Výběr problémů v jaderné elektrárně Temelín od roku 2014

DomůJaderné elektrárnyVýběr problémů v jaderné elektrárně Temelín od roku 2014

Výběr problémů v jaderné elektrárně Temelín v posledních letech (v elektrárně odstaví neplánovaně první blok kvůli opravě v nejaderné části):

7. února 2014 – V Temelíně odpojili turbogenerátor druhého výrobního bloku od rozvodné energetické sítě. Důvodem byla oprava elektroohříváku kompenzátoru objemu. Neplánovaná odstávka trvala dva týdny.

10. července 2014 – Temelín přestal dodávat elektřinu. Druhý blok byl odpojen kvůli poruše čerpadla, zatímco první stál plánované kvůli výměně paliva. Mimo provoz byla elektrárna do 17. července.

13. listopadu 2014 – Energetici odstavili druhý blok, důvodem byla oprava na jedné ze dvou elektronapáječek (pomocné zařízení, v nejaderné části elektrárny, která se používají zejména při odstavování a najíždění bloku). Oprava trvala týden.

Červen 2015 – Zhruba o měsíc se protáhla plánovaná odstávka druhého bloku, která začala 18. dubna. Jeho spuštění po výměně paliva a modernizaci zdržela zejména vnitřní netěsnost jednoho z parogenerátorů. Blok začal dodávat elektřinu 31. července.

12. srpna 2015 – Po necelých dvou týdnech technici odpojili druhý blok, důvodem byla závada na chlazení generátoru v nejaderné části elektrárny. Neplánovaná odstávka trvala týden.

3. září 2015 – Týden po obnovení činnosti po plánované odstávce byl odpojen první blok kvůli závadě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. Oprava trvala deset dní.

11. září 2015 – Energetici opět odstavili druhý blok, a to kvůli zvýšenému chvění turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny. Neplánovanou jedenáctidenní odstávku si vyžádala úprava břitů olejového těsnění ložiskových stojanů.

Prosinec 2015 – Během kontrol svarů v jaderné elektrárně Dukovany se prověřovala také dokumentace v Temelíně. Její vedení oznámilo, že v ní – na rozdíl od Dukovan – nejsou chyby, které by nutily k odstavení bloků.

8. září 2016 – Temelín po necelém dni provozu po plánované odstávce zastavil výrobu elektřiny v druhém bloku. Důvodem byly úpravy na turbíně a v nejaderné části parogenerátoru. Blok začal fungovat v polovině října.

7. září 2018 – V Temelíně omylem při čištění chladicí vody přepustili slabě aktivní vodu do jiné nádrže, než kam měla natéci. Vše zůstalo v uzavřené technologii a událost neovlivnila výrobu elektřiny, bezpečnost, zaměstnance ani životní prostředí, řekl ČTK temelínský mluvčí Marek Sviták.

11. listopadu 2019 – Elektrárna odpojila neplánovaně první blok. Příčinou bylo chvění turbíny kvůli kolísání venkovních teplot. Odstávka trvala necelé dva dny.

24. prosince 2019 – Jaderná elektrárna Temelín večer odpojí od sítě první blok kvůli opravě v části elektrického generátoru. Jde o zařízení v nejaderné části elektrárny. Potřeba oprav se ukázala během víkendové změny výkonu. Odstávka by podle odhadů mohla skončit na začátku příštího roku.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují