Domů
Jaderné elektrárny
Ukrajinský Energoatom a americký Westinghouse plánují spolupráci pro dodávky paliva pro reaktory VVER-440

Ukrajinský Energoatom a americký Westinghouse plánují spolupráci pro dodávky paliva pro reaktory VVER-440

Ukrajinský Energoatom a americký Westinghouse podepsali předběžnou dohodu na výrobu paliva pro reaktory VVER-440. Westinghouse dodá dle dohody jaderné palivo pro dva bloky s VVER-440, které Ukrajina provozuje. Jedná o 1. a 2. blok jaderné elektrárny Rovno.

Dohodu podepsali v Kyjevě dne 2. září generální ředitel společnosti Energoatom Yuriy Nedashkovsky a generální ředitel společnosti Westinghouse Patrick Fragman. Energoatom také podepsal Memorandum o porozumění a spolupráci v oblasti jaderné energie se společností Westinghouse Electric Sweden AB. Ta již vyrábí palivové kazety pro ukrajinské reaktory VVER-1000.

Energoatom uvedl, že bude podporovat regulační a provozní aspekty potenciálních budoucích dodávek paliva Westinghouse pro ukrajinské reaktory VVER-440. Společnost Westinghouse využije svých zkušeností s technologií a výrobou paliva pro reaktory typu VVER.

„To je důkaz, že Westinghouse chápe naše potřeby a že jsme si vědomi jeho schopností. Spolupráce s Westinghouse zaujímá rozhodující místo v činnosti [Energoatomu], protože se týká všech [jeho] hlavních oblastí činnosti,“ uvedl Nedashkovsky.

Hlavní oblastí strategie Energoatomu je diverzifikovat zdroje dodávek jaderného paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny. Očekává se, že do konce letošního roku bude palivo Westinghouse uvedeno do provozu na 3. bloku jaderné elektrárny Jižní Ukrajina. Energoatom dále plánuje během plánované odstávky zavézt palivo Westinghouse do 5. bloku jaderné elektrárny Zaporožije.

Memorandum o porozumění a spolupráci, které podepsal Nedashkovsky a generální ředitel společnosti Westinghouse Electric Sweden Aziz Dag, zajišťuje vypracování studie proveditelnosti implementace palivových kazet pro reaktory VVER-440 do konce letošního roku. Dokument rovněž předpokládá vypracování licenčního plánu pro palivo Westinghouse na Ukrajině. Dále předpokládá posouzení připravenosti výrobního procesu pro součásti palivových souborů, včetně zvážení možnosti sdílení nákladů na výrobu komponent pro palivové kazety pro reaktory VVER-440.

Energoatom uvedl návrh plánu zavedení paliva Westinghouse pro reaktory VVER-440 na Ukrajině s harmonogramem a podrobnostmi o rozdělení odpovědnosti mezi stranami. Součástí jejich spolupráce bude také ukrajinský výrobce jaderných energetických zařízení Atomenergomaš. Ten bude vyrábět některé komponenty palivových kazet Westinghouse, přičemž Energoatom bude sdílet náklady na jejich návrh a výrobu.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské plány na život bez ruského plynu. Spoléhání na LNG, jádro i úspory, část zemí opět pálí uhlí
15. srpen 2022, 04:00
Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny
14. srpen 2022, 15:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se