Domů
Jaderné elektrárny
Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna je se svým výkonem největší v Evropě
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna je se svým výkonem největší v Evropě

Výběr informací o ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně, kterou se podle Kyjeva chystají Rusové odstavit a odpojit od ukrajinské sítě:

– Záporožská jaderná elektrárna se nachází na jihovýchodě Ukrajiny u města Enerhodar v Záporožské oblasti. Se svým celkovým instalovaným výkonem 6000 MW (šest energobloků VVER po 1000 MW) je největší v Evropě. Podle čistého elektrického výkonu (6 x 950 MW) je pátá největší na světě. Zdrojem pro chlazení je Kachovská přehrada na řece Dněpr. Elektrárna má šest tlakovodních reaktorů; dosud generovala asi polovinu jaderné energie na Ukrajině a víc než pětinu celkové energie vyrobené v zemi.

– Elektrárnu spravovala ukrajinská státní společnost Enerhoatom. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu 24. února se objekt stal jedním z hlavních cílů okupační armády a v noci na 4. března Rusové po prudkých bojích elektrárnu ovládli. V nejaderné části areálu tehdy vypukl požár. Ruský útok na jadernou elektrárnu vyvolal v zahraničí mimořádně odmítavé reakce. Podle USA se svět jen těsně vyhnul jaderné katastrofě.

– Elektrárna je nyní pod kontrolou ruských vojáků, ovšem její chod společně s pracovníky ruské státní energetické společnosti Rosatom stále zajišťují ukrajinští zaměstnanci. Rusko a Ukrajina se v posledních dnech opakovaně vzájemně obviňovaly z ostřelování bezprostředního okolí elektrárny; podle Kyjeva se Rusové chystají odstavit dosud fungující reaktory a odpojit elektrárnu od ukrajinské sítě.

– Zaměstnanci elektrárny zveřejnili výzvu, v níž žádají světové společenství, aby „zabránilo nenapravitelnému“. Výzva poukazuje na porušování četných právních norem, zásad a předpisů pro zajištění bezpečnosti při nakládání s mírovým atomem během pěti měsíců od dobytí elektrárny Rusy, uvedla dnes stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Návštěva delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v Záporožské jaderné elektrárně by se mohla uskutečnit na počátku září.

– Elektrárna se začala stavět 1. dubna 1981. První blok byl spuštěn v listopadu 1984 a do komerčního provozu byl uveden v roce 1985. Druhý blok byl spuštěn v roce 1985, třetí v roce 1986 a čtvrtý v roce 1987. V roce 1988 bylo rozhodnuto o rozšíření o další dva bloky – pátý zahájil provoz v srpnu 1989 a šestý v roce 1995. V elektrárně bylo před invazí zaměstnáno asi 11.500 lidí, nyní nejsou údaje k dispozici.

– V prosinci 2014 vyřadila třetí blok Záporožské jaderné elektrárny z provozu nehoda. Ministerstvo energetiky následně oznámilo, že nehoda nepředstavuje žádnou hrozbu a že problém se netýká reaktorů. Státní podnik Enerhoatom upřesnil, že byl poškozen transformátor generátorové jednotky, což způsobilo automatické zastavení systému. Vzniklý výpadek prohloubil tehdejší potíže s dodávkami elektřiny.

– V roce 2017 byl modernizován třetí blok a loni byla dokončena modernizace pátého bloku.

– Ruské jednotky už krátce po začátku invaze také obsadily odstavenou atomovou elektrárnu v Černobylu, která leží zhruba 100 kilometrů severně od ukrajinského hlavního města Kyjeva a asi deset kilometrů od hranic s Běloruskem. Ukrajinské úřady tehdy uvedly, že zaznamenaly zvýšenou míru radiace v oblasti elektrárny. Odborníci ukrajinské agentury pro jadernou energetiku neuvedli, jak vysoké míry radiace dosáhla. Způsobily ji podle nich přesuny těžké vojenské techniky, čímž se do ovzduší dostal radioaktivní prach. Na přelomu března a dubna se elektrárna opět dostala do ukrajinských rukou.

– V Černobylu se na jaře 1986 odehrála bezprecedentní jaderná katastrofa. Po explozi čtvrtého bloku elektrárny, který měl být odstaven, unikl do ovzduší radioaktivní mrak a v Evropě bylo kontaminováno více než 200.000 kilometrů čtverečních. Ukrajinská agentura Unian v roce 2016 u příležitosti 30. výročí havárie uvedla, že v důsledku katastrofy zahynulo 167.653 lidí, z nich 2929 osob se bezprostředně účastnilo likvidace následků ve zničeném provozu. Ze čtyř reaktorů v elektrárně byl po havárii jako první v roce 1991 uzavřen druhý blok, první blok byl uzavřen v roce 1996 a třetí, poslední fungující reaktor byl vypnut v prosinci 2000. Poškozený reaktor je překrytý speciálním sarkofágem.

– Na Ukrajině fungují čtyři jaderné elektrárny s celkem 15 reaktory. Dvě z nich – Rovenská a Chmelnycká – jsou umístěné v oblasti Volyně, další dvě – Záporožská a Jihoukrajinská – na jižní Ukrajině. Jejich celkový instalovaný výkon činí více než 13.100 MW, v produkci jaderné energie byla Ukrajina podle serveru Our World in Data v roce 2021 na osmém místě na světě. Jaderná energie se na celkové výrobě na Ukrajině podílí asi 50 procenty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Karel Salaj
19. srpen 2022, 19:09

Zelenský sliboval, jak bude zásobovat EU lacinou elektřinou, no nevím nevím, když si ji nechal obsadit Rusákama.

kuk
20. srpen 2022, 15:55

A ty si určitě měl plán jak tu elektrárnu ubránit. Sem s ním! :-)))

Rejpal
20. srpen 2022, 03:13

No tak je to logické připravit nepřítele o energie aby se nemohl efektivně bránit. Rusové na Ukrajině postupují dost nepochopitelně bylo by logické zničit elektrickou síť a další infrastrukturu aby se za země ekonomicky rozložila a nemohla se efektivně bránit je to základní vojenský postup proč to Rusové neudělali nikdo neví . Jediná logická odpověď je kvůli civilistům z kterých budou za pár měsíců taky Rusové.

kuk
20. srpen 2022, 04:19

Off topic

Fůze je už za rohem… Prej, možná, už brzo… No nevím. Ví o tom někdo něco víc? Připadně téma pro redakci pokud to považuje za zajímavé.

The frontrunners in the trillion-dollar race for limitless fusion power https://www.fastcompany.com/90779799/the-frontrunners-in-the-trillion-dollar-race-for-limitless-fusion-power https://www.facebook.com/100063455981303/posts/pfbid02UZQ5NevA9jz4yCgku6VnHwwVmr5YY6CpJFePU9EhEaUcoS5UR3cSVd8UeYaD1FbUl/

Richard Vacek
20. srpen 2022, 07:15

Je zajímavé, jak jim šla výstavba jednotlivých bloků pěkně od ruky. U pěti bloků jim trvala výstavba 5 let a jen ten poslední se protáhl přes rozpad SSSR na 10 let. O něčem takovém se nám dnes může jenom zdát.

Petr
20. srpen 2022, 10:47

Protože to je šrot.

Maly Jarda
20. srpen 2022, 07:39

Ještě pořád Zelenského režim na rozkaz Američanů bombarduje Záporožskou jadernou elektrárnu aby způsobil jadernou katastrofu v Evropě a pak obvinil Rusy (protože Americká populace uvěří i té nejstupidnější propagandě)? Nějak jsem ztratil přehled.

Ladislav Novák
20. srpen 2022, 10:17

Vy jste ten přehled neměl nikdy, podle těch proruských a protiamerických keců, kterými systematicky zaplevelujete komentáře...

kuk
20. srpen 2022, 15:52

Spíš tobě Putler bombarduje mozek elektronovým dělem. ??

Michal K.
21. srpen 2022, 19:01

porusujete pravidla diskusie

Karásek
20. srpen 2022, 11:24

Tak aby ta největší jaderná elektrárna v Evropě nebyla novým Černobylem. Jaderná energetika obecně má dnes spoustu problémů a proto by bylo chybou stavět u nás nový blok v Dukovanech. Navíc by to byl tunel tisíciletí.

Ladislav Novák
20. srpen 2022, 15:17

Karásek, neplácají hlouposti a vzpomenou si na Bilionový tunel OZE. Místo těch drahých a nefunkčních nesmyslů tlačených zelenými fanatiky z EU/EK jsme mohli za zbytečně promarněné peníze mít několik moderních jadených elektráren a "zadarmo".

Jo, a kdyby něvěděli, co je to ten "bilion", tak to je tisíc miliard nebo milion milionů Kč. :-)

Karásek
21. srpen 2022, 10:07

Novák, nejdřív si zjisti za kolik se dnes staví a zprovozňují jaderné elektrárny a za kolik OZE a jak dlouho se jaderné staví a potom nebudeš plácat nesmysly.

Emil
21. srpen 2022, 10:44

Tak schválně, Karásku. Za kolik se staví a zprovozňují jaderné elektrárny a jak to odporuje tvrzení, že "jsme mohli za zbytečně promarněné peníze mít několik moderních jadených elektráren"? Nesmysly tu dlouhodobě plácáte hlavně vy, viz to strašení Černobylem.

kuk
20. srpen 2022, 15:51

Komplet dotovaný z našich peněz protože nikdo jinej do toho nedá ani haliř a ČEZ už vůbec ne. ?????

kuk
20. srpen 2022, 15:48

Ale jedou jen 2 reaktory. ?‍♂️

Čestmír Berka
20. srpen 2022, 16:04

Nechápu, že na "odborném" webu se uvádějí nesmysly nějaké ukrajinské agentury Unian z roku 2016. Následky havárie v Černobylu jsou vědci a experty zmapovány.

Záporožská elektrárna nebyla dobyta po prudkých bojích, ale došlo k přestřelce s ochrankou v administrativní budově, která vedla k požáru, způsobeném pravděpodobně světlicemi. Při přestřelce byli zraněni dva členové ochranky elektrárny.

In his briefing Grossi said that the IAEA had been told that two people, believed to be from the security team, at the Zaporozhe nuclear plant had been injured during the fighting overnight and he said that as of Friday noon local time, Ukrainian staff were operating the control room and operations, with Russian forces in control of the site.

...

The Russian Defence ministry spokesman, Igor Konashenkov, said that Russian troops patrolling the territory had been attacked from the training facility at about 02:00 local time "to provoke a retaliatory strike on the building". He claimed the training facility was set on fire by those retreating. Russia said it has been in control of the area of the site since 28 February.

Ladislav Novák
22. srpen 2022, 10:46

Aha, takže Rusové si udělalli ze záporožské JE vojenskou základnu, nastěhovali si do provozních budov elektrárny vojenskou techniku, a vy nám tady předkládáte žvásty ruského ministerstva obrany Nebo to už přejmenovai konečně na ministerstvo války? :-D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se