Domů
Jaderné elektrárny
Rick Perry vyzdvihl malé modulární reaktory: "Sledujte inovátory," uvedl na konferenci na půdě Evropské komise
Americký ministr energetiky Rick Perry

Rick Perry vyzdvihl malé modulární reaktory: "Sledujte inovátory," uvedl na konferenci na půdě Evropské komise

Americký ministr energetiky Rick Perry na konferenci pořádané společně Evropskou komisí a americkým ministerstvem energetiky vyzdvihl budoucí použití malých modulárních reaktorů. Současně zopakoval, že prioritou Spojených států amerických je prodloužení životnosti stávajících reaktorů a rozvoj inovativních jaderných technologií.

Přestože je většina jaderných reaktorů, které jsou aktuálně ve výstavbě, III+ generace, stále častěji je slyšet o malých modulárních reaktorech. Naposledy se tak stalo počátkem tohoto týdne, kdy se uskutečnila první společná konference Evropské komise a amerického ministerstva energetiky. Malé modulární reaktory mají podstatně nižší výkon (desítky až nižší stovky MWe) a slibují alternativu současné generaci jaderných reaktorů.

Hlavním řečníkem byl bezesporu Rick Perry, který obhajoval malé modulární reaktory jako budoucnost jaderné energetiky. Současnou dobu pak označil jako dobu „oživení jaderné energetiky“ a „potvrzení její nezbytnosti jako spolehlivého zdroje energie“. Z kontextu pak vyplývá, že prostředkem oživení by měly být právě malé modulární reaktory.

„Snažíme se vdechnout nový život vizi, kterou světu představil prezidentem Eisenhower, vizi o přeměně jaderné energie pro její mírové využití. Tato vize se bohužel postupně vytrácela s časem a někde se dokonce zcela vytratila.“ Rick Perry, Ministr energetiky USA

Perry mimo jiné vyzdvihl možnosti malých modulárních reaktorů v odlehlých a řídce obydlených oblastech světa. Stejně tak mohou malé modulární reaktory díky méně náročné stavbě přispět k nezávislosti některých zemí, které jsou aktuálně závislé pouze na jednom zdroji energie.

Nepřímo tak poukazoval na pobaltské a východoevropské státy, které jsou v zajištění svých energetických potřeb výrazně závislé na ruských dodávkách ropy a zemního plynu.

„Co děláme v USA pro oživení tohoto kriticky důležitého zdroje energie? Zaprvé prodlužujeme životnost a výkonnost současných jaderných reaktorů […]. Zadruhé se snažíme uvést na trh inovativní jaderné technologie.“ Rick Perry, Ministr energetiky USA

Na konferenci také zaznělo, že si malé modulární reaktory zachovávají veškeré výhody stávajících jaderných reaktorů – stabilitu dodávek, nízké emise nebo také možnost skladování dostatečného množství paliva na několik let přímo v místě výroby (čímž je možné zajistit palivo dostatečně dopředu za fixní cenu nezávislou na volatilitě na trhu).

Malé modulární reaktory ovšem mají i výhody navíc oproti současné generaci elektráren – jsou stavebně menší, více flexibilní, nepotřebují vysoké investiční náklady a mohou být na rozdíl od velkých elektráren umístěny i v odlehlých oblastech světa.


Malé modulární reaktory jsou v posledních letech stále více v centru pozornosti. Poté, co se Spojené státy americké přihlásily k pouhém prodloužení životnosti současných jaderných elektráren a rozvoji inovativních jaderných technologií, mají v úmyslu spustit první malé modulární reaktory na půdě Národní laboratoře Idaho.

Zde by se mělo nacházet celkem 12 malých modulárních reaktorů, každý o výkonu 60 MW od společnosti NuScale, se kterou v nedávné době uzavřela partnerství i česká společnost ČEZ.

Malé modulární reaktory mají být rozvíjeny i v Evropě – v posledních měsících se k možnému rozvoji přihlásilo jak Estonsko, tak například i Polsko.

Zdroj úvodní fotografie: Filckr, Gage Skidmore

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jan Veselý
23. říjen 2019, 11:06

Perry už není ministr energetiky. Kdy přesně byla ta konference?

A mimochodem, hlavní činností činnosti DoE jsou jaderné zbraně, jaderný reaktory pro vojska USA, jaderné odpady, jaderný výzkum a propagace jaderné energetiky. Vše ostatní jsou jen takové přílepky.

Jan Veselý
23. říjen 2019, 11:07

Tak oprava, už na funkci rezignoval, ale bude ministrem ještě do konce roku.

Jiří
23. říjen 2019, 12:11

Pane Veselý,

proč tu šíříte fake news?!!! DOE v žádném případě není to, co zde šíříte!!

Zkuste už konečně respektovat, že jaderná energetika tu je a bude!!

A co se týče malých modulárních reaktorů tak je konečně načase, že se velmoci chytili šance - a to, co v podstatě bezpečně funguje ve vojenské sféře, se v tom nejlepším, co to může přinést, převádí do každodenního života společnosti. Tj. mít bezpečnou dodávku energie, kdykoliv, 365/24.

Jiří
23. říjen 2019, 12:17

.. ještě pro ty, kteří chtějí vědět, čím se zabývá DOE.

https://www.energy.gov/

Milan Vaněček
23. říjen 2019, 12:44

Čím se zabývá DOE v USA je nejlépe popsáno v Britské wikipedii:

The United States Department of Energy (DOE) is a cabinet-level department of the United States Government concerned with the United States' policies regarding energy and safety in handling nuclear material. Its responsibilities include the nation's nuclear weapons program, nuclear reactor production for the United States Navy, energy conservation, energy-related research, radioactive waste disposal, and domestic energy production. It also directs research in genomics; the Human Genome Project originated in a DOE initiative.[3] DOE sponsors more research in the physical sciences than any other U.S. federal agency, the majority of which is conducted through its system of National Laboratories.[4]

Jan Veselý
23. říjen 2019, 20:04

Ještě bych dodal, že většina těch nejaderných aktivit vznikla na konci vlády Bushe jr. a za Obamy.

energetik II
23. říjen 2019, 11:26

Myslím, že USA přicházejí trochu - "s křížkem po funuse". Oni chtějí vyvíjet nové projekty modulárních reaktorů, zatímco již ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov o výkonu 70 MW zakotvila u města Pevek na Čukotce, kam bude brzy dodávat elektřinu. A Čína oznámila, že už za dva měsíce, v prosinci, začne stavět svůj první malý modulární reaktor ACP - 100 o výkonu 125 MW v severovýchodní Číně. A již od listopadu 2016 staví Čína další malý reaktor výkonu 60 MW na plovoucí plošině, který má být hotov již příští rok. Čína s Ruskem už staví a používají, USA budou teprve vyvíjet.

Ivan Novák
23. říjen 2019, 12:35

Jen upřesním: "malé" reaktory už byly k dispozici před 50 lety. Neznamená to "modulární", ale to nynější návrhy také nejsou, nikoli do té míry, aby to zvrátilo výhodu poklesu měrných nákladů současných "velkých" reaktorů připojených k velké síti. Celé je to hra o peníze na výzkum, údržbu specifických znalostí, resp. vývoj ojedinělých aplikací tam, kde velký výkon není třeba a kam síť dobře nedosáhne. A doplním: Rusové včera podepsali smlouvu na dodávku ASŘ pro Paks II v Maďarsku s konsorciem Framatome-Siemens.

eneregetik II
23. říjen 2019, 14:21

Ano "malé" reaktory známe z ponorek, ledoborců i letadlových lodí už od konce 50 let. Nyní jde o to, je převést do civilní praxe výroby elektřiny a tepla. Čína se chce například pokusit vytápět takovými reaktory velkoměsta na svém studeném Severu Dálného východu. K Paks II ,doufám, že se skončí s průtahy a stavba konečně začne. Naše plzeňská Škoda jaderné strojírenství je nyní vlastněná Ruskem a tak si myslím, že by mohla mít spousty podobných lukrativních zakázek jako zmíněný Framatome- Siemens. Rusko nyní staví své VVER doma, v Turecku, Indii, Bangladéši, Bělorusku a brzy pojedou úplně nové stavby v Maďarsku, Finsku, Číně, Indii, Egyptě, Uzbekistánu, Iránu,....."pole neorané" pro naši Škoda JS z Plzně.

Jan Veselý
23. říjen 2019, 15:12

Ony reaktory z ponorek, ledoborců i letadlových lodí běží obvykle na vysoce obohacené palivo, což není v civilním sektoru průchozí, Game Over.

A vy se rozhodněte jestli Škoda JS "patří Rusku" nebo "je naše". Obojí nemůže být pravda, pokud tedy nejste občanem Ruské federace. Ale to byste zároveň musel popřít realitu a tvrdit o soukromé, volně obchodovatelné firmě OMZ, že patří ruskému státu.

Vladimir Wagner
23. říjen 2019, 16:41

Palivo pro ledoborce a ponorky je sice většinou s vysokým obohacením (ne vždy, například obohacení pro první americkou jadernou nákladní loď Savannah bylo podobné jako u klasických tlakovodních bloků, něco málo přes 4 %), ale modifikace není takový problém. Takže reaktory plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov mají obohacení okolo 14 % a splňují podmínky o nešíření vysoce obohacených jaderných materiálů.

energetik II
23. říjen 2019, 17:13

Situaci ve Škodě JS trochu znám a bohužel jsou jí díky politice všemožně házeny klacky pod nohy. A s tím vlastnictvím je to stejné jako třeba se Škodou Mladá Boleslav patřící Němcům - VW. Také bychom byli rádi ,aby se jí co nejvíce dařilo, aby co nejvíce prodávala, vyráběla,... měla hodně zakázek. Protože z toho bude jednak profitovat stát na daních, potom také zaměstnanci, kterým slušně porostou mzdy , ti pak budou utrácet v obchodech a opět nám posílí růst HDP a s úspěšnou inovativní firmou jsou jistě spokojení i sami zákazníci. Škoda MB i Škoda JS mají obě zahraniční vlastníky, já jim však přeji úspěch úplně stejně , ať jde o Němce či Rusy. Politika je mi silně ukradená, tu pořád řeší jen ubožáci.

energetik II
23. říjen 2019, 11:39

Jestliže pan Perry na půdě Evropy označuje současnou dobu jako dobu - "Oživení jaderné energetiky" , pak to zní přinejmenším podivně. Němci jak známo od jádra ustupují, Francie sníží podíl jádra na výrobě ze 75 na 50 %, oznámení o budoucím uzavření svých jaderných elektráren již vydaly : Švédsko, Nizozemí, Belgie, Švýcarsko, Španělsko, Itálie a Rakousko zůstávají nejaderné, .... a samotné USA ke svým stávajícím 98 reaktorům staví jen 2 nové , což absolutně nestačí k omlazení flotily a z jejich reaktorů se stávají -"penzisté". Japonsko po Fukušimě zůstává rozpolcené a i 8 let po havárii tam desítky reaktorů stále nepracují. Kdyby pan Perry přednášel svůj projev nikoli na půdě Evropské komise ale někde v Rusku nebo Číně, pak by to sedělo. Chce to činy, nikoli jen slova.

Jan Veselý
23. říjen 2019, 15:14

Perry je v USA celkem proslulý svou hloupostí. Je to pimprla, který dělá co se mu řekne. Teď ho poslali do Evropy propagovat SMR, tak propaguje, sám neví jestli lže nebo má pravdu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se