Domů
Komoditní trhy
Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud přeruší tranzit plynu
Elektrické vedení
Zdroj: Pixabay

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud přeruší tranzit plynu

Komoditní trhy
19 komentářů
28. prosinec 2024, 09:16
ČTK

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně zastavení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko. Fico to uvedl v příspěvku na sociální síti.

Ukrajina, která se od února 2022 brání rozsáhlé ruské vojenské agresi, již dříve oznámila, že neplánuje prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu do Evropy prostřednictvím své sítě plynovodů.

„Po prvním lednovém dni zvážíme situaci a možnosti recipročních opatření proti Ukrajině. Pokud to bude nevyhnutelné, zastavíme dodávky elektrické energie, kterou Ukrajina naléhavě potřebuje při výpadcích sítě, anebo se dohodneme na jiném postupu,“ prohlásil Fico ve videu, které dnes zveřejnil na facebooku.

Premiér tvrdí, že alternativní trasy by prudce zvýšily náklady a také by postihly slovenské zisky z tranzitu, země by podle Fica přišla o půl miliardy eur na poplatcích. Tvrdil také, že zastavení tranzitu plynu přes Ukrajinu zasáhne Evropskou unii a její konkurenceschopnost a zmiňoval odhady, podle kterých by náklady „sedmadvacítky“ v příštích dvou letech mohly dosáhnout 120 miliard eur. Vinu svaloval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, s nímž se minulý týden podle diplomatů pohádal přímo na jednání summitu EU.

Slovenský premiér také Zelenskému vyčetl, že „nepochopitelně“ odmítá příměří, a tím celou Ukrajinu zavléká do katastrofy. Vyjednávací pozice Kyjeva se podle Fica zhoršují každým dnem a Ukrajina „za toto západní dobrodružství zaplatí obrovskou cenu v podobě ztráty území a přítomnosti cizích vojsk“. Znovu apeloval na zahájení mírových jednání a ujistil o připravenosti Slovenska hostit taková jednání.

Fico v neděli jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, na jehož rozkaz ruská vojska vpadla do sousední země a rozpoutala tak nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války. Putin ale odpovědnost svaluje na Kyjev a Západ, který podle něj zavlekl Rusko do války.

Fico se v neděli stal teprve třetím vrcholným činitelem z EU, který od začátku války navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě, poznamenala agentura Reuters..

Ruský prezident ve čtvrtek potvrdil, že Slovensko, jehož „neutrální postoj“ pochválil, se nabídlo jako jakási „platforma“ pro možná jednání.

Slovensko je sice členem Evropské unie a NATO, ale od návratu několikanásobného premiéra Roberta Fica k moci na podzim roku 2023 se přiblížilo Rusku a hlásí se k maďarské pozici, napsala dnes agentura AFP v narážce na kontakty maďarského premiéra Viktora Orbána s Moskvou. Připomněla, že Fico zastavil státní vojenskou pomoc Ukrajině a obviňuje Kyjev z ohrožení dodávek ruského plynu pro svou zemi, který si přeje nadále nakupovat.

Slovensko nicméně napadenému sousedovi poskytlo humanitární pomoc a také na Ukrajinu vyváží naftu a elektřinu. Za leden až listopad letošního roku vyvezlo na Ukrajinu 2,4 milionu megawatthodin elektřiny, což představuje meziroční nárůst o 152 procent, napsal Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Anton Meško
28. prosinec 2024, 12:01

Údaje zo SEPSU uvádzajú, že v roku 2023 bolo na Ukrajinu zo Slovenska vyvezených 0,964 TWh, takže pokiaľ je pravda, že za 11. mesiacov Slovensko dodalo na Ukrajinu 2,4 TWh medziročný nárast by mal byť minimálne 250%

Emil
28. prosinec 2024, 12:19

Tato číslo neuvádějí kolik Slovensko na Ukrajinu dodalo ale saldo kolik přes slovensko-ukrajinské hranice přeteklo. Většina toho množství jen protekla slovenskou přenosovou soustavou z jiných zemí.

Anton Meško
28. prosinec 2024, 14:57

Emil,

nie je Vám už trápne spochybňovať čísla, ktoré ja uvádzam? Tu je časť textu z článku, v ktorom sa píše o vývoze elektriny zo Slovenska (nie o tranzite cez Slovensko) na Ukrajinu:

Dodávky elektrickej energie zo Slovenska na Ukrajinu tento rok výrazne stúpli, vyplýva z údajov prevádzkovateľa slovenskej prenosovej sústavy SEPS.

Energetickú infraštruktúru na Ukrajine od začiatku ruskej vojenskej invázie z februára 2022 vážne poškodili ruské údery. Čistý vývoz elektriny v smere zo Slovenska na Ukrajinu v prvých troch štvrťrokoch tohto roku stúpol na 1,9 terawatthodiny. Dosiahol tým takmer päťnásobok objemu oproti rovnakému obdobiu vlani.

Na Google vygúgliť bilanciu slovenského exportu a importu nie je problém.

Práve predaj elektriny či humanitárne dodávky označuje terajšia slovenská vláda za formu pomoci Ukrajine. Kabinet premiéra Roberta Fica totiž po minuloročnom nástupe do úradu zastavil vojenskú pomoc Kyjevu zo štátnych zásob.

Richard Vacek
28. prosinec 2024, 17:16

Já pán - ty pán. Kohoutky můžeš zavřít jak ty, tak já. Výhoda, když energie proudí oběma směry.

Ivan Novák
28. prosinec 2024, 18:44

Tím chcete říct, že Slovensko má právo ukončit smlouvy umožňující tranzit elektřiny vyrobené v ČR na Ukrajinu z důvodu, že Rusko označuje Českou republiku za svého válečného protivníka?

Richard Vacek
29. prosinec 2024, 18:38

Právo? Tím myslíte co? Ukrajina chce zavřít kohoutek s plynem na Slovensko. Myslíte, že na to právo má? Pokud Ukrajina může zavřít kohoutek pro tranzitní plyn, tak zajisté může Slovensko totéž udělat s tranzitní elektřinou. Nebo máte jiný názor?

Ivan Novák
29. prosinec 2024, 19:47

Hlavní rozdíl je v tom, že Ukrajina je ve válce s Ruskem (byla jím přepadena), kdežto Slovensko není ve válce s nikým. Kromě toho, Ukrajina plní platný kontrakt s Ruskem, až do jeho řádného vypršení 31.12.2024, to datum je všem známo už tři roky. Slovensko žádný termín ukončení své účasti ve smluvně volném trhu EU zatím neavizovalo.

Jimi
31. prosinec 2024, 06:59

To mate spatne - Ukrajina pouze neprodlouzi smlouvu, ktere skonci platnost, protoze druha strana vrazdi jeji deti.

Ivan Novák
28. prosinec 2024, 21:40

Zakázat tranzit před koncem smlouvy, mezi zeměmi, které spolu neválčí, to by bylo hodně silné kafe. Na www sepsas jsou letošní měsíční čísla do listopadu včetně, zcela dominují přetoky z Polska a Česka. A kdyby začal vyrábět proud blok EMO4 (kde začátkem prosince zahájili integrální studenou hydrozkoušku)... kam s ním?

Anton Meško
28. prosinec 2024, 19:07

Pán Emil ,

snáď nepochybujete o tom, že nepoznám význam slov export, import a tranzit.

Teraz z iného súdka, z článku energoportálu:

Spravodajstvo | 25.03.2024 | Radovan Potočár

35 Shares

facebook-white sharing button

twitter-white sharing button

Slovensko je čistým vývozcom elektriny. Aj keď elektrická energia cezhraničnými prenosovými vedeniami vo veľkom na Slovensko „priteká,“ zo Slovenska k susedom jej smeruje oveľa viac.

Potvrdzujú to najnovšie údaje o cezhraničných výmenách elektriny za január a február 2024, ktoré zverejnila štátna Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). Na čísla sme sa pozreli bližšie.

Koľko elektriny sa dováža a vyváža

Z čistého dovozcu na čistého vývozcu elektriny sa Slovensko zmenilo už v prvom polroku 2023. Hlavným dôvodom vtedy bol výrazný prepad spotreby. V minulom roku sa na Slovensku spotrebovalo najmenej elektriny od roku 1994.

K prepadu spotreby sa počas roka pridalo zvýšenie výroby, najmä vďaka spusteniu tretieho bloku Mochoviec. Nožnice medzi tuzemskou výrobou a spotrebou sa tak roztvorili ešte viac.

Celkový čistý export elektriny zo Slovenska – teda rozdiel medzi tým, koľko elektriny na Slovensko prišlo od susedov a koľko energie smerovalo zo Slovenska za hranice – za minulý rok dosiahol 3,4 TWh. Dáta za minulý rok sme na Energie-portal.sk podrobnejšie rozobrali v tomto článku.

Emil
28. prosinec 2024, 19:53

Není podstatné o čem já nebo někdo jiný pochybuje, podstatné je že netrváte na tom svém původním tvzení "za 11. mesiacov Slovensko dodalo na Ukrajinu 2,4 TWh".

Anton Meško
28. prosinec 2024, 21:58

Trvám, lebo o takomto množstve sa hovorí už v médiách a je to reálne, lebo za 9 mesiacov to bolo 1,9 TWh.

Ako uviedli analytici, (asi pred troma hodinami) priemerne ide o vývoz výkonu asi 320 megawattov. Náš celkový export elektriny v roku 2024 bude asi 5,2 terawatthodín, z toho na Ukrajinu pôjde asi 2,8 terawatthodín elektriny. To je viac ako polovica nášho čistého exportu.

Emil
28. prosinec 2024, 22:14

Pokud "sa hovorí už v médiách", že "za 11. mesiacov Slovensko dodalo na Ukrajinu 2,4 TWh", tak se v médiách hovorí pěkné blbosti, protože ve skutečnosti nejde o slovenské dodávky ale o bilanci na slovensko-ukrajinském přeshraničním profilu, většina z toho jsou dodávky z jiných zemí a přes Slovensko ta elektřina jen přetekla, jak už jsem psal dříve a potvrzuje to tu i Ivan Novák.

Anton Meško
29. prosinec 2024, 05:42

Emil

pekné blbosti píšete Vy. Pozrite sa na bilanciu výroby a spotreby elektriny Slovenska, ktorá sa po spustení EMO B3 stalo čistým vývozcom. Slovensko v roku 2023 vyviezlo až 11% vyrobenej elektriny. Tieto a ďalšie štatistické údaje si môžete jednoducho vygúgliť na Google. Už mi to pripadá tak, že čísla, ktoré uvádzam Vy musíte zo zásady spochybniť.

Emil
29. prosinec 2024, 07:47

Píšete je vy, bilance výroby a spotřeby neukazuje, kolik elektřiny Slovensko dodalo na Ukrajinu. Ukazují to ale data vzájemných obchodních výměn elektřiny, která jsou volně dostupná a která vaše tvrzení vyvrací. Doporučuji "jednoducho vygúgliť na Google".

Když ze zásady píšete nesmysly, nedivte se že je někdo ze zásady zpochybňuje.

Anton Meško
29. prosinec 2024, 14:20

Emil,

Ja nepíšem, že z bilancie výroby a spotreby elektriny na Slovensku je možné zistiť, koľko Slovensko vyviezlo na Ukrajinu, len dokazujem, že Slovensko spotrebuje menej elektriny ako vyrobí, že je čistým vývozcom. Keď píšete, že ja píšem nezmysly koľko sme vyviezli elektriny na Ukrajinu za 7, 9 a 11 mesiacov tohoto roka, tak napíšte Vy tie správne čísla.

Emil
29. prosinec 2024, 14:32

1) "Že Slovensko spotrebuje menej elektriny ako vyrobí" nikdo nerozporoval, takže to píšete úplně zbytečně.

2) Saldo obchodních výměn mezi Slovenskem a Ukrajinou je vidět např. zde, za celý letošní rok je zde uvedena 1 TWh a nikoliv 2,4 TWh, jak jste tvrdil vy, ale když vy něco tvrdíte, vaší povinností je to dokázat a ne chtít po ostatních aby dokazovali že se mýlíte: energy-charts.info/charts/energy/chart.htm?l=en&c=SK&interval=year&year=-1&source=tcs_saldo&legendItems=3w1

Anton Meško
30. prosinec 2024, 15:39

Emil,

Vy ste mi napísal, že bilancia výroby a spotreby neukazuje koľko elektriny dodalo Slovenska na Ukrajinu. Znova opakujem, že to som nenapísal. Bilanciu som použil len na dokazovanie, že Slovensko je čistým vývozcom.

Ja čerpám z údajov SEPS, (slovenskej energetickej prenosovej sústavy) zverejňované Energo portálom. Vývoz elektriny v roku 2024 na Ukrajinu za 7 mesiacov bol 0,9, za 9 mesiacov 1,9 a 11 mesiacov 2,4 TWh.

Že Slovensko za 11 mesiacov 2024 vyviezlo na Ukrajinu 2,4 TWh napísala aj agentúra Reuters.

Emil
30. prosinec 2024, 15:56

A já vám znovu opakuji že se vlamujete do otevřených dveří, že "Slovensko je čistým vývozcom" nikdo nerozporoval, ale zároveň tento váš argument nijak nepodporuje vaše tvrzení "za 11. mesiacov Slovensko dodalo na Ukrajinu 2,4 TWh", protože nedodalo, jde pouze fyzické toky na slovensko-ukrajinských hranicích, jak jsem doložil odkazem výše. Skutečná obchodní výměna mezi oběma zeměmi byla výrazně nižší než jak bez sebemenšího důkazu tvrdíte vy.

Pokud se chcete odvolávat na SEPS nebo na Reuters, dokažte to svoje tvrzení citací a odkazem jako jsem to udělal já. Dokud to neuděláte, je to jen mlácení prázdné slámy. Vsadím se že ani SEPS ani Reuters nikde neuvádějí, že "za 11. mesiacov Slovensko dodalo na Ukrajinu 2,4 TWh", ale že jde právě jen o fyzické přeshraniční toky, a vy jste to špatně pochopil. Data hovoří jasně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se