Energetici dnes večer odpojí první blok jaderné elektrárny Temelín od přenosové soustavy. Důvodem jsou výměna téměř třetiny paliva, kontrola bezpečnostních systémů a modernizace zařízení. Odstávka by měla trvat dva měsíce. Na dotaz ČTK to potvrdil temelínský mluvčí Marek Sviták. Druhý blok přeruší výrobu ve druhé polovině června, také na dva měsíce.

První blok je v provozu nepřetržitě od 1. března 2018. Elektrárna začala 13. února snižovat výkon reaktoru, energetici ho převedli do provozu v takzvaném výkonovém efektu. Během něj postupně snižovali výkon reaktoru až mírně pod 90 procent, tempem necelé jedno procento za den.

jaderná elektrárna temelín v noci
Ilustrační foto

„Výkonový efekt nastává tehdy, když byl blok od poslední odstávky plynule provozován. Smyslem je co nejefektivněji využít zbytkovou energii z některých použitých palivových souborů,“ řekl Sviták.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny, byla to druhá nejvyšší výroba. Od začátku letošního roku vyrobil 3,02 TWh elektřiny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *