50. let vznikal reaktor, který by dokázal využívat jako palivo neobohacený uran, dodávaný z českých dolů. Již na samotném vývoji tohoto klíčového zařízení se navíc významnou měrou podíleli i českoslovenští odborníci, samozřejmě ve spolupráci se sovětskými kolegy. Nakonec se ale ukázalo, že koncepce reaktoru, s níž neměli příliš zkušeností ani v Sovětském svazu, není právě bezpečná.

Možnost doplňovat palivo za provozu, která se zprvu zdála být velkou výhodou použitého řešení, totiž vyústila v obě vážné havárie, které elektrárnu zvanou A-1 postihly. Při první z nich v lednu 1976 dokonce zahynuli dva muži z obsluhy. Kvůli špatně namontované zátce se tehdy nepodařilo uzavřít zaváženou kazetu s palivem, ta pod tlakem oxidu uhličitého používaného k chlazení reaktoru vyletěla do výšky a do haly elektrárny se začal valit jedovatý a navíc radioaktivní plyn.

Dvojici techniků se sice téměř podařilo uniknout, osudným se jim ale stal zamčený únikový východ, který vedení podniku dalo zablokovat kvůli častým krádežím. Nehodu, která bez hrdinství a nasazení životů dalších zaměstnanců elektrárny mohla dopadnout mnohem hůře, ale komunistický režim před veřejností utajil. Lidé v Československu se ostatně nedozvěděli ani o mnohem horší havárii, který se stala o rok později a kvůli níž byla nakonec elektrárna koncem 70. let definitivně uzavřena.

Osudným událostem z 22. února 1977 se přitom – podobně jako prvnímu neštěstí – dalo předejít, stačilo vlastně jen trochu více pečlivosti. V jednom z palivových článků, připravených k zasunutí do reaktoru, se totiž roztrhl sáček s gelem, který pohlcoval vlhkost (podobný tomu, který znají lidé, co si kupují třeba boty). Zaměstnanci elektrárny však neposbírali všechnu rozsypanou hmotu a zbylý gel nakonec po zavezení paliva ucpal chladicí kanály.

Kvůli tomu se začal palivový soubor přehřívat, teplem se dokonce roztavila část konstrukce reaktoru a do primárního i některých částí sekundárního okruhu unikla radioaktivita. Na sedmibodové mezinárodní škále závažnosti jaderných událostí byla nehoda označena čtvrtým stupněm. Tentokrát naštěstí nebyl nikdo zraněn, havárie ale znamenala pro první československý elektrárenský reaktor definitivní konec. Štěpnou reakci v něm zastavili v květnu 1979.

To už ale v bezprostředním sousedství fungoval reaktor nový, mnohem výkonnější než 150 megawattový zdroj v elektrárně A-1. Druhý a třetí (ten byl připojen k síti v březnu 1980) bohunický reaktor, každý o výkonu 440 MW, se začaly stavět na jaře 1972 na základě sovětské technologie a jako palivo jim sloužil obohacený uran, dodávaný ze Sovětského svazu. Přestože byly považovány za možné bezpečnostní riziko již koncem socialistické éry, dodávaly elektřinu více než čtvrtstoletí.

Čtyři bohunické bloky – třetí a čtvrtý přibyly v polovině 80. let – se také proto staly důležitým bodem během jednání o slovenském vstupu do Evropské unie. Bratislava se nakonec zavázala vypnout dva starší bloky ještě před skončením jejich technické životnosti. Ani po odstavení zmíněných dvou bloků v letech 2006 a 2008 ale lokalita Jaslovských Bohunic neosiřela a předpokládá se, že dva zbývající reaktory budou elektrickou energii dodávat až do let 2044 a 2045.

Společnost Slovenské elektrárny kromě dvou bloků v Jaslovských Bohunicích provozuje i dva reaktory v jaderné elektrárně Mochovce, která leží asi 60 kilometrů směrem na jihovýchod. Připravuje se také plné spuštění už dostavěného třetího bloku v Mochovcích. Pravomocné povolení úřadů získal letos v září, kdy také začalo zavážení paliva. Nový blok s výkonem 471 megawattů po náběhu do plného provozu, což bude patrně v příštím roce, pokryje 13 procent spotřeby elektřiny na Slovensku a země se stane soběstačnou ve výrobě proudu. Životnost bloku je plánována nejméně na 60 let.

Zahájení provozu čtvrtého bloku elektrárny se podle dřívějších informací očekává dva roky po spuštění třetího bloku. Atomové elektrárny mají už dnes na Slovensku největší podíl na výrobě elektrické energie, dlouhodobě dodávají v zemi přes polovinu vyprodukované elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Přemek z Mělníka
22. říjen 2022, 08:01

Jací my jsme "kamarádi" ?,američtí partneři nám prodávají modré palivo za 4násobek ceny oproti cenám v USA....řekl francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire....

Co dodat? ....howgh..

richie
22. říjen 2022, 13:57

? to malo ist asi niekam inde ..

richie
22. říjen 2022, 13:56

tak toto je uz silne tendencny clanok balancujuci uz na hranici demagogickeho zavadzania, mieriaci emoticny natlaok na neznalych proti JE

pisatel clanku zabudol totiz, ze reaktor A1 bol experimentalny, pre overenie inej koncepcie, a vlastne aj pripravny projekt na podstatne vacsie reaktory (v tom case vyskusaneho typu VVER) ..

vdaka tomuto experimentalnemu reaktoru (a samozrejme aj dalsej stavbe vacsich reaktorov) sa dramaticky zlepsili domace kapacity (technologicke, vedomostne, vyrobne,..) v tejto oblasti a dlhe roky sme potom boli v podstate sebstacny (ceskoslovensko ako take) .. zial za posledne dekady sa to cele po*.. a prisli sme v podstate takmer o vsetko (ako znalych ludi, dalsi rozvoj vzdelavania v oblasti, technologicku vyrobu, ..)

PS: z pohladu parametrov by experimentalny reaktor A1 v sucasnosti spadal do aktualne popularnej kategorie SMR ;)

Jiří Syn
23. říjen 2022, 18:58

No byl to pokusný reaktor, ale zvolená koncepce nebyla šťastná... používání neobohaceného uranu ("přírodního" je hezké tak maximálně pro země které z nějakých důvodů nechtějí provozovat obohacovací kapacity uranu, což je dnes (mj. díky obohacování pomocí rotačních centrifug, díky čemuž zvládly obohacování i takové státy jako Pákistán a Severní Korea) čím dál menší problém, kromě toho lze (nízko)obohacený uran kupovat. Kromě toho celkem úspěšná řešení reaktorů na neobohacený uran existují (řada CANDU). Chlazení plynem (CO2) se též neukázalo jako úspěšné, sice třeba v UK jakžtakž fungovalo až donedávna, ale reaktory s ním byly dosti "podřadné". No a technologie doplňování paliva za provozu... vždycky když to čtu tak se vracím k dobám kdy primární důvod provozu takovýchto reaktorů byla výroba krátkodobě ozářeného paliva s vysokou výtěžností separace zbraňového Pu239, nějaká produkce tepla/elektřiny byla tehdy zcela sekundární bonus... Kontinuální doplňování měl mj. i reaktor RBMK, že...

Takže zvolená koncepce se ukázala ze všech hledisek jako neperspektivní, sice zřejmě existovaly nějaké důvody proč si mysleli že by mohla být dobrá ale ty se nepotvrdili (anebo je to další zneuznaná Cimrmanovina která sice měla obrovský potenciál ale...)

richie
24. říjen 2022, 09:52

tak ano .. teraz, z odstupom casu a sucasnymi vedomostami ci prostriedkami, to uz vidime inak .. len posudzujeme nieco co sa pripravovalo zaciatkom 50-tych rokov minuleho storocia (a relativne kratko po WW2)

Lubos
22. říjen 2022, 22:52

V júli vo veku 96r. zomrel prof. Boris Ioffe, viac v blogu Mariána Naniasa: https://blog.sme.sk/nanias/veda-a-technika/jadrova-energia-umrel-profesor-ioffe-ktory-spustal-je-a-1

Petr
23. říjen 2022, 13:33

Parní stroj je retro z 19. století. Jádro je retro z 20. století. Obě ty technologie kdysi znamenaly převrat, ale doba už je jinde.

Emil
23. říjen 2022, 13:41

Podle této "logiky" je i větrník a fotovoltaický panel "retro z 19. století"...

Jiří Syn
23. říjen 2022, 19:01

Větrník ještě výrazně starší... větrné mlýny apod.

Každé zjednodušování je na úkor přesnosti, někdy až platnosti teze.

richie
24. říjen 2022, 10:11

presne tak .. a nesmieme zabudnut ani na dalsie "retro" technologie z 19-teho storocia - elektromotor a elektromobil ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se