Westinghouse získal dotaci na vývoj jaderného paliva odolnějšího vůči haváriím

DomůJaderné elektrárnyWestinghouse získal dotaci na vývoj jaderného paliva odolnějšího vůči haváriím

Westinghouse Electric Company získala dotaci ve výši 93,6 milionů amerických dolarů (přibližně 2,1 miliardy kč) od Amerického ministerstva energetiky (DOE), pro svůj program EnCore havarijně odolného jaderného paliva.

Společnost uvedla, že peníze využije k financování spolupráce se společností General Atomics, její národní laboratoře a univerzitními partnery pro urychlení představení prvních testovacích palivových proutků s pokrytím z karbidu křemíku pro běžné energetické reaktory do roku 2022.

Financování také podpoří zavezení první takovéto vsázky palivových souborů obsahující testovací proutky EnCore, která bude umístěna do reaktoru Exelon Generation’s Byron 2 v počáteční fázi tohoto roku. Westinghouse získal loni v prosinci první dodávku silicidových uranových pelet, které byly vyrobeny v Národních laboratořích Idaho.

Vyšší odolnost a ekonomické benefity

Jaderné palivo se zvýšenou odolností vůči haváriím (Accident-tolerant fuel – ATF) je termín užívaný pro nové technologie, které zvyšují bezpečnost a výkon jaderného paliva. Takové moderní palivo zahrnuje využití nových materiálů a návrhů pokrytí palivových pelet.

Ministerstvo energetiky od roku 2012 podporuje vývoj ATF konceptů skrze svůj Enhanced Accident Tolerant Fuel program, který se zaměřuje na vývoj nových materiálů pro palivo a jeho pokrytí, které dokáží poskytovat lepší odolnost při nehodách spojených se ztrátou odvodu tepla z aktivní zóny reaktoru a udržet nebo zlepšit současný výkon paliva a ekonomiku provozu.

Jaderné reaktory Byron 1 a 2; Zdroj: Exelon

První fáze EnCore Fuel programu od Westinghouse zahrnuje nanesení chrómu na zirkoniové pokrytí  pro zvýšení odolnosti vůči oxidaci a korozi palivových proutků a vyšší hustotu samotných palivových pelet pro lepší ekonomiku paliva. Druhá fáze bude představovat kompozitní pokrytí z karbidu křemíku a pelety z uranových silicid s vysokou hustotou, které poskytnou vyšší bezpečnost a ekonomické benefity.

Jaderná elektrárna Byron; Zdroj: Exelon

Testovací tyče s palivem EnCore, které budou vloženy do reaktoru Byron 2, mají obsahovat pochromované zirkoniové palivové proutky naplněné silicidovými uranovými peletami. Tyto pelety jsou vyrobeny ze sloučeniny uranu a křemíku, namísto dosud využívané sloučeniny UO3. Díky tomu by měly dosáhnout vyšší hustoty uranových atomů v každé peletě, což znamená delší provozní životnost, zvýšení výstupního výkonu a vyšší úroveň vyhoření.

Delší palivové kampaně dokáží provozovatelům jaderných elektráren ušetřit každý rok desítky miliónů. Materiál má také čtyřikrát vyšší tepelnou vodivost než současná keramická forma palivových pelet UO3 a tím dokáže udržet palivo při havarijních situacích déle neporušené.

„Nejbezpečnější a nejpokročilejší technologie“

Ken Canavan, hlavní technik Westinghouse, sdělil, že společnost velmi potěšilo, že byla zvolena pro udělení finanční podpory.

„Je to důkaz o schopnostech společnosti Westinghouse, stejně jako vlivu, který tyto investice mohou přinést, tedy nejbezpečnější a nejpokročilejší technologie na trhu,“ uvedl Canavan.

Aktivní zóna reaktoru Byron; Zdroj: Exelon

Americké ministerstvo energetiky v současnosti spolupracuje se třemi společnostmi (Framatome, Global Nuclear Fuel a Westinghouse) pro komercializaci jejich paliva a jeho umístění do klasických energetických reaktorů nejpozději v roce 2025.

Framatome také nedávno obdržel dotaci ve výši 49 milionů amerických dolarů pro urychlení vývoje a komercializace svého ATF.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...