Domů
Komoditní trhy
Česko chce co nejdříve svolat jednání ministrů EU o energetice
Evropská Komise, Evropská Unie
Zdroj: Flickr

Česko chce co nejdříve svolat jednání ministrů EU o energetice

Po dohodě s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou svolá české předsednictví urychleně jednání rady ministrů pro energetiku k mimořádným opatřením k řešení energetické situace. Na twitteru o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) doplnil, že jednání navrhne svolat na co nejbližší datum.

Vládu dnes k přijetí rychlých opatření na národní úrovni i úrovni EU kvůli razantnímu růstu cen vyzvali hejtmani. Předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) označil situaci v energetice za kolaps trhu. Ministr Síkela už ve středu uvedl, že rychlost svolání mimořádné rady se bude odvíjet od urgentnosti problémů s cenami energií.

„Trh se do určitě míry vymkl kontrole, přestává tržní volatilita reagovat na dobré zprávy a kumulují se jenom ty špatné a tlačí to ceny nahoru. Je to problém celé Evropy a samozřejmě pokud máte evropský trh a celoevropský problém, tak to nejjednodušší řešení se hledá na celoevropské úrovni,“ řekl ve středu Síkela.

Trh podle něj ztrácí svou funkčnost a je nutné hledat cesty jak zasáhnout.

Jako jednu z možností Síkela zmínil stanovení maximálních cen elektřiny, a to v celé EU. „Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou,… tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila,“ uvedl Síkela. Vedle zastropování cen později zmínil, že přistoupit by bylo možné také k diverzifikaci cen podle typu výroby elektřiny či lze „sáhnout do povolenek“. „Jsou to velice technické debaty, z nichž každá má své příznivce,“ uvedl.

Asociace krajů dnes vyzvala vládu, aby od začátku příštího roku regulovala ceny plynu a elektřiny pro domácnosti. Kabinet by podle ní také měl určit státního obchodníka s energií, jemuž by ji firmy musely prodat. Vláda by měla směřovat k tomu, že získá stoprocentní podíl ve výrobních kapacitách ČEZ. Vláda by měla na opatření použít peníze ze sektorové daně nebo tím, že by zdanila každou vyrobenou megawatthodinu, řekl předseda asociace Martin Kuba (ODS). Všechny návrhy označil za přechodná řešení.

Cena elektřiny pro francouzský trh na energetické burze EEX dnes poprvé přesáhla 1000 eur za megawatthodinu. Na rekordu je i cena elektřiny pro Německo. Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent.

rem bns snm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Zbyněk Poisl
26. srpen 2022, 15:33

Energetická krize potřebuje činy, nikoli tlachy někde na schůzi. Jen jasný důkaz, že Fiala si neví rady.

Karel Salaj
27. srpen 2022, 08:02

Fiala chce minule vládě ukazat, jak se šetří.

Martin P
28. srpen 2022, 07:16

Pokud jste četl rozhovor s ministrem průmyslu, pak byste věděl, že mu jde o prosazení celoevropského řešení proto, aby pak v následujících letech nebyl stát žalován za ušlé zisky a pod. nebo aby např. úsporný tarif mohl posílat pružně finanční pomoc i opakovaně, kdykoliv k tomu budou k dispozici další miliardy (ze zavedených mimořádných daní a spol.). Pokud se to vládě podaří, jsem zvědavý na ty protáhlé obličeje těch, kdo "si vědí vždy rady " nebo "by celou věc řešili jednoduše".

Zajímavé je, že nejvíce hulákají ti, kteří se v minulosti např. vykašlali na propojení se STORK II (Slováci od roku 2018 stavěli a letos se s Polskem propojí) nebo rozdávali pomoc i tam, kdy ji nebylo potřeba.

Anton Meško
28. srpen 2022, 10:30

Je na čase povedať Nemcom aká škodlivá je ich grenewende, umocnená sankciami voči RF za vojnový konflikt na Ukrajine. Je na čase vyhodnotiť, či sankcie voči RF plnia cieľ, oslabiť RF tak, že skončí vojnu na Ukrajine. Ako reaguje na sankcie RF, čo spôsobuje znižovanie dodávok plynu cez NS1. Astronomické ceny elektriny a plynu na burze sú dôkazom, že dopad sankcií na Európu spôsobuje väčšie ekonomické škody ako RF.

Anton Meško
29. srpen 2022, 14:42

Dnes na ČT 24 som si vypočul brífing ministra priemyslu ČR. K jeho navrhovaným riešeniam sa nebudem vyjadrovať, skôr k tomu, ktoré príčiny viedli k tak vysokým cenám elektriny a plynu.

Áno je pravda, že RF začala znižovať už v roku 2021 dodávky plynu do Európy. Podľa mňa zabudol povedať, že RF znížila dodávky plynu na úroveň dohodnutých zmluvných množstiev a tak sa snažila vytvoriť tlak na Nemecko, aby sa urýchlilo povoľovacie konanie potrebné k spustenie prevádzky plynovodu NS2. Ďalší dôvod zo strany RF vidím v tom, že požiadavky na zaistenie bezpečnosti RF zo strany USA a NATO boli odmietané, naopak sa zvyšovala vojenská podpora Ukrajiny, čo žiaľ vyústilo do vojenskej agresii RF na Ukrajinu. Povedal, že omylom ČR a EU bolo viazať sa na "nespoľahlivého" dodávateľa plynu, RF. Podľa mňa bolo omylom, že EU nešla vlastnou cestou, podporila geopolitické záujmy USA týkajúce sa RF.

Ako jedinú chybu EU priznal to, že zanedbaná údržba jadrových blokov vo Francúzsku spôsobila veľkú poruchovosť a odstavenie viac ako polovice jadrových blokov z prevádzky, čím sa s čistého vývozcu elektriny Francúzsko stáva čistým dovozcom elektriny.

Ani slovkom nespomenul nezodpovednú a škodlivú energetickú politiku Nemecka, pokračovanie grenewende, hoci náhrada výroby elektriny z jadra pre nespustenie NS2 náhradnou výrobou z plynu nie je možná.

Potvrdzuje sa môj názor, že riešenia budú nedostatočné a veľmi drahé.

Jakub
29. srpen 2022, 17:27

Na energetické burze za 1000 EUR už téměř nikdo neobchodoval, takže zkolaboval. Je možné, že se jednalo o podvod nebo SW chybu, a nebo přehnanou opatrnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se