Domů
Jaderné elektrárny
Společnost Tepco dokončila průzkum bazénu skladování použitého paliva na Fukušima Daiči 2
Jaderná elektrárna Fukušima

Společnost Tepco dokončila průzkum bazénu skladování použitého paliva na Fukušima Daiči 2

Podle analýzy společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco) zveřejněné minulý čtvrtek neexistují žádné překážky pro vyjmutí palivových souborů z bazénu použitého paliva na druhém bloku poškozené Jaderné elektrárny Fukušima. Práce na odstranění palivových souborů z bazénu jsou plánovány na fiskální rok 2024.

Bazén použitého paliva na druhém bloku JE Fukušima; Zdroj: Tepco

Výbuch vodíku na prvním a třetím bloku

Podobně jako reaktory na blocích č. 1 a 3 byl druhý blok elektrárny postižen havárií spojenou s tavením aktivní zóny po ztrátě schopnosti odvodu zbytkového tepla. V případě druhého bloku však při havárii nedošlo k vodíkové explozi jako na prvním a třetím bloku. Reaktorová budova, kde se nachází i bazén skladování použitého paliva, byla pouze mírněji poškozena výbuchem vedlejšího bloku, což způsobilo porušení hermetické obálky a únik vodíku do atmosféry.

Výbuch v JE Fukushima

Použitím ponorného dálkově ovládaného robota pro zkoumání bazénu paliva Tepco ověřilo, že zde nedošlo k poškození palivových souborů nebo skladovacích roštů, ve kterých jsou soubory uloženy. Na dně bazénu však robot objevil písčitý sediment.

Zvýšená radiace znesnadňuje práce

Společnost uvedla, že snímky pořízené v průběhu průzkumu bazénu budou využity pro návrh vybavení k vyjmutí palivových souborů. Podle současných plánů by k odstranění všech 587 palivových souborů mělo dojít v období mezi koncem března 2025 a 2027.

Budování nové horní části zničeného třetího bloku v elektrárně Fukušima I, po instalaci jeřábů bude možné vyvézt bazén pro vyhořelé palivo (zdroj TEPCO).
Budování nové horní části zničeného třetího bloku v elektrárně Fukušima I, po instalaci jeřábů bude možné vyvézt bazén pro vyhořelé palivo; Zdroj: Tepco

Naměřená úroveň radiace na obslužném podlaží druhého bloku je vysoká. Společnost Tepco dosáhla pokroku při dekontaminaci zařízení a dalších částí na obslužném podlaží, takže je možný, byť obtížný, přístup k bazénu skladování.

Tepco plánuje vyjmutí všech palivových souborů ze všech šesti bloků JE Fukušima do konce roku 2031.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
pr
19. červen 2020, 12:47

Inu, přeji Japoncům aby se jim opravdu podařilo bez dalších ztrát na životech a zdraví přestát i tuto neblahou zkušenost. Aspoň mají ponaučení, že se nelze bránit lidské blbosti a hamižnosti. Jedno jim zprostřdkoval císař ve spolupráci s USA při odpálení jaderných náloží, druhé bezohledný kapitalista (TEPCO) upřednostňující groš v kešeni nyní před dlouhodobou bezpečností lidí, majetku a přírody..... A tak je to se vším. Bohužel některým zastáncům nevysvětlíš, že zbraň hromadného ničení (JE) nepatří do běžného života, ale maximálně na akademickou půdu.

petr
19. červen 2020, 23:24

Vážený pane,

předně při havárii v JE Fukošima zemřeli jen 2 lidé a ani jeden z důvodu ozáření. Pád z výšky a utonutí.

Tím ovšem nesnižuji složitost to co TEPCO bude ještě muset udělat.

Z pohledu úmrtí a nemocí z provozu energetiky absolutně vedou uhelné elektrárny a to k jaderným asi 1 : 100 000 tedy ten váš názor o zbrani hromadného ničení je opravdu mimo mísu. Cena elektrické energie v Japonsku po havárii a odstavení všech JE vzrostla o více jak 50 % pro konečné klienty a předně nebyla!!! Dokonce JR jap železnice musely omezit řadu spojů Šinkanzen aby nedošlo k dalším problémům. Cena zemního plyn vzrostla krátkodobě až na 70 USD za MWH a Japonsko bylo ve velkém problému... zažil jsem to tam...

Milan Vaněček
20. červen 2020, 08:14

Právě ve Fukušimě se ukázalo, že technologie jaderných elektráren byla předčasně, bez vyřešení svého základního problému, uvedena do praxe. Velká JE, když selže odvod tepla i ze zastaveného reaktoru (zastavné štěpení uranu) dopadne tak jako reaktory ve Fukušimě. Reaktor se protaví, vodík vybuchne, radioaktivita zamoří okolí.

A pak nastala obrovská národohospodářská ztráta pro Japonsko-zastavení všech reaktorů. Že to zvedlo cenu elektřiny jen o polovinu mě překvapuje, čekal bych mnohem více.

Jen díky tomu že je Japonsko tak ekonomicky silné a lidé jsou zvyklí na přírodní katastrofy, tak to přežilo.

Láďa
20. červen 2020, 11:16

Pane Vaněček je známo že ve Fukušimě největší škody nenapáchala jaderná technologie ale protijaderná hysterie.

Asd
21. červen 2020, 12:06

Tak nějak. I když se stalo něco co nikdo nepředvídal, tak se zas tak nic hrozného nestalo. Až na tu zbytečnou protijadernou hysterii.

pr
20. červen 2020, 09:02

Milý Petře,

cena elektřiny v Japonsku vzrostla. A jaký to jako mělo vliv? Řekl bych, že pro obyčejného občana žádný. Trochu se uskromnil a jinak nic. To že železnice omezily provoz není nic co by bylo mimořádné. Třeba s kovidem byly omezeny také. Prostě běžný běh světa. A to že podniky neměly elektřinu na výrobu je jejich problém, ne problém státu či jeho občanů. Když si podnikavec neumí zajistit vstupy do výroby a parazituje na zbytku společnosti, tak to je smutné podobně jako u nás kdy Světlík nekoupil energetiku Vítkovice, Liberty nekoupily zdroj nacházející se přímo v hutích..... Prostě to jsou vyčůránci, kteří ekonomicky na společnosti pouze parazitují a po nich potopa. Bez lítosti za nimi i s jejich kindermananenažerstvem. A co se zdraví a životů týče netuším co se snažíte na mém budoucím čase rozporovat. Takže fajn pokus, ovšem mimo mísu a manipulativně nevhodný.

Asd
21. červen 2020, 12:08

Jaký to mělo vliv? Že se všechno zbytečně zdražilo. Že ty peníze za dražší EE se mohli utratit za něco jiného. Nehledě na problémy v průmyslu a dopravě.

pr
22. červen 2020, 12:01

Nic nezdražilo zbytečně. Mělo to důvod, tak to zdražilo. A nikdo z toho na zadek nespdl. U nás zbytečně zdražuje v obchodech i mimo ně úplně vše a život jde dál. Peníze, které se daly za elektřinu se právě proto nemusely utrácet za nic jiného a ušetřily se materiálové zdroje planety. Což je taky dobře. Problémy v průmyslu řešit nebudeme, to ať si řeší kindermananenažerstvo viz. výše. Jsou za to placeni. A problémy v dopravě chcete předhazovat nám, kteří denně parkujeme na D1? Toto není argument.

A.O
26. červenec 2020, 11:44

Nutné je si uvědomit jednu věc. Za tuto havárii může primárně to, že došlo k zaplavení záložních zdrojů, které by, pokud by nebyly zaplaveny, zvládly bezpečně elektrárnu odstavit a dochladit. To, že někdo (TEPCO) šetřilo na bezpečnostních opatřeních proti vlně tsunami a umístila do suterénu, kde je zaplavila voda z této vlny.

V českých elektrárnách minimálně k jednomu výpadku (EE) došlo a to v 90. letech minulého století... a představte si, žádná havárie se nekonala. Pouze jeden diesel agregát stávkoval, ale i s ním se to vyřešilo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se