Stát uzavřel s ČEZ bezpečnostní smlouvu k malým a středním modulárním reaktorům
Stát uzavřel se společností ČEZ bezpečnostní smlouvu pro rozvoj malých a středních modulárních reaktorů. Dohoda má zajistit bezpečnostní zájmy státu při výběru budoucího partnera pro vývoj a výstavbu takových reaktorů v ČR. ČEZ tak například bude stát informovat o výběru dodavatele. Dnes o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Polostátní ČEZ plánuje výstavbu prvního modulárního reaktoru v Temelíně, vzniknout by měl v první polovině příští dekády.
Smlouva podle ministerstva garantuje, že budou zajištěny bezpečnostní zájmy státu podobně jako v případě výstavby velkých jaderných zdrojů. Jednou z povinností ČEZ bude poskytovat státu informace o výběru dodavatele modulárních reaktorů a umožnit státu zajištění bezpečnostních zájmů prostřednictvím takzvaného bezpečnostního požadavku.
„Malé a střední reaktory mohou být nedílnou součástí budoucího energetického mixu Česka. Zajišťovat mohou občanům a firmám nejen elektřinu, ale také teplo, takže mohou nahradit dosluhující uhelná zařízení,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Podle ministra navíc výstavba modulárních reaktorů znamená velkou příležitost pro českou ekonomiku. „Nabízí se výroba jaderných zařízení i podstatné zapojení do dodavatelského řetězce, podobně jako u velkých bloků. Smlouva, kterou jsme uzavřeli se společností ČEZ zaručí dodržení bezpečnostních zájmů státu při jejich rozvoji,“ podotkl Síkela.
První modulární reaktor připravuje ČEZ poblíž jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Společnost chce podle dřívějších informací vybrat dodavatele do konce letošního roku. V současné době přitom jedná s Westinghousem, EDF, GE Hitachi a společností Rolls-Royce. Další modulární reaktory ČEZ plánuje i na dalších místech, patří mezi uvažované náhrady za uhelné elektrárny. V současnosti prověřuje například lokality elektráren v Dětmarovicích a Tušimicích.
Modulární reaktory je možné vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. Cena staveb zatím není jasná.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se