Společnost EDF uspíší termín vyřazení JE Heysham 2 a Torness z provozu
Pokročilé plynem chlazené britské reaktory Heysham 2 a Torness (AGR) mají ukončit výrobu elektrické energie v roce 2028. To je o dva roky dříve, než bylo původně plánováno. Oznámil to provozovatel elektráren, EDF Energy.
Oba jaderné bloky byly spuštěny v roce 1988 a jejich původní provoz byl plánován na 25-30 let. V roce 2016 byla jejich životnost prodloužena až do roku 2030.
Jaderná elektrárna Heysham 2, Zdroj: EDF Energy
Konec britských reaktorů AGR v tomto desetiletí
V pátek 7. ledna 2022 byl po 46 letech trvale odstaven jiný plynem chlazený reaktor provozovaný společností EDF, Hunterston B – reaktor 4.Strojovna elektrárny Hunterston B (AGR), listoopad 2021: Zdroj: EDF Energy
Reaktory 3 a 4 v Hunterstonu byly uvedeny do provozu přibližně 12 let před reaktory Heysham 2 a Torness. V roce 2018 byly oba bloky Hunterston B odstaveny poté, co se v jejich grafitových jádrech při rutinních kontrolách objevily trhliny. V roce 2020 dostaly povolení k opětovnému spuštění, ale v roce 2021 byly opět odstaveny kvůli dalším kontrolám grafitového jádra reaktoru, přičemž britský Úřad pro jaderný dozor poté vydal souhlas s jejich opětovným spuštění, každý přibližně na šest měsíců provozu.
Očekává se, že životnost všech sedmi AGR bloků ve Velké Británii bude ukončena v tomto desetiletí.
Jaderná elektrárna Torness; Zdroj: EDF Energy
"Investice do elektráren umožnily, že elektrárny Heysham 2 a Torness již pracují déle, než byla jejich předpokládaná životnost 25-30 let, a jsou to dvě z nejproduktivnějších jaderných elektráren společnosti EDF,“ uvedl ředitel společnosti EDF pro jadernou energetiku Paul Morton.
Uvedl také, že od roku 1988, kdy elektrárny Heysham 2 v Lancashiru v severozápadní Anglii a Torness ve skotském Východním Lothianu začaly vyrábět elektřinu, vyrobily tyto dvě elektrárny tolik energie, že by stačila k napájení všech domácností ve Spojeném království po dobu pěti let.
Fáze vyvezení aktivní zóny reaktoru potrvá přibližně 3 roky
Jakmile budou obě elektrárny odstaveny, začne příprava na vyvezení paliva z aktivní zóny a tento proces by měl trvat přibližně tři roky. Dohromady jaderné elektrárny zaměstnávají 500 zaměstnanců a 250 dodavatelů, uvedla společnost EDF.
Bloková dozorna reaktoru Hunterston B; Zdroj: EDF Energy
Předpokládané datum ukončení výroby elektřiny v jaderných elektrárnách Heysham 1 a Hartlepool, které zahájily výrobu elektřiny v roce 1983, zůstává 31. března 2024. Společnost EDF ale uvedla, že všechna tato data závisí na řadě faktorů včetně budoucích inspekcí.
Mohlo by vás zajímat:
Prosim o povsimnuti, ze JE zaviraji samotni provozovatele. Zrejme dospeli k nazoru, ze uz nejsou tak vyhodne. Ve vyspelych statech se vse hodnoti dle financnich ukazatelu a kdyz jsou nepriznive, tak projekt konci a investuje se do perspektivnich projektu. V rusku je ekonomika JE druhorada, hlavni potreba je protezovani jaderneho prumyslu spojenym s jadernym zbrojenim. Tim se vyvoj jadernych zbrani zlevni a rusak jako zbrojni jaderny maniak je happy. Okolni svet bohuzel uz mene. Zajimave je, ze diktatorske rezimy investuji do jadra jak vztekly. Proc asi.
To bude trvat tak dlouho, dokud se opětovně, ať je to z jakéhokoli důvodu, neocitnou v přímém ohrožení plynoucí z této nebezpečné kontraverzní technologie. Dostatečná nepoučitelnost lidstvo doprovází odpradávna.
Proto asi Rusové v posledních třech letech zavřeli celkem 3 GW, tedy dvojnásobek toho co Britové, ne? Kam na ty nesmysly chodíte...
Rusko staví tlakovodní reaktory. Plutonium z nich je do zbraní nepoužitelné kvůli vysokému podílu izotopu 240.
Na výrobu vojenského plutonia byly určeny mj. právě uzavírané britské ARG.
Nejspíš uvažují realisticky a nenechají se zviklat ideologiemi Západu.Takže jim drahá elektřina a black out hrozit nebude.
Staré britské reaktory nejsou vodo-vodní, nýbrž grafitem moderované a plynem chlazené. Rozdíl mezi stárnutím grafitu a železa tlakové nádoby reaktoru pod vlivem radiace, jakož možnostmi nápravy, lze zjistit např. pomocí Wikipedie. Jeden z důvodů, proč byl grafit v jaderné energetice v 80. letech opuštěn (snad s výjimkou vyměňovacích koulí, k nimž se nyní pokusně vracejí Číňani).
A řekl Vám někdo, že tyto reaktory již, narozdíl od těch Německých, své životnosti, ba jí ještě trochu přesáhnout?
TO : De Carbon
Po zkušenosti s Hitlerem a ztrátou 30 milionů mrtvých lidí je ruské zbrojení zcela na místě. Západu už nevěří, před Hitlerem je napadl ze Západu zase Napoleon. Jinak USA vydávají na zbrojení ročně 700 mld. USD a Rusko 80 mld. USD, tedy 9 krát méně. Pochybuji, že by třeba Čína stavěla jaderné reaktory, kdyby to pro ni bylo ekonomicky nevýhodné. Čína za 10 let postavila 40 000 km vysokorychlostní železnice /200- 350 km /h/- /přes 70 % globální délky/ , že by to zase "zbabrali" ??
Americky vojak vydelava oproti ruskym mnohonasobne vic a stat ho vic krmi nez v rusku. Proto maji USA vyssi naklady. Navic rusko se svymi koloniemi je nejvetsi stat na svete. Oni nepotrebuji mit zaklady v cizich zemich. Rusak zabira nejvic plochy na zemekouli. Je to nejrozsirenejsi parazit. Rusky vojak je prokticky bez veskerych prav. Je urcen ke spotrebe.
Vám přijde normální, že cizí stát má svoje základny v cca. 130 zemí světa? A to různě po světě? Nikoliv pouze v blízkosti svého území?
Kdyby USA mely takove uzemi jako imperialisticke rusko, tak by je mely take na svem uzemi. Porovnejte plochu ruska vcetne vychodnich kolonii a USA a pak teprve delejte nejake zavery. Ruske kolonie by mely dostat svou nezavislost.
Grafitové jádro? Tehdy něco jako RBMK? Tedy Černobyl. To už je v zaostalém světě odstavovalo dávno...
Grafitové jádro? To už se skloňovalo, RBMK, Černobyl.... To se v rozvojových zemích odstavovalo a likvidovalo docela dávno. A teď impérium vrací úder.
Stejne je to pro Britanii potupne, ze jejich nejvetsi vyrobce elektriny jsou ausgerechnet Francouzi. Hinkley Point patri po Brexitu kontinentalnimu skoro-nepriteli. A ted jim jeste vsechny JE zaviraji. Chudak Johsson si to tak nepredstavoval. Brexit, nejvetsi propadak vsech dob.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se