Domů
Jaderné elektrárny
První jaderná elektrárna v arabském světě zahájila komerční provoz
Jaderná elektrárna Barakah
Zdroj: Emirates Nuclear Energy Corporation

První jaderná elektrárna v arabském světě zahájila komerční provoz

První jaderná elektrárna ve Spojených arabských emirátech, která je současně první jadernou elektrárnou v arabském světě, dnes zahájila svůj komerční provoz. Na twitteru o zahájení provozu informoval předseda vlády emirátů a dubajský vládce šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm.

Jaderná elektrárna Baráka se nachází na pobřeží Perského zálivu v emirátu Abú Zabí. Je součástí snahy SAE diverzifikovat energetický mix země.

„První megawatt z první arabské jaderné elektrárny vstoupil do národní energetické sítě,“ oznámil předseda vlády.

Korunní princ Abú Zabí Muhammad bin Zajd Nahaján dodal, že je to historický milník pro zemi, která letos slaví 50 let od svého vytvoření.

Výstavba elektrárny se potýká se zpožděním, protože země staví svůj jaderný průmysl od nuly. První blok obdržel provozní licenci od jaderného úřadu v roce 2020, tedy tři roky po původně plánovaném spuštění. Loni v srpnu byl první blok připojen k národní energetické síti. Druhý blok získal provozní licenci letos v březnu. Celkem má mít elektrárna čtyři reaktory a celkovou kapacitu 5600 megawattů, napsala agentura Reuters.

Koncem března 2018 byl dokončen blok Barakah 1 (zdroj Cheong Wa Dae).
Ilustrační foto

Výstavba elektrárny začala v roce 2012 a staví ji jihokorejská společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Katar předloni podal stížnost k Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) z obav o vlastní bezpečnost a nedostatek spolupráce v rámci regionu. Emiráty ale tvrdí, že elektrárna je naprosto bezpečná a vybudovaná s nejvyššími bezpečnostními standardy.

SAE jsou důležitým producentem ropy a členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), své energetické zdroje ale chtějí rozšířit. Země se rozhodla postavit jadernou elektrárnu, aby uspokojila rostoucí poptávku po elektřině a měla více ropy na vývoz.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
energetik
12. duben 2021, 17:55

Nejen že bude škodit a ničit život tak jako všechny JE, ale ani nebude konkurenceschopná.

"Minulý týden proběhla v Saúdské Arábii další aukce na výstavbu velkých fotovoltaických solárních elektráren. Nejnižší podaná nabídka dosáhla rekordně nízké ceny ve výši 1,04 centu amerického dolaru za kilowatthodinu (tj. cca 22 haléřů/kWh).

Rekordně nízká cena solární energie v Saudské Arábii bylo nabídnuta v rámci výstavby 600 megawattového fotovoltaického parku pod názvem „Al Shuaiba PV IP“. Tendr zahrnoval celkem sedm různých solárních projektů v různých částech země o kapacitě 3,6 GW.

Dosažená nejnižší cena 0,0104 USD/kWh představuje nečekaný úspěch solární energetiky, která tak potvrdila své prvenství na poli nejlevnějšího zdroje energie.

„V celém království vzniknou brzy další projekty v oblasti obnovitelné energie, které oznámíme v pravý čas,“ uvedl Korunní princ Saúdské Arábie Mohammad bin Salman bin Abdulaziz ve svém prohlášení.

Petr Pavlata
6. duben 2021, 22:19

Hodné gratulace.

Jen mě trochu mrazí z toho, že už i arabové dosáhli větší míry racionality než současná Evropa....

Keb
6. duben 2021, 22:31

To není otázka racionality, ale prestiže a peněz. Jim je tak nějak jedno kolik to bude stát a o kolík se to prodraží. Hlavně že budou moci tvrdit, že jsou první arabi co jí mají.

My taky můžeme postavit klidně i deset reaktorů akorát to má ten zádrhel, že nemáme nekonečno petrodolaru.

Vinkler
7. duben 2021, 06:39

Ano, mají petrodolary, ale ty postupně vysychají, co s nimi? Obrátili se na poradní firmy. To nevymyslel šejk.

Nechali si poradit, že potřebují obrovské množství energie pro průmysl a zemědělství zejména na odsolování vody.

Asd
7. duben 2021, 08:03

Tak nějak. Nejsou hloupí a účelně investovali své peníze.

Jan Veselý
7. duben 2021, 11:04

A protože se doba mění, plány z roku 2005, tj. tahle JE, skončí jako unikát, jediný svého druhu, bez následníků. A šejkové dnes kupují fotovoltaickou elektřinu levněji než jsou provozní náklady jaderných elektráren.

Petr
8. duben 2021, 16:44

Jenže na vytápění a dokonce i to odsolování je stále nejvýhodnější použít i výrobu tepla a ne pouze elektřiny.

Jan Veselý
7. duben 2021, 11:02

Myslíte tu racionalitu, že už žádné další JE neplánují a místo toho uzavírají veliké OZE kontrakty za cizí peníze a velice výhodné ceny? Jó, tahle racionalita by se v zemi jaderných snílků dost hodila.

Juan
6. duben 2021, 22:25

Hlavně by měli včas poradit svým vnukům, jak a kde mají uložit pak ten jaderný odpad až nebudou mít ropu ani plyn. Počítají snad, že to milion let zářící svinstvo budou vozit na velbloudech do pouště?

Josef
6. duben 2021, 23:07

jaderný odpad se použije jako palivo pro nové JE, tím se zastaví nárůst objemu jeho produkce na řádově století a pak se bude produkovat velmi pomalu. Nakonec se uloží pod zem nebo se přemění v odpad se střední dobou radiace a nechá se vymřít pak za řádově 10 let se z něho zpětně získají některé vzácné kovy.

Karásek
7. duben 2021, 01:05

Chcete snad říct, že vyhořelé palivo bude neškodné za deset let a dokonce, že z něj budou vzácné kovy? Apríl už byl.

Josef
7. duben 2021, 01:48

existuje technologie ADTT pomocí této technologie přeměníte jaderný odpad s dlouhým rozpadem na krátký :

fyzsem.fjfi.cvut.cz/2001-2002/Zima01/procs/adtt.pdf

A ještě přitom vyrobíte další energii. Samozřejmě nejlevnější je uložit jaderný odpad pod zem. Bohužel dříve byla praxe poněkud jiná palivo se dalo do sudů zalilo sklem hodilo do moře. Tam jde je hloubka několik km takto se "uklidilo" asi 100 000 tun jaderného odpadu...Dnes už jsme jinde. Na separaci kovů z jaderného paliva lze použít Elektrolytický pyroprocessing.

Jiří
8. duben 2021, 06:36

Neuvěřitelný blábol tu šíříte! Žádný jaderný odpad se do moře neházel. To jsou hoaxy šířené Greenpeace a dalšími!

Emil
8. duben 2021, 07:22

Jaderný odpad v minulosti ano, ale nikdy ne vyhořelé palivo z jaderných elektráren, to jsou vážně pěkné nesmysly.

energetik
8. duben 2021, 07:34

Jiří

jaderného odpadu se atomteroristé krytí i armádou zbavovali a stále zbavují (poslední zveřejněná snaha je ve Fukušimě) vypouštěním i do moří, jezer a řek.

Neznámější zamořené jezero toxickými radionuklidy je Karačaj a řeka Teča.

A články s těmito názvy si jistě dohledáte:

Putin chce vyčistit Arktidu od jaderného odpadu

Švýcaři likvidovali jaderný odpad v moři. Nebyli jediní, na dně Atlantiku leží 222 tisíc sudů

Rusko vyzvedne ze dna moří jaderné reaktory z potopených ponorek. Mohou způsobit obrovskou katastrofu

Během studené války bylo Karské moře místem tajných pohřebišť jaderného odpadu sovětského námořnictva:

1965-1988 – bylo zde potopeno šest jaderných reaktorů sovětských jaderných ponorek a deset dalších jaderných reaktorů.

V roce 1981 byla poškozená jaderná ponorka K-27[12] potopena v Stěpovojské zátoce na východním pobřeží Malajské země. V rozporu s mezinárodními pravidly byla ponorka potopena v hloubce pouhých 30 metrů. Podle pravidel pro likvidaci námořních plavidel musí být potopení prováděno nejméně v hloubce tří tisíc metrů.

Podle údajů poskytnutých ruskou vládou Norsku kromě K-27 vyložila sovětská armáda v Karském moři obrovské množství dalšího jaderného odpadu: sedmnáct tisíc kontejnerů, devatenáct lodí s radioaktivním odpadem, stejně jako čtrnáct jaderných reaktorů, z nichž pět obsahovalo nebezpečné vyhořelé palivo. Podle britské BBC se kapalný odpad s nízkou úrovní záření údajně jednoduše ukládal do moře.

Vinkler
7. duben 2021, 06:12

Ale p. Karásek, kuknite na strýčka googla. Některé radioaktivní prvky např. pro lékařství i kosmický průmysl jsou násobně dražší než platina,

Jiří
6. duben 2021, 23:17

Nebo jim poradí, ať ho využijí v jaderných elektrárnách IV. generace, které se již testují už teď a za 10 let bude v provozu první full scale (~1 GW) reaktor.

Petr Pavlata
7. duben 2021, 01:21

Ruský BN800 (890 MWe) je v provozu již od roku 2014, a to s velmi slušným koeficientem využití na to, e je první svého druhu.

Jan Veselý
7. duben 2021, 11:09

A kde jsou desítky, resp. stovky, dalších? I Rusové tenhle "návod na průser" postavili radši až za Uralem, u města s romantickým názvem Asbest.

Richard Vacek
7. duben 2021, 14:04

Další nejsou potřeba, neboť jaderného paliva je dostatek za pár grošů. Ale technologie existuje, ukazuje se, že funguje a pokud palivo řádově zdraží, máme tady připravené řešení s dostatkem paliva na stovky let.

Emil
7. duben 2021, 14:31

Postavili ji "radši" za Uralem, 40 km od čtvrtého největšího ruského města, většího než Praha...

Josef
8. duben 2021, 00:59

No a první blok jim běží od roku 1977-8 ? takže zase tak nebezpečné to není když to provozují téměř 45 let bez nehody nemyslíte.

Milan Vaněček
7. duben 2021, 07:55

Tak to je dobrá zpráva pro obce které se brání úložišti jaderného odpadu na svém katastru. Někteří diskutující nás přesvědčují že úložiště nepotřebujeme, vše je vyřešeno, odpad vlastně neexistuje.

Nevypadá realita zcela odlišně?

ijn
7. duben 2021, 08:41

zákon 263/2016 Sb. umožňuje vyhořelé = použité palivo přepracovat mimo naše území, jde tedy o dobré smlouvy s dodavateli nového paliva dojednat (po cca 5 let dochlazení v bazénu skladu) transport k přepracování a dodavatelé si ještě vydělají a likvidaci použitého,......strašíte zbytečně, otázky paliva jsou věčné a vděčné hrozby.

Jan Veselý
7. duben 2021, 10:56

Aha, tak proč se to úložiště vlastně plánuje?

Matěj
7. duben 2021, 18:43

Protože přes 90% objemu jaderného odpadů jsou ochranné pomůcky,rukavice, pláště, apod. 5% jsou filtry vzduchotechniky, apod. Pouze 3% jsou nějak víc radioaktivní věci, jako palivové soubory. Z těch lze vytáhnout plutonium pro MOX palivo, 90% U238 opět použít, pouze 5% štěpných produktů jde do úložiště. Vyhořelé palivo se ukládá, protože peníze jsou až na prvním místě. Stejný důvod, proč palime uhlí, apod.

Takže se buduje úložiště, aby se narvalo špinavýma hadrama.

Petr Pavlata
7. duben 2021, 22:07

Hlavně radioaktivní odpady z medicíny. To je zdaleka největší producent jaderného odpadu, ne elektrárny.

Josef
8. duben 2021, 01:03

Protože máme velké množství jaderného odpadu, ale ne z JE....

Milan Smrž
8. duben 2021, 12:41

Ve stejném období byla v SAE spuštěna solárně termická elektrárna s akumulací do do roztavených solí 700 MW. Proč byla postavena jaderná elektrárna v této neuralgické oblasti, proč nebyla využita dostupná sluneční energie pro další rozvoj solární energetiky může mít pravděpodobný důvod: potenciál a kompetence k jaderným zbraním.

Emil
8. duben 2021, 12:50

Provozování jaderného zařízení s 5% obohacením paliva žádný potenciál ani kompetence k jaderným zbraním neposkytuje.

Petr
8. duben 2021, 16:48

A že si k tomu zrovna vybrali ten nejméně vhodný reaktor pro ty zbraně, ale naopak maximálně preferovali JihoKorejce, kteří jsou nejlevnější v oblasti odsolování vody, kterou tam nejvíc budou potřebovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se