Společnost Tepco dokončila průzkum bazénu skladování použitého paliva na Fukušima Daiči 2

DomůJaderné elektrárnySpolečnost Tepco dokončila průzkum bazénu skladování použitého paliva na Fukušima Daiči 2

Podle analýzy společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco) zveřejněné minulý čtvrtek neexistují žádné překážky pro vyjmutí palivových souborů z bazénu použitého paliva na druhém bloku poškozené Jaderné elektrárny Fukušima. Práce na odstranění palivových souborů z bazénu jsou plánovány na fiskální rok 2024.

Bazén použitého paliva na druhém bloku JE Fukušima; Zdroj: Tepco

Výbuch vodíku na prvním a třetím bloku

Podobně jako reaktory na blocích č. 1 a 3 byl druhý blok elektrárny postižen havárií spojenou s tavením aktivní zóny po ztrátě schopnosti odvodu zbytkového tepla. V případě druhého bloku však při havárii nedošlo k vodíkové explozi jako na prvním a třetím bloku. Reaktorová budova, kde se nachází i bazén skladování použitého paliva, byla pouze mírněji poškozena výbuchem vedlejšího bloku, což způsobilo porušení hermetické obálky a únik vodíku do atmosféry.

Výbuch v JE Fukushima

Použitím ponorného dálkově ovládaného robota pro zkoumání bazénu paliva Tepco ověřilo, že zde nedošlo k poškození palivových souborů nebo skladovacích roštů, ve kterých jsou soubory uloženy. Na dně bazénu však robot objevil písčitý sediment.

Zvýšená radiace znesnadňuje práce

Společnost uvedla, že snímky pořízené v průběhu průzkumu bazénu budou využity pro návrh vybavení k vyjmutí palivových souborů. Podle současných plánů by k odstranění všech 587 palivových souborů mělo dojít v období mezi koncem března 2025 a 2027.

Budování nové horní části zničeného třetího bloku v elektrárně Fukušima I, po instalaci jeřábů bude možné vyvézt bazén pro vyhořelé palivo; Zdroj: Tepco

Naměřená úroveň radiace na obslužném podlaží druhého bloku je vysoká. Společnost Tepco dosáhla pokroku při dekontaminaci zařízení a dalších částí na obslužném podlaží, takže je možný, byť obtížný, přístup k bazénu skladování.

Tepco plánuje vyjmutí všech palivových souborů ze všech šesti bloků JE Fukušima do konce roku 2031.