Domů
Jaderné elektrárny
Temelín dnes večer odstaví 1. blok, bude měnit část paliva

Temelín dnes večer odstaví 1. blok, bude měnit část paliva

Energetici dnes večer odpojí první blok jaderné elektrárny Temelín od přenosové soustavy. Důvodem jsou výměna téměř třetiny paliva, kontrola bezpečnostních systémů a modernizace zařízení. Odstávka by měla trvat dva měsíce. Na dotaz ČTK to potvrdil temelínský mluvčí Marek Sviták. Druhý blok přeruší výrobu ve druhé polovině června, také na dva měsíce.

První blok je v provozu nepřetržitě od 1. března 2018. Elektrárna začala 13. února snižovat výkon reaktoru, energetici ho převedli do provozu v takzvaném výkonovém efektu. Během něj postupně snižovali výkon reaktoru až mírně pod 90 procent, tempem necelé jedno procento za den.

Ilustrační foto

„Výkonový efekt nastává tehdy, když byl blok od poslední odstávky plynule provozován. Smyslem je co nejefektivněji využít zbytkovou energii z některých použitých palivových souborů,“ řekl Sviták.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny, byla to druhá nejvyšší výroba. Od začátku letošního roku vyrobil 3,02 TWh elektřiny.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.