Domů
Elektrárny ve světě
Stavba první turecké jaderné elektrárny má začít letos, další dvě budou následovat
Jaderná elektrárna Akkuyu; Zdroj: Rosatom

Stavba první turecké jaderné elektrárny má začít letos, další dvě budou následovat

První turecká elektrárna Akkuyu by měla být uvedena do provozu v roce 2023 a práce na ni by měly začít již v tomto roce. Elektrárna by se měla skládat ze čtyř bloků generace III+ o výkonu 1200 MW. Turecko má v plánu vybudovat v dalších letech celkem tři nové jaderné elektrárny.

Turecko se chce v příštích letech výrazně zaměřit na jadernou energetiku. Plány na omezení závislosti na importu energie totiž mimo jiné obsahují vybudování tří nových jaderných elektráren. První na řadě je jaderná elektrárna Akkuyu, která by podle posledních informací měla být uvedena do provozu v roce 2023.

S výstavbou elektrárny by se mělo začít již letos a postupně dochází k vyřizování jednotlivých povolení ve schvalovacím procesu. V minulém týdnu byly například ze strany tureckého úřadu pro jadernou bezpečnost schváleny parametry místa výstavby. Posouzení v tomto směru podléhaly hydrologické, seismologické a další územní parametry.

location of akkuyu
Lokace budoucí jaderné elektrárny Akkuyu

Při úvodní dohodě o výstavbě jaderné elektrárny z roku 2010 se sice počítalo se spuštěním elektrárny již o rok dříve, ale v důsledku politického napětí mezi Tureckem a Ruskem na konci roku 2015 došlo k opoždění projektu a objevily se i zprávy o jeho úplném zastavení. Napojení Rosatomu na politiku je obecně považováno za problematické, což se v případě Akkuyu názorně projevilo.

Celková cena projektu elektrárny Akkuyu se odhaduje na 20 mld. dolarů a po uvedení do provozu by elektrárna měla ročně vyrábět 35 TWh elektrické energie.

Po elektrárně Akkuyu je druhým projektem elektrárna Sinop, kde by měly vyrůst další čtyři reaktory. V této lokalitě by se mělo jednat o reaktory japonsko-francouzského konsorcia Atmea s instalovaným výkonem každého z nich 1120 MW.

Plány na třetí jadernou elektrárnu byly oznámeny teprve v druhé polovině roku 2015. V této elektrárně se počítá se dvěma reaktory od Westinghouse a dvěma CAP1400, na kterých se společností Westinghouse spolupracuje čínská SNPTC. Otázkou je v tomto ohledu účast společnosti Westinghouse, jejíž vlastník Toshiba zvažuje zapojení se do stavby nových jaderných elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se