Třetí blok největší evropské JE Záporoží získal licenci na dalších 10 let provozu

DomůJaderné elektrárnyTřetí blok největší evropské JE Záporoží získal licenci na dalších 10 let provozu

Po téměř jednom roce modernizací byl v tomto týdnu znovu spuštěn 3. blok ukrajinské jaderné elektrárny Záporoží. Díky provedeným opravám a vylepšení může být zmíněný blok provozován dalších 10 let, tedy do roku 2027.

Provozovatel ukrajinské jaderné elektrárny Záporoží, společnost Energoatom, získala od tamního Úřadu pro jadernou bezpečnost licenci na provoz 3. bloku jaderné elektrárny Záporoží. Ta umožňuje provoz tohoto bloku dalších 10 let. K tomu, aby bylo zmíněnému bloku udělena licence, předcházela 264 dny trvající modernizace a s ní spojená odstávka. Jejím cílem bylo splnění standardů Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Aktuálně tak jsou v záporožské JE v provozu všechny jaderné bloky až na první, na kterém právě probíhá pravidelná odstávka. Tři ze šesti bloků jsou provozovány s prodlouženou licencí přesahující původně plánovanou životnost.

„Pokořili jsem již jednu polovinu a díky získaným zkušenostem nyní můžeme urychlit svou práci. Díky vylepšením můžeme zajistit bezpečnou výrobu několika desítek miliard kilowatthodin elektrické energie, tedy zajistit energetickou stabilitu země,” zhodnotil modernizaci elektrárny Alexandr Ostapovets, ředitel elektrárny.

Jaderná elektrárna Záporoží

Jaderná elektrárna Záporoží se nachází na jihu Ukrajiny nedaleko města Enerhodar. Sestává se ze 6 tlakovodních jaderných bloků typu VVER 1000/320 o instalovaném výkonu 950 MWe. Díky celkovému instalovanému výkonu 5700 MWe je elektrárna v Záporoží nejen největší ze čtyř ukrajinských jaderných elektráren, ale i největší jadernou elektrárnou v Evropě a řadí se mezi 10 největších jaderných elektráren na světě.

Výstavba prvního bloku elektrárny započala v roce 1980, uveden do provozu byl v roce 1985. Další 4 bloky byly do provozu uváděny vždy po roce. Poslední 6. blok si na své oficiální spuštění musel počkat až do roku 1996.

Zdroj úvodní fotografie: Energoatom