ICIS: Německo bude od roku 2022 čistým dovozcem elektřiny
Německo se má stát podle studie ICIS už v příštím roce čistým dovozcem elektrické energie a zůstat by jím mělo až do roku 2030, a to vzhledem k plánovanému uzavírání jaderných a uhelných elektráren. Studie pak naopak predikuje rostoucí roli Francie coby čistého exportéra elektřiny.
Německo mělo plán na ukončení provozu svých jaderných elektráren do konce roku 2022 již na počátku tisíciletí, poté od něj upustilo, ale po havárii v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011 bylo rozhodnuto o návratu k tomuto plánu.
V roce 2016 soud rozhodl, že záměr Německa odstavit tamní jaderné elektrárny je legální – je ale nutné provozovatele elektráren odškodnit. Zákon, který zastřešoval odstavení jaderných elektráren a kompenzace, byl však opakovaně shledán jako protiústavní. Až před pár dny schválila německá vláda pro provozovatele odškodnění ve výši 2,428 miliard EUR (cca 63,8 miliardy Kč). Návrh ještě musí potvrdit parlament.
„Německo uzavře posledních šest jaderných reaktorů do konce roku 2022 a více než polovinu své nynější flotily černouhelných a hnědouhelných elektráren do konce roku 2030,“ uvádí studie.
V loňském roce Německo vypsalo první aukci na odstavení uhelných zdrojů, kde uspělo 11 zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 4,8 GW s průměrnou váženou cenou za odstavení 66 259 EUR/MW. K odstavení zdrojů má dojít nejpozději k 1. 7. 2021, pokud je provozovatelé přenosové soustavy neshledají jako klíčové pro zajištění stability.
A provozovatelé následně 3 z nich vyhodnotili jako nezbytné pro provoz elektrizační soustavy a požadují, aby zdroje zůstaly v pohotovostním režimu. Regulátor má jejich žádost vyhodnotit do začátku června.
Německo se stane čistým dovozcem elektřiny
Německo, které má být dle studie ICIS v letošním roce čistým vývozcem elektřiny, by mělo dle analytiků ICIS dovážet mezi lety 2022-2025 přibližně 39,4 TWh/rok a mezi lety 2026-2030 pak okolo 22,4 TWh.
„Hluboká změna ve zdrojové základně Německa povede k přechodu z čistého exportéra na čistého importéra od roku 2022 až do 2030,“ uvedl ICIS.
Podíl jaderných a uhelných elektráren na výrobě elektrické energie by měl poklesnout ze 41 %, odhadovaných pro rok 2021, na průměrnou hodnotu okolo 17 % mezi roky 2023 až 2027. Pro rok 2030 se předpokládá 12% podíl.
Studie pak také upozorňuje na zpomalování rozvoje obnovitelných zdrojů energie v Německu, který tak může zaostávat za očekáváním.
„Očekáváme nárůst výroby německých obnovitelných zdrojů o 55 %, tzn. o 137 TWh, mezi roky 2021 a 2030, zatímco u zbytku Evropy očekáváme nárůst o 69 %, tzn. o 725 TWh,“ uvedl ICIS.
Infrastruktura
Nové propojovací vedení pak mají Německu umožnit zvýšený import elektrické energie. V únoru bylo schváleno propojení Německa a Spojeného království. Přenosová kapacita nového vedení má být 1 400 MW a zprovozněno má být v roce 2024. Studie odhaduje, že to povede ke zvýšení importu elektřiny o 4,2 TWh/ročně.
Rovněž se předpokládá posílení přenosové kapacity mezi Francií a Německem, a to z 2,9 GW na 3,2 GW do roku 2025 a dále na 4,7 GW do roku 2030. To by mělo vést k navýšení exportu Francie do Německa z očekávaných 16,1 TWh/rok mezi roky 2021 až 2025 na 21,6 TWh/rok pro roky 2026 až 2030.
„Celkový čistý export Francie by se měl více než zdvojnásobit na 104 TWh do roku 2025 v porovnání s 43,2 TWh z loňského roku. Podle analýzy budou pohánět navýšení exportu nové propojovací vedení a relativně stabilní jaderná flotila,“ dodal ICIS.
Mohlo by vás zajímat:
Jaderná lobby nás vždycky strašila blackouty, tak uvidíme, jestli to po 1. lednu 2023 bude pravda. Jinak největším čistým vývozcem EE v Evropě není Francie, ale Norsko. Francie bude mít sama problémy s dosluhujícími a poruchovými jadernými elektrárnami ,proto se ve Francii očekává velký nástup OZE, pro které má Francie ještě lepší podminky než Německo.
Pro úplnost - už spravili Norové to "nedosluhující a neporuchové" plynové zkapalňovadlo v Hammerfestu, co vyhořelo loni v říjnu?
DE bude dovozcem a my jim budeme za pár šupů prodávat elektřinu z jaderných zdrojů na které se zde budou skládat báby Dymákové (čti daňoví poplatníci a spotřebitelé v ČR). Místo toho abychom nechali cenu elektrické energie vystoupat na tržní hodnotu tak zde budeme ještě lít pomocí dotace JE (a do odstavení huhlí i skrze huhlí) peníze za hranice. Prostě krátkodobě vycinkat co se dá bez ohledu na budoucnost.
Jeden jaderný blok by opravdu moc velkou roli nehrál. Mezi ČR a DE lze nyní teoreticky obousměrně dopravovat cca 4GW elektřiny. Síť je tu i tam dále posilována a přeshraničnímu provozu se nesmí klást administrativní překážky. Není tedy nutné se obávat, že by se budoucí tržní české a německé velkoobchodní ceny většinu času lišily. A protože za několik let ani tady nebude, z čeho vyrábět tolik proudu, aby exportní přenosová kapacita byla čerpána až po pohodlném pokrytí domácí poptávky, a kupní síla báby Dymákové je nižší, než dejme tomu Hildegardy Hinterholzingerové, bude bába muset občas topit v obytné světnici v kamnech, a ne v celém domě tepelným čerpadlem, to je celé.
To právě není celé. Hildegarda bude topit a bába Dymáková ač bude topit v kamnech, tak také bude v paušálu za jistič platit zaručenou cenu pro nyní plánovanou JE. Tedy Hilde bude mít za pár šupů teplo a bába Dymáková bude hákovat v Kolbence aby jí to teplo mohla cálovat. A to se vyplatí!
To má Dymáková z toho že v mládí budovala sosálismus.
Takze tepelne cerpadlo bude na prd,jednak platit za sazbu ci jistic a nebude ee /moznost blacautu/Zelena usporam se nevrati a budeme zase chodit na halousky...
Vtip je v tom, že za JE se ještě paušál neplatí, ale za OZE ano. Takže Hildegarda bude většinou topit svým TČ, mrznout bude jen někdy, když cena EE vystoupá nad 1 000 €/kWh (viz ceny letos v Americe). A bába Dymáková bude chodit do lesa na klestí celou zimu, aby si mohla přitopit k drahé elektřině, včetně paušálu na podporu OZE, který bude platit bez ohledu na to, jak bude EE šetřit. A to nemluvím o tom, že se možná objeví něco jako paušál na akumulaci EE z OZE. Protože z něčeho se ta akumulace zaplatit musí. A taky už teď bába Dymáková platí ve své spotřebované energii emisní povolenky, které se pak použijí na investiční dotace pro OZE.
Proč by jsme Němcům prodávali elektřinu za pár šupů? Za 3 roky bude cena silové elektřiny v zimě běžně překračovat 200 éček za MWh. A naše JE budou ziskové jako nikdy jindy.
... po dobu hodiny 3x za zimu. A na to se investice do JE sakra vyplatí.
Ani se nemuselo cekat 3 roky :-) na vyvraceni vaseho tvrzeni
A nemáte to přesně naopak? Už teď jim prodáváme drahou elektřinu v době, kdy jí je nedostatek a odebíráme od nich bezcennou OZE, když jim leze i ušima.
Aha, děláme jim akumulátor. A na to je JE jako dělaná. Jsem zvědav jak chcete slučovat atom pomocí přebytečné elektřiny aby bylo možno následně rozbít atom a tu elektřinu zase vyrobit.
Dobrá, jak byste to tedy navrhoval pomocí OZE? Budeme FV svítit a VE budou pohánět vítr do zásoby?
Tak za1) Když přituhne (mrazy) ani my nebudeme mít EE na vývoz.
2) Proč bychom měli prodávat za pár šupů z jádra?
Za pár šupů by to bylo jedině tak z FVE. Ty budou dělat přebytky, kdy bude EE velmi levná (až záporná cena). Bohužel ve stejné době, jako v Německu, takže ji asi neprodáme ani za těch pár šupů.
Optimální prodej bude v době, kdy díky JE budeme mít nadbytek, ale současně Němci se svými OZE nedostatek. A v této době také bude zajímavá vývozní cena EE.
Záleži na jaký se dívate období. Norsko bylo největši vývozce v druhý polovině loňskýho roku - to mělo čistej vývoz cca 14 TWh. Za celej rok 2020 ale Norsko vyvezlo něco málo přes 20 TWh a Francie přes 43 TWh. V Norsku měli v druhý polovině 2020 hodně vody takže vyváželi jak to šlo. Třeba v roce 2019 mělo Norsko bilanci kolem 0 a Francie čistej vývoz přes 55 TWh.
Co se ale Norsku neda upřít je že jsou v Evropě (kromě Ruska) největšim vývozcem ropy a plynu :)
Karásku máte pravdu, ale proč ? Protože díky covidu se snížila spotřeba el. energie to vedlo k tomu, že se snížil vývoz všech exportérů jenže v Norsku byly vysoké srážky a protože vodní elektrárny vyrábí nezávisle na spotřebě tak el. energii muselo levně exportovat. Takže ano v 2 pololetí 2020 bylo Norsko největším vývozcem elektřiny v Evropě. V příštích letech se toto už nebude opakovat a Norský vývoz el. energie se bude dlouhodobě snižovat, protože se zvyšuje počet . el. mobilů a tepelných čerpadel.
Norsko má ještě možnosti v dalším rozvoji vodní energetiky a o větru ani nemluvím.
Vždyť Němci mají 30 větrých Temelínů co vyrábějí elektřinu zadarmo! Jak je možné, že budou dovážet?
Nic není zadarmo. Jedině sýr v pastičce na myši. Ty větrníky musel někdo postavit a někdo je provozuje. Za to všechno si účtuje nemalé sumy.
Ptáte se jak je to možné? Protože vítr nefouká stále. A svítit chcete kdykoliv nejen když fouká vítr.
Němci mají štěstí, že Frantíci nejsou tak na palici jako oni, takže jim budou velice rádi za nemalé peníze prodávat EE. My se samozřejmě také rádi přidáme. Jediné k čemu to všechno povede, že německý spotřebitel bude mít EE ještě dražší než doposud.
Ten důvod je prostý oni budou z politických důvodů rušit klasické zdroje rychleji než budou rozšiřovat VTE v severním moři. Je to samozřejmě ideologický podvod aby se snižovaly emise protože to je rozdíl když 50TWh vyvážíte a nebo 30TWh dovážíte - to je prakticky celá naše spotřeba el. energie co zmizí ze středo evropského trhu. Jedno je jisté ,že ceny el. energie půjdou nahoru a to rychle.
Fofrníky málo fofrují? Vždyť je to geniální řešení výroby elektřiny. Ideální způsob jak snížit uhlíkové emise! Ale také dokonalý způsob jak zničit vlastní ekonomiku!!! OZE prostě ekonomiku neutáhnou i kdyby čert na koze jezdil! Ta technologie to prostě nikdy nemůže zvládnout a normální člověk s elementární inteligencí to chápe. Jenom zelení to nikdy nepochopí i kdyby je to mělo stát život! :-)
Rakúsko je už teraz dovozcom, dovážajú si denne 5-20% svojej dennej spotreby ale v závislosti od toho ako v dolnom Rakúsku fúka vietor pre VE, ako pracujú solárne a vodné elektrárne.
Momentálne je tento dovoz hlavne z DE a CZ.
V roku 2022 pôjde teda asi väčšia časť Českej produkcie do DE namiesto do Rakúska a dovoz z DE tiež do Rakúska sa pravdepodobne zníži.
Na dovoz z Maďarska, Slovinska a s. Talianska môžu zabudnúť, tieto regióny sú radi, že majú dosť sami pre seba. Táto nemecká krátkozrakosť ohrozuje nielen ich, ale aj svojich susedov. Ak spravia to na čo sa chystajú a prídu cez zimu časy bezvetria a inverzie spojene so zápornými teplotami tak sa nemecký sieťový regulátor zapotí :)
Kdepak kamaráde, Rakousko dováží minimum EE. Neplaťme si přeshraniční tok a dovoz. Když jde někde EE přes hranice, neznamená to že ji musí spotřebovat hned ten první stát. V Roce 2019 dovezlo Rakousko 2 procenta EE. To Slovensko dovezlo 6 procent a Maďarsko 28. Dezinformátoři dezinformují proti státům které vyrábí hodně EE z OZE, ale k ničemu jim to není. Navíc v Rakousku se opět staví vodní elektrárny a pokračují investice do větru a začína solární boom. Ten bude celosvětový.
Nepleťte si průměrný roční dovoz a dovozní špičky. V létě vyváží z vody hodně. Důvod k Blackoutu není roční průměr, ale okamžitá špička.
To bol rok 2019 kým sa v Rakúsku neodstavili dve elektrárne, jedna plynová, druhá uholná a už máme rok 2021 ak sme si nevšimli. Žiadne dezinformácie. A keď si človek pozrie aj cezhraničný tok dobre, kde potom mizne ta ee? Viac ako 1800mw momentálne zostáva v AT a tak to je viac menej 24/7 pričom ani neakumulujú.
Kde stavajú tie VE? Viacero projektov bolo pozastavených, jedna z najväčších VE v Zillertal je aktuálne naplnená len z 30-40% napriek rekordne teplému počasiu vo februári a začiatkom marca, lebo všetko vyčerpali. Zásoba snehu je tiež pod normálom v polohách nad 1500m.n.m.
Na tie investície do vetra by som sa tiež pozrel, momentálne je skoro polovica projektov tiež pozastavená pre odpor ľudí z okolia projektu alebo iné posudzovania a navyše od roku 2019 počet veterných turbín v AT klesá.
Ten Zillertal není nová vodní elektrárna. Je to jen snaha líp propojit jednotlivé nádrže přečerpávacích vodních elektráren. Klasické průtokové elektrárny se staví např. na horním Innu společně se Švýcarskem, nebo na Muře(Mur). Při zohlednění všech parametrů včetně ekologických, ekonomických a krajinných je v možnostech ještě navýšit výrobu z VE tak, že by se podíl na vyrobené EE zvýšil o 5 až 7 procent. U větrných žádné velké protesty nejsou. To je jen protiOZE fantazie. Opět ten ekonomickooekologickokrajinný potenciál z větrných elektráren je využit jen z poloviny plochy a z jedné třetiny výkonu(modernější a větší větrné elektrárny by měly větší výkon). Přitom se bere ohled třeba i na divoké kachny. Fotovoltaika má potenciál 20 TWh ročně, do budoucna při nižších cenách možná i vyšší a využití je teď jen 1,5 TWh. Možnosti tedy jsou a u nás taky.
Bez masivní akumulace je FV i VěE naprosto bezcenná i kdyby měla potenciál 1000TWh!
Vy jste ideolog. Zkuste si najít dokument na TV ARTE. Dokonce i na této progresivisticke TV ukázali, že bydlení vedle větrniku je hotové peklo.
K smíchu. Lidi si rádi kupují bezcenné věci, které jim snižují budoucí výdaje.
Ano rádi kupují za dotace.
Takže kto šíri dezinfo? Teraz som si to našiel a Rakúsko v roku 2019 doviezlo 26,2% ee od susedov.
zdroj glogal2000.at
Ten Globa2000 nejde otevřít. Elektřiny dovezli do Rakouska v 2019 2 pocenta. Jestli náhodou těmi 26. procenty nebyl myšlený dovoz všech energií, tedy i plynu a ropy pro dopravu. Je fakt, že z plynu v Rakousku v 2019 vyrobili 15 procent EE a z jiných fosilních(zřejmě z topného oleje)4 procenta. Z té zrušené elektrárny na uhlí to byly 2 procenta. Můžeme předpokládat, že ten topný olej a především plyn byl z dovozu, ale otázka byla, kolik Rakousko dovezlo EE. Uvítám celoevropské, nebo celosvětové oficiální výsledky za rok 2020. Ne články, ale oficiální statistiky ze solidních zdrojů(ne IAEA). Děkuji
Ide čisto iba o EE.
treba ísť cez google ak to nejde, stačí napísať v google spolu global2000.at Der Strom-Filz in Österreich
Není vůbec podstatné, kolik dovážejí v ročním součtu, podstatná je bilance v jednotlivých měsících. Ta je vidět např. zde:
energy-charts. info/charts/energy/chart. htm?l=en&c=AT&stacking=stacked_absolute&interval=month&year=2020&month=-1
Je tam vidět, že nejvíc závislé je Rakousko na dovozu od listopadu do března a částečně to kompenzují vývozem od května do září.
Takže kto šíri dezinfo? Teraz som si to našiel a Rakúsko v roku 2019 doviezlo 26,2% ee od susedov.
Rakousko ročně dováží mezi 10 - 15 % a dováží stále více a více. Už od roku 2001. A jeden citát: „Podíl dovážené elektřiny v období, kdy panuje velký chlad, a navíc nefouká vítr, dosahuje až 70 procent,“ taková byla charakteristika rakouské energetiky v roce 2018. (zdroj: http://www.spvez.cz/pages/aktuality/akt399.htm)
Dokopou východní Evropu posílit vedení a budou brát Turecký uhlí.
Toto znamená jen jedno jediné, že EE bude dražší. Docela by mě zajímalo kolik Němce už stálo jejich "ekologické" šílenství. Chápu, že se zavírají uhelné zdroje, ale co mi hlava nebere, že se zavírají zcela funkční a bezproblémové JE.
Tomu se říká demagogická hysterie a naprostá ztráta soudnosti a zdravého rozumu. Největší evropskou ekonomiku to může zcela zlikvidovat, což bude mít katastrofální následky na celou EU!
Odsuzování jiných bez toho abyste věděl jak to maj vymyšlený v tom jste třída. A co jste konkrétně Vy udělal pro to abychom nebyli DE kolonií? A aby jejich katastrofa nebyla našim problémem?
Já nejsem politik. Nemám žádný vliv na ekonomiku ani na politiku. Co bych měl dělat? A co jste udělal Vy? :-)
Co je doma to se počítá. Nebýt závislý. A učím to i vnuky. Spoléhat se na vlastní ruce. Neškemrat jak jiní to dělají špatně. To je pozice závislého.
pr Vy jedete celý rok v ostrovu?
Není jediný důvod proč bych to měl dělat. Padlý na hlavičku nejsem a odezdikezdista který by si testosteronově měl poměřovat pindíky jak se mne snažíte vyprovokovat, už vůbec ne. Ale rozhodně se provozu v ostrovu nebojím. Doba poutníků kteří se vzdali všeho jen aby ukázali že to jde je už dávno za námi protože nefungovala dle představ. Takže jste s otázkou utřel.
pr To vy se tady nepřetržitě vytahujete, že jste si to zařídil tak, že vás nemůže nic překvapit, ale ona, milej zlatej, energetika nemůže fungovat tak, aby dodávala pouze ve chvíli, kdy se zrovna vám bude hodit nebo chybět.
Když jsem se zařídil já, tak to dokáže každý, chce-li. Nikoho nenutím. Ani energetiku. Nechce-li, tak ať vyklidí prostor. My si místo ní najdeme něco jiného co bude sloužit nám, ne jako teď my energetice.
Vymyšlený to mají skvěle. Protože díky nestabilitě OZE nám po dostavbě NS2 budou velice rádi přeprodávat plyn. Tedy pokud nebudeme mít dost svých stabilních zdrojů EE.
O tom, kdo dováží a kdo vyváží elektřinu, je možné diskutovat na základě události z 8.ledna tohoto roku. V chorvatské rozvodně došlo k vypnutí nadproudových ochran a evropská energetická soustava se tak v okamžiku rozdělila na dva ostrovy, přičemž jihovýchodní ostrov měl cca 6GW nadvýrobu a severozápadní měl srovnatelný deficit. Je tedy naprosto zřejmé, že v tu chvíli mělo především Německo kritický nedostatek výkonu, způsobený bezvětřím na pobřeží Baltu! Rakousko na tom s fofrníky bylo podobně, protože když nefouká na pobřeží, tak většinou nefouká ani ve vnitrozemí....
Pro pana Karáska je to asi 5 Temelínů, co chybělo Už se tady o tom hodně diskutovalo v lednu a únoru a pamatuju, že p. Karásek událost popíral. Prý to nebyl Blackout, asi proto ze mu jel internet. Skoro blackout na ten nevěří, i když vypínala Francie a Itálie..
Na skoro černý výstup tu nevěří nikdo. Šlo o technickou poruchu o jejímž pozadí víme trus. Kdo z vypnutých měl placenou smlouvu s distributorem o nadstandardní kvalitě dodávek elektrické energie? Nikdo. Takže je třeba si přečíst smlouvu s distributorem, neremcat, nezveličovat a nešířit paniku.
Každý víme, že se jednalo o poruch na chorvatském vedení, proto nevím proč to sem zatahujete. OZE na vině nebyly. Itálie odpojovala smluvním partnerům a žádný neřízený blackout se nestal. Jaderníci se můžou uvztekat, ale žádná katastrofa to nebyla. Takové lokální odpojování bylo i kvůli Temelínu. Bývalo to po spuštění, když musel být některý blok neplánovaně odstaven pro poruchu. Zhasla na cca deset minut elektrika a večer bylo ve zprávách info, že temelínský blok musel být odstaven. Když totiž vypadne 1000 MW, tak je to hodně. U OZE se toto během minuty nikdy nestane. Když přestává svítit, nebo foukat, tak je to pozvolné a je to dopředu známo.
Pane Karásku máte především špatné informace! Od reálného BO nás v tu chvíli dělily vteřiny! A důvod, proč tu o tom píšu je ten, že je to důkaz toho, že Němci nemají zásobu vlastního výkonu. Je to důkaz, že v Německu v tu chvíli chybělo 6GW výkonu!
Víte absolutní prd. Jako i my ostatní. Děláte závěry, které vyhovují Vašemu vidění světa. A co když zdroje v západní části Evropy byly vypnuty proto, že se zrovna vyplatilo elektřinu dovážet a ne si ji sami draho vyrábět? Což je normální ekonomistické pravidlo? Prostě obchodníci chtěli zvítězit nad techniky.
A to že o nedostatek výkonu zde nešlo dokládá i to, že po najetí nevyrábějících zdrojů se situace zase znormalizovala. A nebo to bylo úplně jinak. A o5 nestrašte černým výstupem. Dokud nenastane nevíme vůbec nic.
1000MW v rám evropské energetické soustavy je prkotina! A pokud jde o to, že "Každý víme....," Tak to možná víte Vy, ale skutečnost je jiná! Nadproudové ochrany vypnuly přetížené vedení, které vyvádí výkon právě na severozápad kontinentu. Takže se jednalo o přetížení vlivem absence vlastního výkonu právě na severozápadě a bez našich jaderek a parních elektráren v SČ by to byl docela prů...!!!
správně říkáte že nevíme vůbec nic. A kecáte když tvrdíte že skutečnost je jiná. Možná je a možná není. Dávat do souvislosti přetížení linky s absencí vlastního výkonu může být mylné. Třeba vyhrálo ekonomistické pravidlo ceny za zboží. A třeba taky ne.
Pane Zbyňku moc pěkně jste to popsal. Osobně bych dodal, že jsme se měli na ty Němce a Rakušáky vykašlat, aby si své krásné "eko" OZE vyžrali ve své plné kráse. Mohou nám a našim elektrárnám děkovat, že jsme jim pomohli překonat kritický nedostatek EE.
Němci na nějaké děkování nejsou. Prostě si koupí co potřebují. Blbců kteří prodají i vlastní babičku je dost. Slova díků jsou po vynálezu peněz k ničemu. Vědomě a systematicky obchodují, protože to je výhodnější než makat rukama.
Svoji soustavu by jsme neuridili ani o pár vteřin déle.
Proč děláte z našich sousedů nepřátele kterým by jsme měli dělat zle?
Jaký nepřátele? Pouze by ochutnali svoji vlastní medicínu. Chtějí OZE? Tak mají OZE. Proč by je měli zachraňovat špinavé zdroje EE? Zvláště pak JE. Když chtějí být tak "eko" tak ať jsou a nás do toho netahají. Myslím, že po pár blackoutech by se jim konečně v hlavě rozsvítilo.
Pane Pr co se týče Texasu. Takže copak se nám to stalo. Větrníky tam vesele točily dodávali proud. Najednou přišel mráz větrníky zamrzly a netočily nedodávali proud. A jelikož byl tak velký nedostatek proudu tak jim včas nenaběhli jejich plynové zálohy. Takže celý Texas mrzl, byl bez proudu a kdo měl doma krb a dřevo tak byl king.
Myslím, že po tomto extempore u místních OZE moc velkou podporu nemá. Jistě tady někdo argumentoval tím, že pokud by měli svou přenosovou soustavu propojenou a pořádně nadimenzovanou, tak by se toho zas tam moc nestalo.
Každopádně tady jde vidět, kam vede spoléhání se na OZE.
To že továrna Samsungu v Austinu přestala vyrábět polovodiče je jen třešnička na dortu.
Pane Edo. Prosím pozorně si prostudujte problematiku. ČR svými dodávkami a kouzly ve své přenosové síti mnohokrát zachraňovalo Německo před problémy způsobenými OZE.
Jak se nám Němci snaží pomoci? Jako tím, že když na severu země mají nadvýrobu EE tak ji k nám pustí a my máme plné ruce práce s tím, abychom to všechno uřídili? Nebo když mají nedostatek EE tak naše elektrárny i ty uhelné jednou na plný výkon? To pak spalování uhlí a emise CO2 najednou nevadí?
Řekněte mi prosím co je na mých komentářích nenávistného?
Předem moc děkuji.
V tom co píšete je logika oko za oko, zub za zub. Každý kdo zprovozní elektrárnu na komerčním principu se zavazuje že ji bude například 5 let od spuštění provozovat. Je to jeho volba zda do toho chce jít, nebo umístí peníze jinam. A přesně tam se nalézáme. Pokud nechceme pomáhat DE tak nestavme další elektrárny a odstavujme stávající. To je jediná volba jak dosáhnout cíle který vzýváte.
Ale takto si to nepředstavujete, že?
Tak tlačte na smlouvy aby to bylo jinak. A ne dělat partyzánské akce. To se mezi kolegy nedělá. Lépeřečeno nechtěl bych být Vaším kolegou. Neměl bych na to žaludek.
Pane pr to není logika oko za oko zub za zub. Prostě oni mají svůj krásný eko zelený sen, tak je nechme snít. Je to podobné jako když dítěti řeknete, že kamna pálí. Budete jej pořád chytat za ruku? Jistě, že ne. Když se jednou spálí, tak už to podruhé neudělají. A Němce nic jiného než blackout v zimě neplatí. Podobně jako neplatí logické argumenty na některé zde diskutující. A čím dříve to bude bude to lepší jak pro přírodu, tak i pro nás všechny.
Myslím, že Poláci by se s Němci v tomto ohledu vůbec, ale vůbec nepárali.
Kam vede OZE hezky jde vidět na příkladu Texasu, díky čemuž teď bude elektronika dražší a automobilky stojí.
Já netvrdím, že bychom němcům a jim podobným neměli vůbec pomáhat. Jen by nám nemělo vadit, když si sežerou to co si samy navařili.
O jakých partizánských akcích mluvíte? My máme nějakou povinnost němcům dodávat naši EE podle toho jak si umanou? My jsme jejich kolonie?
K té vaší poslední větě se raději nebudu vyjadřovat.
Přesně ten rodičovský komplex kdy máte pocit, že chcete Němce vychovávat je to špatné. Jasně jsem popsal situaci. Existuje nějaká smlouva o propojení. Podle ní bych si tipnul jsme se tak jako i zahraniční partneři zavázali, že zdroje připojené k soustavě budou pracovat dle potřeb soustavy. No a zahraniční odběratelé to zhusta dle platné smlouvy využívají. A my jako debilové budeme stavět další zdroje, které budou zahraničním odběratelům sloužit a my na to budeme doplácet (dostavba JEDU).
Jak jsem již psal, chcaní proti větru má jediný možný následek.
Pokud jako ČR nechceme na zahraniční odběratele doplácet, tak dle platné smlouvy je možná pouze cesta zařídit se stejně jako oni. Nebo vypovědět smlouvu a odpojit se natrvalo. Odpojení není strategicky přijatelné.
Znovu uvádím, strašení černým výstupem je do prvního černého výstupu, který prozatím nenastal, pouze citové vydírání se záměrem ožebračit ještě více ovčany ČR. Takže s ním jděte do zadele.
Kdo jiný než DE kapitál by měl mít v ČR na zřeteli pohodový stav co se elektřiny týká? Kolik fabrik zde má DE vlastníka či polotovary z nich jdou rovnou do DE?
Takže méně ideologie a více pragmatismu. To že distributor cvičí v zimě a za vichru obyvatelstvo aby bylo připraveno na výpadky napájení je dobrý začátek který se při opravdovém rozpadu soustavy bude hodit. Toť vše.
Chcete-li dál dělat zahraničním odběratelům šaška pro smích, jako to činíme doposud nikdo Vám osobně nebrání. Netahejte do toho ale jiné občany ČR. Rozhodně po třiceti letech kapitalismu nejste ve většině.
Vaše nesmyslné spojování OZE a Texasu je opravdu pouze pro ty, kteří neumí číst nebo pochopit psaný text. Takže o5 citová manipulace.
Čr rozhodně Německo nezachraňuje. Snaží se nám pomoc a nechápou, že nedokážeme říct co vlastně teda chceme a jen nadáváme.
Když by jsme se odpojili od evropské sítě tak jsme na tom neporovnatelně hůř. V případě problémů svojí síť nemáme šanci uřídit.
PS: Strašně nerad dělám zevšeobecňující názory, ale zaráží mě, jak moc zastánců jádra má tak nenávistné komentáře.
Zima 2022/2023 bude asi docela zajímavá. Pokud bude slušně mrznout, tak nejspíš přijde probuzení ze zeleného snu nejen v Německu. A nemusí to být ani blackout, bude úplně stačit 2000 Euro/MWh.
Nemci budu nadseni ked budu mat najdrahsiu elektrinu v EU a k tomu kazdu chvilu hroziaci blackout. Zelam im ho v tej zime 22/23 a mozno potom sa preberu.
Jsme ve stredu evropy,prez nas prochazeji vetsina vedeni.Je to stejne,jako plynovod na ukrajine? jake z toho mame vyhody ,ci spise nevyhody?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se