Domů
Jaderné elektrárny
Třetí jaderný blok ve Spojených arabských emirátech zahájil komerční provoz
Jaderná elektrárna Barakah
Zdroj: Emirates Nuclear Energy Corporation

Třetí jaderný blok ve Spojených arabských emirátech zahájil komerční provoz

Jaderný blok Barakah 3 ve Spojených arabských emirátech zahájil komerční provoz. Následuje tak druhý blok typu APR-1400, který společnost v elektrárně zprovoznila ani ne před rokem. Výstavba elektrárny Barakah se čtyřmi bloky začala v roce 2012 a po svém dokončení má s výkonem 5 600 MW pokrýt asi čtvrtinu spotřeby elektřiny v zemi.

Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC), oznámila že její jaderný blok Barakah 3 úspěšně zahájil komerční provoz. Jedná se o třetí blok typu APR-1400, který společnost v posledních třech letech v elektrárně zprovoznila. V současné době tak elektrárna disponuje výkonem 4200 MW a čeká již jen na zprovoznění posledního bloku.

„V roce udržitelnosti pro Spojené arabské emiráty hrdě děláme krok vpřed pro mírovou jadernou energetiku zahájením komerčního provozu třetího bloku. Těšíme se, že s využitím osvědčených dostupných řešení předvedeme, jak zásadní je dnes jaderná energetika v boji proti změně klimatu na COP28 ve Spojených arabských emirátech letos v listopadu," uvedl Mohamed Ibrahim Al Hammadi, výkonný a generální ředitel ENEC.

Společnost ENEC se pochlubila, že díky zkušenostem s uváděním do provozu sesterských bloků byla schopna výrazně zkrátit čas potřebný ke zprovoznění. Třetí blok tak mezi zavážkou paliva a komerčním provozem uspořil ve srovnání s prvním blokem 5 měsíců a ve srovnání s druhým blokem 4 měsíce.

Výstavba prvního bloku elektrárny začala v roce 2012, třetí blok následoval v roce 2014. Všechny zatím dokončené bloky se podařilo zprovoznit do deseti let od zahájení stavby.

Cesta k uhlíkové neutralitě

Spojené arabské emiráty letošek označují jako "rok udržitelnosti" a cílí na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. S bezemisní výrobou má zemi pomoci zejména elektrárna Barakah. Ta podle ENEC pokrývá čistou elektřinou přes 80 % spotřeby emirátu Abú Dhabí a po svém dokončení má zásobovat bezemisní elektřinou zhruba 25 % celé země.

„Slavíme důležitý den projektu jaderné elektrárny Barakah, a to  komerční provoz 3. bloku a znovu potvrzujeme náš závazek k čisté výrobě elektřiny. Prodej čisté elektřiny dále podporuje certifikační program čisté energie Abu Dhabi. Ten umožňuje podnikům prokázat svou udržitelnost, vytváří jedinečnou konkurenční výhodu a stimuluje růst naší ekonomiky k uhlíkové neutralitě," uvedl Nasser Al Nasseri, generální ředitel Barakah One Company.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
De Carbon
26. únor 2023, 16:48

Nejak se nedozvime kdo ty bloky stavel. Proc?

Petr prochaska
26. únor 2023, 20:46

Každý ví, že APR-1400 jsou Korejci.

Ajrocket
26. únor 2023, 22:00

KHNP - Jižní Korea

Vlastimil Lucák
26. únor 2023, 23:53

Obrovské volné a jinak nevyužitelné plochy a téměř denně slunečné počasí, to jsou (až na vysoké teploty vzduchu) ideální podmínky pro solární elektrárny. Velké zásoby ropy a plynu pro tepelné elektrárny. Opak platí pro Německo. Přesto tam tam atomky nahrazují solárními panely a ve velkém pálí fosilní paliva. Kdo se chová racionálněji?

Xoor
27. únor 2023, 08:40

Přesně, arabové asi nejsou zpovykání jako někteří u nás.

Lukáš
27. únor 2023, 08:40

Problém je akumulácia, ako si napríklad eko komunisti vanecek a karásek nevšimli že v noci slnko nesvieti.

Ivan Novák
27. únor 2023, 10:42

Kromě teplot je v poušti problém i s prachem, který není smýván deštěm, a s abrazí jemným pískem, která z povrchu v relevantním čase udělá mléčné sklo.

Petr prochaska
27. únor 2023, 11:02

Písek je problém a vysoké teploty jsou další problém. Další problém akumulace. Také se jedná o prestiž, že daná země má JE.

Petr Dolák
2. březen 2023, 21:51

Tak emírové by neměli mít sebemenší problém zaplatiti si i nějakého toho ochodníka s deštěm.

https://www.idnes.cz/xman/styl/charles-hatfield-obchodni-s-destem-meteorologie-podvod.A230227_181453_xman-styl_fro

Jan Veselý
27. únor 2023, 11:39

Rozhodnutí stavět JE padlo někdy v roce 2010. To byla cena FVE úplně někde jinde než dnes. Mezitím slítla cena fotovoltaiky tak dolů, že SAE už před cca 5 lety úplně otočily směřování své energetiky. Aktuálně je plán, že podíl OZE na výrobě elektřiny budou mít 25% v roce 2030 a 75% v roce 2050. Nedivím se jim, daří se jim uzavírat PPA za ceny, které jsou nižší než jen provozní náklady jaderných elektráren.

A ta elektrárna v Barakah zůstane být jejich velkým pomníkem minulých časů. Bude spolehlivě vyrábět další desítky let, o tom není sporu, ale je to zároveň začátek i konec jejich jederného programu.

Emil
27. únor 2023, 11:55

Proto se asi sousední Saúdská Arábie chystá taky stavět svoji první jadernou elektrárnu, protože ta v SAE je "pomníkem minulých časů" a úplně se tam otočilo to "směřování energetiky": kedglobal. com/energy/newsView/ked202205310016

Jestli ono to nebude spíš tím, že na rozdíl od vás pochopili, že energetika nemůže fungovat jen na bázi PPA kontraktů po dobu kdy zrovna svítí slunce.

Jan Veselý
27. únor 2023, 14:34

Článek je o tom, že jim tu jaderku chtějí Korejci prodat. Ale ani WNA neví nic o plánech stavět. Až budete mít aspoň něco o uzavřeném kontraktu, tak se můžeme bavit dále. Do té doby jsou to jen slova do větru.

A ty slaměnné panáky si nechte od cesty.

Emil
27. únor 2023, 14:42

Tak si ten článek přečtěte znovu a pořádně. "Saudi Arabia invited South Korea last week to join the bid for the construction of its first-ever nuclear power plants" neznamená, že "jim tu jaderku chtějí Korejci prodat", ale že Saúdská Arábie pozvala Jižní Koreu k podání nabídky. Zájem Saúdské Arábie je tedy navzdory vašim tvrzením evidentní.

Ty slaměné panáky jste si taky vymyslel, v mém příspěvku žádný není.

Jan Veselý
27. únor 2023, 15:36

Ještě jednou Až budete mít aspoň něco o uzavřeném kontraktu, tak se můžeme bavit dále. Do té doby jsou to jen slova do větru..

A trvám na tom, že: Jestli ono to nebude spíš tím, že na rozdíl od vás pochopili, že energetika nemůže fungovat jen na bázi PPA kontraktů po dobu kdy zrovna svítí slunce. je slaměnný panák.

Emil
27. únor 2023, 16:00

Ještě jednou: pozvánka k předložení nabídky na stavbu jaderné elektrárny je dostatečným důkazem že ji stavět chtějí, navzdory vašim tvrzením.

Trvat si můžete na čem chcete, přesto je z vašeho předchozího tvrzení evidentní, že jste to nepochopil a slaměný panák to tedy není.

Jiří Syn
27. únor 2023, 22:08

Ještě budou rádi že kromě občasných zdrojů májí i pravidelné na které se dá spolehnout. ANO, není dneska prioblém v ceně VÝROBY solární/větrné energie, ale pokud chcete někdy dosáhnout uhlíkově-neutrální výroby tak se musí jaksi přestat používat ty špičkové (peak) převážně plynové elektrárny (když máte OZE pod 50% celkové výroby tak je to celkem sranda regulovat, ale u 100% už je to VÝRAZNĚ jiné) a jaksi bateriová (a jiná) úložiště jsou investičně (i provozně) náročnější než samotné panely/větrníky, zatím je to tak asi 10x dražší... a pokud chcete near-100% OZE tak se bez masivních úložišť neobejdete!

Jiří Syn
27. únor 2023, 22:01

Tak každý kdo nemá panický strach z atomu ho hledí rozumně využít. Samozřejmně se nesmí podcenit bezpečnost, ale ani se z ní mesmí udělat modla, každý jiný způsob získávání elektřiny/energie obecně má svá nebezpečí, třeba uhelky mají smrtelné nehody v dolech celkem běžně, vodní elektrárny/přehrady se taky semtam protrhnou (a největší z těchto nehod měla 100 tisíc obětí (v Číně), takže nic není dokonalé...

V těch emirátech holt nedělali víc cavyků než je nutné, a tak uvedli jaderné bloky do provozu za zhruba deset let (Olkiluoto EPR = přes 20let od zahájení stavby) a jen s "mírným" přetažením rozpočtu, ne jako v Evropě kde to staví dvakrát tak dlouho a třikrát přešvihnou rozpočet... to pak holt vychází ekonomika "poněkud" jinak. A větší část z toho jde na konto odpůrců, kteří by je raději neviděli vůbec, ale to nejsou schopni zabránit, tak aspoň "jen" zdržují a zdražují...

Martin Prokš
27. únor 2023, 11:12

Dobrý den,

Pokud vím (i zde na serveru byly o tom články v minulosti), SA vyráběla primárně elektrickou energii pálením ropy. Ale zjišťují, že je to zbytečně drahé a špinavé a raději by tu spálenou ropu prodali.

Jeden z velkých spotřebičů elektřiny je odsolovací proces - SA jako pouštní stát ale slušně lidnatý tak má velkou spotřebu. I pro tyto účely zkouší velké FVE elektrárny. Ale zjišťují, že odsolování by potřebovalo kontinuální dodávky velkých příkonů, což jim FVE nezajišťuje.

Trvalý výkonný zdroj elektřiny zvýší využití, kapacitu výroby čisté vody i ekonomičnost výroby. A zajistí energii pro další rozvoj SA.

Tak se prostě rozhodli jak se rozhodli a zdá se, že rozhodně nelitují.

Petr Dolák
2. březen 2023, 21:55

SAE nerovná se SA. Teda zatím...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se