Domů
Komoditní trhy
2020: Ekologizace lodní dopravy rozhýbá trh s ropou

2020: Ekologizace lodní dopravy rozhýbá trh s ropou

Nová ekologická pravidla pro lodní dopravu, která vstoupí v planost již v roce 2020, zásadně ovlivní světovou poptávku po ropných produktech. Vzhledem k současnému stavu na trhu lze očekávat, že ne všichni dopravci se na zpřísněné emisní limity stačí připravit.

Mezinárodní námořní organizace při OSN na konci roku 2016 stanovila nové emisní limity pro lodní dopravu. Podle nich bude od roku 2020 zakázán provoz těch lodí, které využívají palivo s vyšším obsahem síry, než je 0,5 %. Současný limit dosahuje hodnoty 3,5 %.

Provozovatelé lodí tak budou nucení přejít z levných paliv s vysokým obsahem síry na paliva dražší s nižším obsahem této látky. Alternativou je instalace přídatného zařízení na snížení škodlivých emisí. Toto opatření je však značně investičně náročné.

Rafinérie nejspíš nebudou schopny uspokojit poptávku

Podle agentury Reuters současná spotřeba vysoko sirného paliva v lodní dopravě dosahuje přibližně 4 miliónů barelů za den. V roce 2020 by měla poklesnout na pouhý 1 milión. Většina poptávky se přesune na kvalitnější palivo s nízkým obsahem síry.

Podle aktuálních predikcí však tuto poptávku nebudou schopny uspokojit současné rafinérie. Pouze některé z nich mají k dispozici technologie k výrobě kvalitního paliva. Jedná se přibližně o 40 % rafinérií v Evropě a na Středním východě.

Cena technologie blížící se miliardě dolarů může být pro mnohé společnosti limitujícím faktorem. Tyto rafinérie se proto budou snažit nakupovat přímo ropu z ložisek s nižším obsahem síry. Analytici se domnívají, že právě zásadní změna orientace poptávky povede k významnému zvýšení volatility na trhu s ropou.

Zdroj úvodní fotografie: MrHicks46

Komentáře

(1)

Hellister

20. květen 2018, 11:13

Takže v roku 2020 cena benzínu 2 eura a viac ?!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.