Domů
Jaderné elektrárny
SAE: Na druhém bloku jaderné elektrárny Barakah začalo zavážení paliva
Jaderná elektrárna Barakah
Zdroj: Emirates Nuclear Energy Corporation

SAE: Na druhém bloku jaderné elektrárny Barakah začalo zavážení paliva

Na druhém bloku jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech začalo zavážení 241 palivových souborů. Zavážení paliva navazuje na vydání provozní licence od jaderného dozorného orgánu. V lokalitě jsou ve výstavbě korejské reaktory APR1400.

Provozovatelem elektrárny je společnost Nawah, dceřiná společnost jaderné korporace Spojených arabských emirátů (ENEC),  která je částečně vlastněná korejskou energetickou společností Kepco.

Jakmile budou palivové soubory zavezeny do druhého bloku, zahájí společnost Nawah řadu testů, kterými musí blok projít ještě předtím, než dojde k zahájení komerčnímu provozu. Po provedení testů fyzikálního spouštění přejde blok do stavu energetického spouštění, kdy bude provozní personál postupně zvyšovat výkon reaktoru.

Po dosažení určitého výkonu dojde k přifázování a synchronizaci elektrického generátoru s rozvodnou sítí. Po úspěšném provedení všech testů energetického spouštění vstoupí druhý blok elektrárny Barakah do komerčního provozu.

Spoelčnost ENEC zažádala o provozní licenci pro první a druhý blok v roce 2015. Rozhodnutí o vydání provozní licence pro druhý energetický blok podléhalo systematické kontrole a hodnocení 14 000 stran žádosti a více jak 220 inspekcím. Během inspekcí a hodnocení dokumentů bylo zažádáno o dodatečné upřesnění 59 položek. Po zajištění plného souladu technologie elektrárny s požadavky dozorného orgánu byla vydána provozní licence. Platnost licence se předpokládá na 60 let.

Druhý blok jaderné elektrárny Barakah
Druhý blok jaderné elektrárny Barakah Zdroj: ENEC

První blok, který získal provozní licenci v únoru 2020, je provozován na plném výkonu od prosince minulého roku. Nyní je blok v konečné fázi testování.

V rámci dohody oznámené v prosinci 2009 v hodnotě 20 miliard dolarů vybrala společnost ENEC pro výstavbu jaderné elektrárny konsorcium vedené společností Kepco. Ta staví 4 reaktory APR-1400 v lokalitě Barakah, umístěné v regionu Al Dhafra, poblíž Abu Dhabi. Výstavba prvního bloku začala v červenci 2012, zatímco druhý blok je stavěn od května 2013.

Výstavba třetího bloku probíhá od září 2013 a nyní je dokončen z 94 %. Výstavba čtvrtého bloku začala o rok později a nyní je dokončena z 87 %. Dokončení celého komplexu tak přesáhlo úrovně 95%.

Jakmile budou v provozu všechny čtyři bloky, bude elektrárna zajišťovat až čtvrtinu spotřeby elektřiny Spojených arabských emirátů. Díky tomu budou každoročně sníženy emise oxidu uhličitého, které by byly produkovány spalováním fosilních paliv, až o 20 milionů tun.

Reaktorový návrh APR-1400

Reaktor APR-1400 je pokročilý tlakovodní jaderný reaktor, který staví na technologii reaktoru OPR1000 (Optimum Power Rector). APR-1400 je reaktor generace III+ nabízející řadu bezpečnostních systémů jako například přímého chlazení nádoby jaderného reaktoru, dodatečné nádrže pro chladicí vodu pro bazény skladování použitého paliva a další systémy pro zvládání těžkých havárií. Odvod tepla z reaktoru je zajištěn dvěma smyčkami s parogenerátory.

Technologie reaktoru je upravena pro klimatické podmínky Spojených arabských emirátů. Mezi přednosti tohoto modelu patří větší čerpadla reaktoru, zdokonalené chlazení elektrárny a schopnost vydržet zemětřesení o síle až 7. stupně Richterovy stupnice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(43)
Zapletal
21. březen 2021, 11:56

V takovéto zemi jsou výbrné podmínky pro OZE, především slunce a není potřeba budovat jaderné elektrárny. Je to zřejmě díky vlivu jaderné lobby a jakési falešné prestiže mezi státy regionu. V regionu jsou také státy, které se nebrání ani vojenskému jadernému programu, i to může mít vliv.

TomášB
21. březen 2021, 16:51

Spíše naopak v těchto zemích jsou vhodné podmínky na výstavbu jaderných elektráren a tedy není zapotřebí stavět nestabilní OZE.

Carlos
21. březen 2021, 17:09

Je blbost pořizovat JE v zemi kde máte energie od slunce a větru násobně více než potřebujete. Je to asi jako mít pod chalupou silný pramen perfektně pitné vody a stejně si vozit balenou z Tesca.

St
21. březen 2021, 17:39

Pane Zapletale. Co myslíte tím, že mají výborné podmínky pro OZE? Jako, že tam svítí slunce? A co v noci? Odkud budou brát EE?

Pavel
21. březen 2021, 22:09

Tento inteligentní argument tady už dlouho nezazněl! Děkujeme všichni za připomenutí :)

St
22. březen 2021, 16:15

Rádo se stalo pane Pavle. Ono hodně lidí zapomíná, že většina OZE potřebuje zálohu, páč ani v emirátech stále nesvítí slunce. A EE je potřeba po celý den.

Žid
22. březen 2021, 11:51

Napríklad tu energiu môžu na noc uskladniť? :D

St
22. březen 2021, 16:16

Nebo ji hezky zabalit a ekologicky poslat do Evropy :-) :-D

Jan Veselý
22. březen 2021, 18:11

Jo, už i o tom se uvažuje. Však taky na tom zbohatli a veškerou infrastrukturu na to mají vybudovanou.

Umí OZE elektřinu kupovat za <15 USD/MWh, surová ropa stojí ~30 USD/MWh, benzín (bez daní) ~50 EUR/MWh, kerosin je ještě dražší. Jde "jen" o to sehnat chemickou firmu, která by jim uměla postavit na klíč výrobní jednotku/y tak, aby to finančně dávalo smysl. Pokud by se dohodli s EU, že jejich syntetické palivo bude osvobozeno od spotřební daně, má taková technologie větší prostor pro rozjezd.

St
22. březen 2021, 19:00

Pane Veselý, tak máte skvělý podnikatelský záměr. Můžete postavit OZE elektrárnu, která bez dotací bude produkovat 1 MWh pod 15 USD (u nás ji produkujeme za cca 5500 CZK). Jistě i seženete firmu, co Vám to syntetické palivo levně vyrobí.

Budu Vám držet palce. Jinak ropa je nyní za zhruba 60-65 USD za barel.

Josef
22. březen 2021, 13:58

Ono jsou jenže musíte to vidět z delší perspektivy já tedy nejsem odborník na střední východ, ale Emiráty zažívají silný růst populace proč to nechme stranou, ale za posledních 30 let vzrostla populace 5 násobně ( vím to protože je to možná rekord u státu cca naší velikosti) dá se předpokládat, že rychlý růst populace bude pokračovat. Ty lidi musíte nakrmit a k tomu potřebujete hodně energie pro odsolování, protože bez závlah tam nic nevyroste a hodně plochy pro pěstování a když se na to podíváte z této perspektivy pak potřebujete také koncentrované stabilní zdroje. Navíc u nich je předpoklad , že budou mít za 30 let více obyvatel /km než Indie i když kdo ví.

St
22. březen 2021, 16:19

S tím růstem populace bych se tak nebál. Jim stačí neprodloužit gastarbaitrům pobyt a hned tam bude citelně méně lidí. Arabové nejsou hloupí Evropané, kteří takřka hned pomalu každému dávají povolení k pobytu a posléze i občanství. S ostatním jinak naprosto souhlasím. Ono někteří diskutující zde zapomínají na fakt, že SAE potřebuje stabilní zdroj EE.

Vinkler
21. březen 2021, 15:52

Jak jsem tady už uváděl. Pochopte.

Tyto státy potřebují zejména odsolenou vodu a na to je pořád nejlevnější tepelná a zejména atomová elektrárna. Ta má tepla, že neví co sním.

St
21. březen 2021, 17:42

Tady jde vidět, že když se chce, tak jde postavit JE relativně levně a rychle. Myslím, že v tomto ohledu bychom si mohli vzít od těch Arabů příklad. Jediné co nás může mrzet, že tam nedošlo k většímu zapojení našich firem.

Jak už psal pan Vinkler. Ze strany Arabů se jedná o velice chytrý tah. Získají stabilní zdroj EE, který mohou použít k odsolování vody.

Takže kromě energetické nezávislosti v budoucnu získají nezávislost i potravinovou.

Carlos
21. březen 2021, 17:54

Inženýrský problém... Řešením je PVE, nebo pokud půjdou i do termiky, tak kapalné sole.

Vy máte akcie Škody JS, nebo Doosanu? Nebo které firmy, která by se toho mohla účastnit?

St
21. březen 2021, 19:53

Pane Carlos. Škoda, že jste jim neporadil. Mohli by ušetřit mnoho mld USD a z Vás by byl jistě velice bohatý člověk.

Jinak bohužel nemám žádné akcie ani Škody ani Doosanu.

Carlos
21. březen 2021, 20:33

A podíl, nebo akcie, dluhopisy jiného podniku, který se zabývá jadernou energetiku?

Jinak tu elektrárnu začali v období kterému by se dalo říkat "all of the above" tak před deseti lety. Jsem si celke jistý že v dnešní době by to JE už nešli. Jinak tam mají PVE Hatta o 250MW a myslím se plánovala i nějaká na mořskou vodu, ale možná se pletu.

St
22. březen 2021, 16:21

Pane Carlos nic takového nemám. Mám jen zdravý selský rozum a elementární znalosti fyziky. Osobně bych si nedovolil těm Arabům cokoliv radit, ale rozumím jim, proč se rozhodli jak se rozhodli.

Vinkler
21. březen 2021, 18:56

Nevím proč se tady někteří snaží radit beduínům co potřebují, aniž by věděli co je to poušť.

Asi ví co činí, když staví JE. Nepotřebují rozptýlené , málo výkonné půl dne nefungující a prašnou bouří zranitelné FV. Potřebují vodu. A zatím ji dělají v tepelných elektrárnách (EE je de facto odpad). Náhradou za ně postaví JE. Sníží CO2.

St
21. březen 2021, 19:57

Tak nějak pane Vinklere. Někteří si myslí, že jsou šejkové z těch svých petrodolarů tak zblblí, že si říkají co ještě nemám. Aááá. Atomovou elektrárnu. Hálo Korejci. Umíte postavit atomovku? Jo? Tak mi ji postavte. Ale hezčí než mají třeba v Pákistánu. Osobně si myslím, že ropným šejkům jsou nějaké CO2 víte kde. Ale jelikož umí počítat, tak proč by "zbytečně" pálili něco, co mohou výhodně prodat. To, že si postavili JE je čistě a jen ekonomický kalkul. Pokud by se jim to nevyplatilo, tak to dělat nebudou. Konec konců kromě SAE bude JE i v SA.

Karásek
21. březen 2021, 19:54

Region s podobnými podmínkami nepotřebuje budovat atomové elektrárny. OZE v kombinaci s vodíkem jsou modernějším, ekologičtějším i ekonomičtějším řešením.

Emil
21. březen 2021, 20:59

Wishful thinking. Tato elektrárna vyrábí elektřinu za 72 $/MWh. MWh zeleného vodíku stojí přibližně stejně tolik, elektřina z něj se vyrábí zhruba s 50% účinností, cena elektřiny z vodíku je tím pádem více než dvojnásobná.

Jan Veselý
21. březen 2021, 21:14

Pěkně drahá elektřina z téhle hračky, 5x dražší než za kolik dnes kupují OZE elektřinu.

Emil
21. březen 2021, 21:53

Asi nechtějí dopadnout jako některé jiné státy, kde v honbě za touhle "levnou" elektřinou mají spotřebitelé nejdražší elektřinu na světě.

Jan Veselý
21. březen 2021, 22:00

A kterýpak takový stát jste si vymyslel?

St
22. březen 2021, 16:23

Pane Veselý, ty státy z nejdražší EE jsou dva Dánsko a Německo. Pokud bychom jsme se vydali jejich cestou, tak bychom měli podstatně dražší EE a to rozhodně nechceme.

Jan Veselý
22. březen 2021, 18:17

ad St) Tyhle dva na světě rozhodně nejdražší nejsou. Vydat se jejich cestou by v prvé řadě znamenalo, že by se musel vynalézt stroj času. Protože dnes ani v budoucnu nikdo nebude platit ~500 EUR/MWh FiT, což oni byli ochotni, když se technologie FVE rozjížděla. Jak už jsem tu psal SAE ji teď kupují od mezinárodních investorů levněji než jsou provozní náklady libovolné tepelné elektrárny.

blaha.p
22. březen 2021, 07:45

Jen připomenu známý fakt, že SAE samozřejmě buduje ve velkém FVE, protože má ideální podmínky viz článek z roku 2019 níže, kdy byla spuštěna největší FVE na světě 3,2 mil. panelů s cenou výroby 25 $/MWh, tzn. že tato jaderná elektrárna je drahá záloha FVE. Jen poznámka SAE chystá ještě větší FVE o výkonu 2 a 2,6 GW u těchto FVE klesne výrobní cena EE pod 20 $/MWh, žádná JE nemá proti FVE komerčně absolutně žádnou šanci

https://www.getrading.eu/clanky/9815-nejvetsi-solarni-elektrarna-zahajila-provoz-v-abu-dhabi-a.html

Jan Veselý
22. březen 2021, 11:52

Loni v létě uzavřely SAE s konsorciem EDF+JinkoSolar PPA na 13.5 USD/MWh, plně funkční v roce 2022.

Do pár let začnou spojení emírové takhle kupovat i velkobaterie.

Jan Veselý
21. březen 2021, 21:10

Však taky tohle je důsledek rozhodnutí někdy kolem roku 2005, stačí se podívat, kdy s Korejci podepsali smlouvu. V té době to možná dávalo smysl, jenže FVE všechny překvapily. SAE dneska kupuje FV elektřinu za 13 USD/MWh, to je míň než jsou jen provozní náklady tohohle zázraku. Během pár let je začnou párovat s baterkami bude jim hej.

A Barakah bude jejich "bílý slon".

Vinkler
22. březen 2021, 08:45

Pane Veselý oni mají jiné zkušenosti i jiné potřeby.

EE je odpad. Potřebují vodu. Část vody vyrobí v JE tepelně destilací a proto jim nevadí výstupní teplota celkem nízko a zbytek v osmóze tam, kam zavedou dráty.

Jan Veselý
22. březen 2021, 11:49

Voda se moc vařením neodsoluje. Celý svět přechází na reverzní osmózou, protože je to výrazně energeticky účinnější a levnější. Takže vaše snění o využití tepla z JE, je jen snění. Na reverzní osmózu potřebujete elektřinu.

Ale třeba se pletu, v tom případě mi jistě na schématu nebo leteckém snímku JE Barakah ukážete odsolovací jednotku využívající teplo z reaktoru.

Vinkler
22. březen 2021, 12:37

Ona ta osmoza má taky své vši.

Odsoluje selektivně, údajně zanechává jedovaté prvky např. Bor a nehodí se k trvalé konzumaci nebo zalévání bez dalších úprav.

Jan Veselý
22. březen 2021, 15:27

Zkuste se držet tématu. Konkrétně toho vašeho tvrzení, že budou odsolovat vařením vody.

Emil
22. březen 2021, 15:56

Není tak úplně pravda, co tvrdí pan Veselý, pokud je k dispozici nízkopotenciálové odpadní teplo, lze s jeho pomocí ušetřit až 75 % elektřiny oproti reverzní osmóze. Existují i hybridní systémy.

Jan Veselý
22. březen 2021, 18:18

Na to ovšem v SEA nemusí stavět jadernou elektrárnu, na to bohatě stačí taková triviální technologie jako je skleník.

Emil
22. březen 2021, 20:14

Já jsem netvrdil že se na to musí stavět jaderná elektrárna, ale že není tak úplně pravda co píšete. Skleník asi těžko.

Jan Veselý
23. březen 2021, 10:07

ad Emil) To tvrdil Vinkler. Zatím ovšem nereagoval na mou prosbu, aby to něčím doložil.

Emil
23. březen 2021, 10:19

Tak to mi ukažte kde to tvrdil. Já vidím že tvrdil jen to, že potřebují vodu (myšleno sladkou), ne vodu z jaderné elektrárny. Klidně jí mohou vyrábět dál zemním plynem jako doteď, ale to asi nechtějí. Co jsem našel tak zrovna SAE je země s největší spotřebou energie pro odsolování na světě a většinou k tomu využívá elektrárny na zemní plyn, takže by bylo docela divné, kdyby záměrem nebylo k odsolování využívat i Barakah.

Vinkler
22. březen 2021, 06:58

Jasánci z česka radí beduínům co potřebují v poušti k přežití.

Vinkler
23. březen 2021, 08:42

Pane Veselý vaše řešení se skleníkem se jmenuje cargo kultura. My vám taky netvrdíme, že stačí natřít tabuli skla barvou a máte FV článek.

Co se týče odsolování, na googlu to vypadá, že se teprve bude stavět. Nicméně všechny poptávky (malých) odsolení, co jsem viděl byly d beduínů vyžadovány jako tepelné a u elektrárny.

Carlos
23. březen 2021, 09:58

Někde jsem takový kondenzační skleník viděl, jenom nevím kde, jestli na netu, nebo v letité brožuře ČEZu, tak z 95. roku. A co garáž schvátí to už nenavrátí, nebo se mne pokusí zavalit něčím, naposledy na mne zaútočil drak :). Takže to hledat nepůjdu.

Co se týče článků, tak existují dye sensitized cells. Ale nikdy jsem je nezkoušel, nechce se mi s tím dělat, ale v zásadě je třeba titanová běloba (myslím funguje i zinková), sklo, a materiál na elektrody a šťáva z ostružin. Pak jsem viděl takový domácí pokus s oxidem mědi v solance... Blbostí se s tím dá vymyslet dost.

Vinkler
24. březen 2021, 09:04

Ale jo, je to taková hračka, kondenzační sklení nebo fóliovník jaksi funguje jako malinkatý zdroj pro pár lidí. Ale celé zemědělství, parky, města, průmysl. 1000l na osobu a den.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se