Domů
Jaderné elektrárny
Zavážení paliva do nového reaktoru Tianwan 6 bylo zahájeno
Zdroj: CNNC
Zdroj: CNNC

Zavážení paliva do nového reaktoru Tianwan 6 bylo zahájeno

Minulou středu (14.4.) začala zavážka palivových souborů do aktivní zóny šestého bloku jaderné elektrárny Tianwan v čínské provincii Ťiang-su. Oznámila to společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Reaktor domácího designu ACPR-1000 bude uveden do komerčního provozu nejpozději koncem tohoto roku.

Reaktorový sál JE Tianwan 6; ZDroj: CNNC

„Zavezení paliva do reaktoru symbolizuje okamžik zahájení spouštěcí fáze bloku č. 6 a je klíčovým krokem vpřed při dokončení třetí fáze projektu výstavby JE Tianwan,“ sdělila CNNC. „Jedná se také o klíčový krok, který je nezbytný před připojením k elektrizační soustavě a produkci elektrické energie.“

Horké testy bloku byly dokončeny v prosinci

Pátý a šestý blok JE Tianwan designu ACPR-1000 je součástí 3. fáze výstavby jaderné elektrárny. První betonáž pátého bloku byla zahájena 27. prosince 2015 a následná betonáž šestého bloku začala 7. září 2016. Tianwan 5 vstoupil do komerčního provozu v září minulého roku.

Bloková dozorna JE Tianwan 6; Zdroj: CNNC

Horké funkční testy šestého bloku byly zahájeny 28. listopadu. Tyto testy zahrnovaly zvyšování teploty v chladicích smyčkách reaktoru a obnáší obsáhlé zkoušky pro kontrolu správné funkce chladícího okruhu a bezpečnostních systémů. Tyto testy prováděné před zavážkou paliva simulují tepelné provozní podmínky reaktorového bloku a ověřují, že vlastnosti jaderného ostrova a jeho zařízení odpovídají projektu. Tyto horké testy byly dokončeny 29. prosince.

Čtvrtá fáze výstavby bude zanedlouho zahájena

První čtyři reaktory ruského designu VVER od Gidropress v areálu JE Tianwan zahájily komerční provoz mezi červnem 2007 a prosincem 2018. Rusko také podepsalo v březnu 2020 s Čínou generální smlouvu o dodávce dalších bloků č. 7 a 8.

Podle CNNC již prvních pět provozovaných reaktorových bloků dohromady vyrobilo více než 260 TWh elektřiny, což odpovídá spálení přibližně 80 milionů tun uhlí, a díky tomu došlo k úspoře 200 miliónů tun emisí oxidu uhličitého, tedy ekvivalent 870 000 hektarů vysázeného lesa.

Reaktorové bloky Tianwan 5 a 6; Zdroj: CNNC

Jaderná elektrárna je vlastněna a provozována společností Jiangsu Nuclear Power Corporation, společným podnikem CNNC (50 %), China Power Investment Corporation (30 %) a Jiangsu Guoxin Group (20 %).

Zdroj úvodní fotografie (JE Tianwan): CNNC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Vladimír Wagner
23. duben 2021, 16:56

Novinka. EDF předala svým indickým partnerům svou závaznou technologickou a komerční nabídku na vybudování šesti bloků EPR v elektrárně Jaitapur. Jde už o projekt navrhnutý po průzkumu a s ohledem na místní podmínky. V případě přijetí a schválení projektu Sizewell C bude mít i tento typ reaktoru III. generace velkou šanci překonat kritický moment dostatečného počtu realizací, které umožní jeho vyladění a přechod k sériové výstavbě. Výstavba čtveřice bloků ve Velké Británii a šestice bloků v Indii by pak vytvořila dostatečný řetězec zkušených subdodavatelů a pracovníků, kteří by byly včas připraveni i pro obměnu flotily jaderných bloků ve Francii.

Indii by to společně s využitím ruských bloků umožnilo rychlý rozvoj jaderného výkonu a také nárůst počtu zkušených odborníků a firem, které by ji pomohli vybudovat jejich domácí kombinaci rychlých a těžkovodních reaktorů zacílených na využití thoria.

Pochopitelně, že vše bude záviset na tom, jestli a kdy se podaří stavbu zahájit a jak bude probíhat.

Lubos Vozar
23. duben 2021, 19:31

To je veľmi zaujímavá informácia, pán Wagner. Nemáte náhodou aj informáciu ohľadom odhadovanej ceny? Tiež by ma zaujímalo či je podľa vás projekt EPR technológie v Dukovanoch schodná cesta?

Ivan Novák
23. duben 2021, 21:12

Přeci jen, nabídka ještě není smlouva, a taky není jasné, co by si Indové dělali sami. Poslední VVER stavěný v Číně je ruský jen z malé části.

Potíž EPR v Dukovanech je v tom, že pro dva takové bloky není zaručen standardní dostatek chladicí vody. A mít tam po dožití staré EDU méně než 2400 MW by bylo škoda. Možná by to řešily hybridní věže, ale kdo ví.

Jestliže se nyní stal bezpečnostní dotazník nesmyslný, mohli by potenciální dodavatelé využít plonkový čas ke studiím proveditelnosti v oblastech vázaných k lokalitě, kromě vody např. i dopravy komponent nebo uplatnění národních norem.

energetik II
23. duben 2021, 22:51

Jistě bych to EDF přál, aby se jejich EPR-1750 "chytil", ale Indie má v plánu až do r.2032 stavět pouze své 700 MW domácí reaktory + 2 krát ruský VVER-1000. Že by se tedy mohly EPR v Indii stavět v příštích 10 letech to vůbec nevypadá. Snad později ???

P.S. Znovu upozorňuji na délku výstavby reaktorů Tianwan 5 a 6. Jde o 4 roky 8 měsíců.

P.S. II Čína dnes vyvezla na startovací rampu kosmodromu Weng-chang na ostrově Chaj-nan svou nejsilnější raketu CZ-5B s 24 tun těžkým základním modulem jejich nové pilotované kosmické stanice. Start je 29.dubna. Přeji plný úspěch této mise.

Vladimír Wagner
23. duben 2021, 23:17

Ale v Kudankulamu se staví čtyři ruské bloky (3, 4, 5 a 6) a už se připravuje další místo pro větší počet ruských bloků. O Jaitapuru se už uvažuje delší dobu, takže v případě, že dá EDF rozumný návrh, tak si myslím, že to Indie vezme. Potřebuji zvýšit radikálně výkon stabilních zdrojů. A na masivní výstavbu svých zdrojů ji chybí potenciál odborníků. Ona je v situaci, jako byla Čína, když lákala výstavbu všech zahraničních výrobců jaderných zdrojů.

energetik II
24. duben 2021, 19:43

TO : Wagner

V Kudankulamu jsou bloky 1,2 v operačním provozu, 3 a 4 jsou ve stavbě od 2017 ,ale č .5 a 6 jsou zatím ještě jen plánované.

Ano, Indie hlavně uvažuje a plánuje , ovšem to nestačí. Do roku 2032 chce proto zahájit stavbu jen svých 10 kusů 700 MW + Kudankulam 5 + 6. Nic víc, patrně jim chybí to hlavní = peníze. Jejich nominální HDP je dnes 5 krát menší, jak čínský.

Karásek
24. duben 2021, 11:00

Čína je výjímka v budování JE, ale sama to nevytrhne. I v Číně je větší důraz kladen na OZE a jádro paběrkuje. V Evropě budou mít co dělat, aby dostavěli, to, co se rozestavuje a potom šlus ať si kdejaký propagátor jádra říká co chce. Flemanville, Hinkly Point, Olkiluoto, Paks a to je všechno, nic dalšího už nebude. Pardon, zapoměl jsem na Mochovce, které se staví už daleko přes třicet let a v tom Maďarsku bych si jistej dostavbou nebyl.

St
24. duben 2021, 19:46

Pane Karásek, proč nestydatě lžete? Čína rozvíjí všechny druhy energetiky a to jak jaderné, tak i OZE. Samozřejmě nemají problémy s výstavbou i klasických uhelných elektráren. Takže tvrdit, že v Číně je kladen důraz na OZE je naprostý blábol. Ano Čína rozvíjí OZE všude tam, kde je to účelné a smysluplné např. spouštěním spousty vodních děl tak i jinak. Nehledě na to, že jde obrovský program na výsadbu zeleně, které se účastní celá společnost.

Karásek
25. duben 2021, 10:11

Pane St, proč nestydatě lžete? Nepsat jsem, že jádro se v Číně nestaví, ale je fakt, že proti OZE paběrkuje. Jádro 5 procent výroby EE, voda 18 procent, vítr a slunce ohromný megafiniš. Bohužel to uhlí 62 procent.

St
25. duben 2021, 14:11

A kdepak lžu? Jádro rozhodně nepaběrkuje vzhledem k tomu kolik se tam staví nových JE. A kolik jich čínské firmy mají rozestavěné po světě. Čína jen účelně využívá všech dostupných zdrojů včetně OZE. Podobně jako třeba tolik nyní "populární" Rusko. Nikdo rozumný není proti OZE jako takovým, ale proti způsobu jakým se tlačí a jaké to způsobuje problémy.

St
24. duben 2021, 19:42

Krásná práce. Tady jde vidět že když se chce tak to jde. Navíc mi to přijde rozumné, že se díky této investici ušetřil pomalu jeden mil. ha lesa (ekvivalent). Kdo by řekl, že Číňané takto přírodu chrání, kdežto Němci, Japonci a jiní ji chtějí ničit (spalovat pro výrobu EE).

Ervin
25. duben 2021, 14:17

Na treťom bloku Olkiluoto začalo dňa 27.03.2021 zavážanie jadrového paliva. Snáď sa to podarí fyzikálne a energeticky dať do prevádzky v tomto roku.

Chcelo by to samostatný a seriózny článok.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se