Domů
Jaderné elektrárny
Ukrajinská vláda učinila další krok k výstavbě amerických reaktorů
NPP Khmelnytskyy (Zdroj: Energoatom)
Zdroj: Energoatom

Ukrajinská vláda učinila další krok k výstavbě amerických reaktorů

Ukrajina zahájí práce na projektové dokumentaci pro výstavbu dvou amerických jaderných reaktorů. Bloky typu AP1000 od společnosti Westinghouse by mohly být podle Ministerstva energetiky dokončeny v následujících 10 letech. V současné době jsou na Ukrajině v provozu výhradně ruské jaderné reaktory VVER.

Energetická společnost Energoatom oznámila, že ukrajinský kabinet schválil další kroky k výstavbě dvou amerických jaderných reaktorů ve Chmelnické jaderné elektrárně. Zelenou tak dostalo vypracování projektové dokumentace včetně studie proveditelnosti ke stavbě dvou bloků AP1000 od společnosti Westinghouse.

„Vítáme rozhodnutí vlády, kterým pokračujeme v zavádění moderních technologií, posilujeme naši energetickou frontu a urychlujeme přeorientování ukrajinského energetického průmyslu na západní standardy,“ uvedl prezident společnosti Energoatom, Petro Kotin.

Ministerstvo energetiky očekává dokončení výstavby a spuštění dvou nových jaderných bloků v letech 2030-2032. Tento ambiciózní cíl samozřejmě bude záviset na vývoji současné války na ukrajinském území. Náklady na každý blok odhaduje ministerstvo na přibližně 5 miliard dolarů (zhruba 110 miliard Kč).

Společnost Energoatom v minulosti již podepsala několik smluv se společností Westinghouse na dodávky jaderného paliva pro své elektrárny a přípravy devíti nových bloků.

Ukrajinská flotila VVER

Ukrajina v současnosti provozuje 15 jaderných reaktorů ve čtyřech elektrárnách. Až na dva bloky elektrárny Rovno typu VVER-440 se jedná o reaktory typu VVER-1000. Další tři ruské bloky, jejichž stavba začala na konci osmdesátých let, byly v průběhu stavby zakonzervovány.  Dva z nich se nacházejí právě v Chmelnické elektrárně a je pravděpodobné, že společnosti budou chtít využít původní základ 4. bloku pro blok AP1000.

"Výstavba bloků AP1000 na Ukrajině otevírá cestu do budoucnosti jaderného energetického průmyslu. Vláda dnes položila základy pro jeho rozvoj na dlouhá desetiletí dopředu. Doufáme, že za pár let společně připojíme k energetické síti nový blok AP1000 Chmelnické jaderné elektrárny,“ dodal Kotin.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Maly Jarda
30. leden 2023, 17:28

Vsadím se že to budou platit z Fialových(tj.našich, nebo spíš na dluh od Amerických bank půjčených) miliard

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se