Domů
Jaderné elektrárny
Švédské obce souhlasí s výstavbou hlubinného úložiště jaderného odpadu

Švédské obce souhlasí s výstavbou hlubinného úložiště jaderného odpadu

Skladování použitého jaderného paliva je velká technická i ekonomická výzva. Dnes je možné skladovat jak v suchých, tak i mokrých meziskladech. Konečné sklady jsou však prozatím ve vývoji. Švédské obce souhlasí s výstavbou konečného hlubinného úložiště ve Forsmarku, informovala společnost Svensk Kärnbränslehantering.

13. října proběhlo hlasování o výstavbě plánovaného hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Zastupitelstvo města Östhammar hlasovalo pro výstavbu úložiště. Společnost Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB) to popisuje jako „historické rozhodnutí“. Konečné rozhodnutí o schválení projektu výstavby učiní švédská vláda.

Lokalita výstavby byla vybrána v roce 2009. SKB, švédská společnost pro nakládání s radioaktivním odpadem, podala v březnu 2011 žádost dozornému orgánu SSM o vybudování prvního úložiště jaderného odpadu a zařízení pro přípravu odpadu do úložiště.

Vizualizace podzemního hlubinného úložiště Zdroj: SKB

Komplex sestávající se ze zapouzdřovacího zařízení a úložiště je pojmenován Clink. Úložiště by mělo pojmout 6000 obalových souborů s celkovou hmotností 12000 tun radioaktivního odpadu. Ten by měl být uložen v hloubce 500 metrů pod povrchem.

Společnost SKB také zažádala o rozšíření skladovací kapacity jaderného paliva. Nyní je povoleno uskladnit 8000 tun jaderného paliva, avšak dle nové žádosti by měla být kapacita navýšena na 11000 tun.

Žádost byla již zkontrolována jaderným dozorným orgánem (SSM) a orgány správy životního prostředí. Jak SSM, tak orgány správy životního prostředí předložily v lednu 2018 své názory a kladná stanoviska k žádosti.

Dle švédského zákona o životním prostředí musí vláda konzultovat výstavbu úložiště s obcemi v lokalitách Oskarshamn a Östhammar předtím, než učiní konečné rozhodnutí.

Jaderná elektrárna v Oskarshamn se třemi jadernými bloky Zdroj: OKG

V červnu 2018 obce v oblasti Oskarshamn volily ve prospěch plánů společnosti SKB o výstavbě zařízení pro zpracování radioaktivního odpadu. Městské části Östhammar vyjádřily souhlas s výstavbou plánovaného hlubinného úložiště v lokalitě Forsmark nyní.

„Jedná se o vskutku potěšující zprávu, že městské části Östhammar učinily toto historické rozhodnutí,“ sdělil generální ředitel společnosti SKB, Johan Dasht.

„Jedná se o naprosto zásadní pilíř při vytváření rozhodnutí o výstavbě konečného skladovacího zařízení radioaktivního odpadu ve Švédsku pro naši generaci. Po 40 letech výzkumu a vývoje je tato otázka dobře prozkoumaná. Nyní je na vládě, aby učinila rozhodnutí. Těšíme se na brzkou odpověď.“

Konečné posvěcení projektu bude nyní učiněno vládou, která své rozhodnutí bude stavět na hodnocení jak radiačních dopadů, tak také dopadů na životní prostředí. Pokud vláda schválí výstavbu, budou rozhodnutí vrácena jadernému dozoru a orgánům správy životního prostředí, aby stanovily podmínky pro zařízení, a poté vláda vydá povolení k výstavbě.

„Vládní rozhodnutí odstartuje jeden z největších a nejdůležitějších Švédských projektů na ochranu životního prostředí. Investice o předpokládané výši 2,2 miliardy dolarů vytvoří přibližně 1500 pracovních míst.“

Podle nynějšího harmonogramu plánuje společnost SKB začátek výstavby konečného skladovacího zařízení v polovině 20. let. Předpokládaná doba výstavby je 10 let.

Výstavbou hlubinného úložiště se zabývá také Kanada i Česká republika. Ta je nyní ve fázi hledání vhodné lokality výstavby. V červnu 2020 byl počet vhodných lokalit snížen na čtyři, a sice Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku či Březový potok na Klatovsku. Trvalé úložiště by mělo být v České republice v provozu do roku 2065.

Zdroj úvodního obrázku: nwmo.ca

Komentáře

(1)

pr

22. říjen 2020, 09:43

Ale ano, je to dost dalekood nás, jen ať kutaj.

Celkem by mne zajímalo jaká teplota je v takové hloubce. To bych řekl, že je fajn místo pro zkoušky geotermálního vytápění. (když už to bude stát peněz jak želez.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.