Domů
Komoditní trhy
Před 15 lety bylo zahájeno obchodování na Energetické burze Praha (PXE)
Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

Před 15 lety bylo zahájeno obchodování na Energetické burze Praha (PXE)

Komoditní trhy
7 komentářů
16. červenec 2022, 09:04
ČTK

Před 15 lety, 17. července 2007, bylo zahájeno obchodování na Energetické burze Praha (PXE). Středoevropská energetická burza Power Exchange Central Europe (PXE), jak se nyní společnost jmenuje, vznikla v lednu 2007 a sídlí v Praze. Umožňuje obchodování s elektrickou energií s místem dodání v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku a Bulharsku. Od roku 2016 je většinovým vlastníkem PXE evropská energetická burza European Energy Exchange (EEX). Vlastní dvě třetiny akcií PXE, zbylá třetina patří Burze cenných papírů Praha.

PXE provozuje kromě velkoobchodního trhu také platformu PARC pro aukce energií pro koncové zákazníky z řad měst, obcí a menších firem. V roce 2020 PXE spustila webovou aplikaci PARC4U, která má usnadnit nákup elektřiny a plynu i změnu dodavatele koncovým zákazníkům z řad domácností a živnostníků. Dále ve spolupráci se společností Austrian Central European Gas Hub AG (CEGH) zaštiťuje burzovní trh se zemním plynem s místem dodání na český virtuální obchodní bod.

V loňském roce objem obchodování s PXE deriváty na elektrickou energii dosáhl hodnoty necelých 214 TWh, což byl 23procentní pokles oproti předchozímu roku. Loňský rok ale poznamenala pandemie nového typu koronaviru a růst cen energií, který měl také negativní dopad na fungování trhu. Kvůli těmto mimořádným událostem byl přerušen čtyři roky trvající růst objemů obchodování s derivátovými produkty PXE. Celkový objem obchodů s plynem dosáhl hodnoty 28 TWh, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu roku.

ped sat

Štítky:PXE
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Rejpal
17. červenec 2022, 13:02

Obchodování na burze není špatná věc. Otázkou zůstává co to přináší běžnému spotřebiteli z řad domácností. Dnešní situace je taková ,že běžné domácnosti nemohou využívat poklesů cen el. energie na burze k odběru el. energie. Jedním z pilířů přechodu na OZE by měla být i regulace na straně spotřeby a ta nefunguje efektivně , protože běžná domácnost kromě té která vyrábí el. energii ve vlastní elektrárně a částečně jí prodává do veřejné sítě nemá průběhové měření. Tím nemohou ani existovat hodinové tarify a z logiky věci lidé nemohu využívat poklesů cen el. energie na burze. Přitom v létě pravidelně v víkendech v odpoledních hodinách je cena el. energie velmi nízká a kdyby existoval systém aby běžná domácnost mohla tuto elektřinu levně využívat pak dopady energetické krize by byly menší , protože energeticky náročné spotřebiče jako jsou pračky , myčky sušičky do budoucna elektromobily lze programovat a spotřebu do určité míry odložit. Vláda bohužel ani náznakem nic podobného aktuálně nechystá, naopak na nasazení chytrých elektroměrů části domácností s velkou spotřebou si počkají nejméně další 3 roky a domácnosti , které mají běžnou spotřebu ještě mnohem déle, některé se nedočkají vůbec. Přitom průběhové měření tzv. chytré elektroměry jsou velmi efektivní investice, odběratel pak může nakupoval el. energii v určitých hodinách reálně za 1/10 běžné ceny. Je to výhodné i pro výrobce el. energie kterým nebudou klesat při vhodném počasí ceny el. energie k nule.

Dalibor Fišer
18. červenec 2022, 10:27

Existuje dvojtarif, kde je vyčleneny obvod spinan v dobe nizkych cen a blkovan v dobe cen vysokych ovladanych dispecinkem tzv. HDO.

Rejpal
19. červenec 2022, 00:45

Jo jenže to nemá s burzou nic společného. Kupujete silovou elektřinu za pořád stejnou cenu nebo podobnou. Mění se jen cena za distribuci a D57 což je topný tarif prakticky minimálně.

Josef
18. červenec 2022, 12:38

chytré elektroměry mají všichni kdo mají licenci na výrobu ele z fve, kteří jsou v režimu zelených bonusů nebo výkupů a stejný elktroměr je poté použit kdo výpočtu prodeje přebytků, které je úřčováno pře OTE, jak byste jinak zjistil přebytek????

JS
18. červenec 2022, 13:32

Plošná instalace chytrých elektroměrů by zvedla cenu distribuce o nějaké 2 - 3 tis. Kč ročně. Běžná domácnost s roční spotřebou elektřiny 2 - 3 MWh, která donedávna ročně zaplatila za elektřinu 12 - 15 tis. Kč, by si tak připlatila cca 15 - 20 % ročně navíc za něco, co by málokdo využíval. Při současných cenách energií je ta kalkulace možná trochu jinde, ale stále platí, že pro běžné domácnosti s distribučním jednotarifem nedává AMM smysl. Zkuste dát lidem vybrat, jestli chtějí mít přístup k průběhovým údajům o spotřebě za cenu 2 tis. Kč ročně nebo jestli chtějí zůstat s "hloupým" elektroměrem.

Ruku na srdce, kolik znáte lidí, kteří znají rozdíl mezi intraday, day ahead apod., a kteří by sledovali podle vývoje indexů, kdy pustí pračku? Tohle nedělá ani spousta velkých spotřebitelů s přístupem k datům z průběhového měření a energetikem na baráku.

Rejpal
19. červenec 2022, 00:52

a proč by to mělo stát 2000 ročně ? Jde jen o to jednou za hodinu přenést jedno číslo..... chytré elektroměry budou časem stát stejně jako ty obyčejné a provozní náklady budou v rámci desetikorun ročně. K tomu je třeba vyvinout i spotřebiče stačí tlačítko spustit při pokynu a nějaká aplikace to spustí sama v době nejlevnější ceny el. energie třeba během 10 hodin. Všechno existuje stačí aplikovat. Stejně tak můžete řídit mrazáky nebo lednice , ale i tepelná čerpadla klimatizace řízení na straně spotřeby má velký potenciál, který nevyužíváme.

Josef
18. červenec 2022, 13:52

plošná instalace chytrých elektroměrů je již rozhodnuta a do konce roku 27 bude i provedena, v první fázi je to 1,2 mil odběrových míst do roku 24, důvodem je směrnice EU, která zavadí povinně tyto elektroíměry, které zajsití úspory ele

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se