Výběr problémů v jaderné elektrárně Temelín od roku 2014

DomůJaderné elektrárnyVýběr problémů v jaderné elektrárně Temelín od roku 2014

Výběr problémů v jaderné elektrárně Temelín v posledních letech (v elektrárně odstaví neplánovaně první blok kvůli opravě v nejaderné části):

7. února 2014 – V Temelíně odpojili turbogenerátor druhého výrobního bloku od rozvodné energetické sítě. Důvodem byla oprava elektroohříváku kompenzátoru objemu. Neplánovaná odstávka trvala dva týdny.

10. července 2014 – Temelín přestal dodávat elektřinu. Druhý blok byl odpojen kvůli poruše čerpadla, zatímco první stál plánované kvůli výměně paliva. Mimo provoz byla elektrárna do 17. července.

13. listopadu 2014 – Energetici odstavili druhý blok, důvodem byla oprava na jedné ze dvou elektronapáječek (pomocné zařízení, v nejaderné části elektrárny, která se používají zejména při odstavování a najíždění bloku). Oprava trvala týden.

Červen 2015 – Zhruba o měsíc se protáhla plánovaná odstávka druhého bloku, která začala 18. dubna. Jeho spuštění po výměně paliva a modernizaci zdržela zejména vnitřní netěsnost jednoho z parogenerátorů. Blok začal dodávat elektřinu 31. července.

12. srpna 2015 – Po necelých dvou týdnech technici odpojili druhý blok, důvodem byla závada na chlazení generátoru v nejaderné části elektrárny. Neplánovaná odstávka trvala týden.

3. září 2015 – Týden po obnovení činnosti po plánované odstávce byl odpojen první blok kvůli závadě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. Oprava trvala deset dní.

11. září 2015 – Energetici opět odstavili druhý blok, a to kvůli zvýšenému chvění turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny. Neplánovanou jedenáctidenní odstávku si vyžádala úprava břitů olejového těsnění ložiskových stojanů.

Prosinec 2015 – Během kontrol svarů v jaderné elektrárně Dukovany se prověřovala také dokumentace v Temelíně. Její vedení oznámilo, že v ní – na rozdíl od Dukovan – nejsou chyby, které by nutily k odstavení bloků.

8. září 2016 – Temelín po necelém dni provozu po plánované odstávce zastavil výrobu elektřiny v druhém bloku. Důvodem byly úpravy na turbíně a v nejaderné části parogenerátoru. Blok začal fungovat v polovině října.

7. září 2018 – V Temelíně omylem při čištění chladicí vody přepustili slabě aktivní vodu do jiné nádrže, než kam měla natéci. Vše zůstalo v uzavřené technologii a událost neovlivnila výrobu elektřiny, bezpečnost, zaměstnance ani životní prostředí, řekl ČTK temelínský mluvčí Marek Sviták.

11. listopadu 2019 – Elektrárna odpojila neplánovaně první blok. Příčinou bylo chvění turbíny kvůli kolísání venkovních teplot. Odstávka trvala necelé dva dny.

24. prosince 2019 – Jaderná elektrárna Temelín večer odpojí od sítě první blok kvůli opravě v části elektrického generátoru. Jde o zařízení v nejaderné části elektrárny. Potřeba oprav se ukázala během víkendové změny výkonu. Odstávka by podle odhadů mohla skončit na začátku příštího roku.