Domů
Jaderné elektrárny
Uranový důl v Nigeru bude po 47 letech provozu uzavřen
<p>Zdroj: Nuclear Energy Agency</p>
Zdroj: Nuclear Energy Agency

Uranový důl v Nigeru bude po 47 letech provozu uzavřen

Během své doby bylo v uranovém dole Cominak vyprodukováno více jak 75000 tun uranu. Nyní, po vyčerpání zásob dolu,  bude probíhat sanační fáze, která zahrnuje i opatření k řešení vlivu uzavření dolu na ekonomiku. 

Hlavním vlastníkem dolu Cominak (Compagnie Minière d’Akouta) je společnost Orano, její generální ředitel, Philippe Knoche, vzdal 31.3.2021 hold všem pracovníkům a horníkům v dole.

Předali nám ohromné dědictví. Orano bude udržovat toto dědictví naživu a bude nadále podporovat Niger pomocí investic do prodloužení životnosti uranového dolu v Somair a do vývoje projektu Umouraren,“ dodal Knoche.

Produkce uranu z dolů Somair a Cominak zajišťovala přibližně 5 % světové spotřeby uranu. V Nigeru byl plánovaný ještě třetí uranový důl, ale jeho výstavba byla v roce 2015 pozastavena z důvodu nepříznivých podmínek.

Poslední pracovníci vystupující z dolu Cominak
Poslední pracovníci vystupující z dolu Cominak Zdroj: Cominak

Uran byl v lokalitě Akouta objeven v roce 1967 a stejnojmenná společnost Cominak byla založena v roce 1974, zatímco k první produkci uranu došlo až v roce 1978. Podzemní těžba probíhala v hloubce 250 metrů a s povrchem ji propojovala chodba dlouhá 1300 metrů. Celkem bylo v dole vybudováno 291 km návazných chodeb.

Zpracovací závod, vybudovaný poblíž dolu, má kapacitu přibližně 1500 tun uranu ročně. Podle společnosti Orano bylo na konci roku 2020 zaměstnáno v dole přibližně 617 zaměstnanců a podporu zajišťovalo dalších 630 dodavatelů. Společnost již zavedla opatření na pomoc těmto zaměstnancům a dodavatelům.

Pomoc se skládá z rekvalifikace pracovníků a nabídnutí pracovních pozic při sanaci dolu. Kromě opatření na pomoc zaměstnancům budou také zavedena opatření na pomoc komunitě a místní ekonomice. Místní podnikatelé, zdravotníci a vzdělávací instituce budou nadále podporováni společností Cominak.

Hlavním cílem společnosti Cominak je integrace dlouhodobé udržitelné sociální transformace, která bude mít praktický přínos pro místní obyvatelstvo,“ sdělila společnost Cominak.

Společnost nyní předpokládá, že rekultivace a sanační práce zaberou přibližně 10 let. Během sanace i následně po dobu dalších pěti let bude probíhat monitorování životního prostředí v lokalitě.

Tyto práce zajistí navrácení lokality do bezpečného stavu, který odpovídá národním standardům a požadavkům z hlediska bezpečnosti a radiační ochrany,“ dodala společnost Orano.

Sanační práce budou financovány z fondů, které před několika lety zajistili akcionáři společnosti Cominak.

Významní celosvětoví těžaři uranu

Uran se, podobně jako jiné prvky, nachází téměř všude na zemi, ale pro jeho efektivní a ekonomicky přijatelnou těžbu je potřeba jeho vysoká koncentrace v těžené rudě. Nejvíce uranu se přitom těží v Kazachstánu, Kanadě a Austrálii. Tyto země dohromady produkují přibližně 2/3 světové produkce uranu. V roce 2019 se Niger nacházel na 6. místě v množství těženého uranu.

Česká republika v minulosti patřila také mezi významné producenty uranové rudy. Počátky těžby uranu v České republice lze datovat do 50. let minulého století, přičemž největší rozmach nastal kolem roku 1967. Poslední těžbu uranu zajišťoval důl Dolní Rožínka, jehož provoz byl však ukončen v roce 2016.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
energetik
7. duben 2021, 07:05

Dokonáno vyrabováno. Prý podporovat Niger, to určitě, tomu nevěřím. Oficiálně tam zrušeno otroctví v roce 2003, ale ve skutečnosti se nic moc nezměnilo. Atomteroristé tam vyrabovali 75 tisíc tun uranu a přitom je Niger nejchudší a nejzbídačenější stát světa. Kdyby byla pravda to co prezentují atomteroristi, tak by si v Nigeru všichni žili jak hradní páni.

Juan
7. duben 2021, 09:25

Nerabuje se pouze uran a nejsou to jen atomteroristé ale i ekoteroristé z řad kornukopiánů slibujících zelenou nirvánu budováním neobnovitelných zařízení a technologií k získávání obnovitelné energie(NRREHTs non-renewable renewable energy-harvesting technologies)

Podívejte se, kde a jak se bezohledně ničí naše životní prostředí těžbou a zpracováním dalších zdrojů potřebných pro naši vyspělou západní ekonomiku: ropa, uhlí, plyn, kovy, vzácné zeminy, dřevo....a další suroviny.

Špinavé devastující technologie a export odpadů se přesunuly do vzdálených oblastí Kanady, Austrálie, Ruska a hlavně do přelidněných rozvojových zemí Afriky, Asie a latinské Ameriky. To je prosím neokolonialismus a vykořisťování v té nejčistčí podobě.

Marek Kuchejda
7. duben 2021, 09:53

Včera to byl uran a dnes to je Lithium, Cobalt a spoustu dalších vzácných zemin pro takzvanou novou zelenou ekonomiku. Myslím, že se na tom drancování planety vůbec nic nezměnilo. Podstata zůstává stejná, jen forma se mění. Navíc k moc nadějným zítřkům to nespěje, neboť snad poprvé v historii se lidstvo rozhodlo jít cestou od vysoce koncentrovaných zdrojů a druhů energií k méně koncentrovaným. Což má zákonitě za následek větší potřebu materiálu všeho druhu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se