Domů
Rychlé zprávy
Onkalo: Ražba prvních depozičních tunelů pro jaderný odpad byla zahájena
Pohled do výzkumného tunelu Onkalo
Zdroj: Posiva Oy

Onkalo: Ražba prvních depozičních tunelů pro jaderný odpad byla zahájena

Finská společnost Posiva Oy, která zodpovídá za konečné uložení vyhořelého jaderného paliva, oznámila začátek ražby depozičních tunelů. Ražbě depozičních tunelů předcházely roky výzkumných prací. Úložiště Onkalo, které je první svého typu na světě by mělo začít s provozem v polovině tohoto desetiletí. Posiva Oy je první společností na světě, která plánuje začít ukládat vyhořelé palivo do trvalého úložiště.

Vývoj metodologie pro výstavbu úložiště ve finském podloží začaly výstavbou objektu Onkalo v roce 2004. Vyhořelé jaderné palivo bude uloženo do depozičních loží v hloubce přibližně 450 metrů v uzavřených ocelovo-měděných sudech, které budou obklopeny bentonitem. Prostor jednotlivých tunelů bude postupně vyplňován zásypovým materiálem z bobtnavého jílu. Po úplném vyplnění budou jednotlivé tunely zapečetěny betonovou „zátkou“.

Prvních pět tunelů, které mají být vyhloubeny během následujících 18 měsíců, značí začátek extenzivního stavebního úsilí. Podle Posiva Oy bude v lokalitě za 100 let očekávaného provozu vyhloubeno přes 100 depozičních tunelů. Maximální délka každého z tunelů je 350 metrů, tunely by měly být přibližně 4,5 metru vysoké a 3,5 metru široké. Celková délka těchto tunelů by tak měla činit přibližně 35 km.

Ražba depozičních tunelů v Onkalo. Zdroj: Posiva Oy

V každém tunelu bude uloženo přibližně 30 sudů. Přesný počet bude vždy záviset na počtu vyhloubených depozičních loží v tunelu, ten se naopak bude odvíjet od objemu vhodné horniny na základě puklin. Uložení všech 30 sudů by znamenalo, že do každého tunelu by bylo možné uložit přibližně 65 tun vyhořelého jaderného paliva.

Razící práce na prvních pěti tunelech jsou součástí projektu EKA, jehož cílem je umožnit začátek provozu úložiště v polovině desetiletí. Projekt EKA, který má vyjít na přibližně 500 milionů EUR, proto kromě samotných tunelů zahrnuje veškerou výstavbu, zařízení a další nutné kroky nutné pro provoz.  V roce 2019 začala na povrchu výstavba zařízení pro zapouzdřování vyhořelého paliva. To má být hotové v polovině roku 2022.

Zapouzdřování vyhořelého paliva a umístění sudů doloží bude moci začít poté co objekt Onkalo obdrží od Finské vlády provozní licenci pro trvalé úložiště jaderného odpadu.

V přípravě je provedení testu trvalého uložení v menším měřítku

Letos v březnu Posiva Oy oznámila začátek prací na ražbě speciálního tunelu v Onkalu pro provedení „společného testu funkčnosti“, který zahrnuje provedení konečného uložení paliva v malém měřítku za skutečných podmínek.

Tento tunel má být přibližně 80 metrů dlouhý a má obsahovat 4 depoziční lože, jejichž realizace se očekává v roce 2023 v rámci společného testu. Cílem tohoto testu je demonstrovat, že procesy a procedury spojené s trvalým úložištěm jsou v pořádku. Teprve po jeho provedení může být udělena potřebná provozní licence.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Tomas K
10. květen 2021, 23:37

Tak to je tedy terno. Už vidím jak to po 50 letech začne někde prosakovat a celou oblast bude nutné vylidnit jako v Černobylu.

A to stejné u nás, pokud se tedy vůbec někdy něco takového začne stavět. V Pačejově a nejen tam jsou z toho už teď všichni přímo odvázaní. Ale jaderná energie je přece náš spasitel!

kolemjdoucí
11. květen 2021, 08:21

Tak se přihlaste do paranormální výzvy!

Tam můžete předvést, jak přimějete žulu či rulu, aby prosakovala.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se