Domů
Elektřina
Šéf německého regulátora: Doba levných energií skončila
Elektrické vedení
Zdroj: Pexels

Šéf německého regulátora: Doba levných energií skončila

Přestože ceny plynu a elektřiny jsou na výrazně nižších hodnotách než v roce 2022, stále jsou vyšší než dříve. Podle prezidenta německého síťového regulátora je však nepravděpodobné, že by se v nejbližší době vrátily na předkrizové hodnoty. Další zdražení cen energií pro německé odběratele přinese navýšení distribučních poplatků, podobně jako tomu letos je i v Česku.

Velkoobchodní ceny zemního plynu a elektřiny sice loni výrazně poklesly, stále se drží na výrazně vyšších hodnotách oproti předkrizovým rokům. V případě cen elektřiny hraje svou roli i cena emisních povolenek, která ještě z kraje loňského roku atakovala nové rekordy.

"Doba levných energií skončila. Cenová hladina je vyšší než před agresivní válkou Ruska. A to se nezmění v nejbližší době," uvedl Klaus Müller, prezident německého síťového regulátora Bundesnetzagentur.

Müller podle serveru Clean Energy Wire uvedl, že dokud bude Německo využívat ve svém energetickém mixu v silném zastoupení fosilní paliva, situace se pravděpodobně brzo nezmění.

"Nemyslím si, že bychom znova viděli rekordně vysoké ceny z roku 2022, ale stejně tak si nemyslím, že se vrátíme na předkrizovou úroveň," dodal Müller.

Síťové poplatky rostou i v zahraničí

Výše regulovaných plateb, zejména za distribuci a podporu OZE, se ke konci roku stala jedním z klíčových témat. Od letošního roku si odběratelé především elektřiny v Česku výrazně připlatí. Za takto prudkým meziročním růstem stojí i skutečnost, že stát v loňském roce převzal část těchto nákladů na sebe. Tento fenomén však není pouze výsadou Česka, podobně proti růstu koncových cen bojovali i v jiných zemích, například v Německu.

I německé odběratele tak letos čeká razantní navýšení plateb za distribuci elektřiny. Německá vláda totiž tuto podporu podle serveru kvůli napjatému státnímu rozpočtu letos zrušila.

"Toto bylo pro vládu velmi těžké rozhodnutí. Bohužel, nemůžete šetřit peníze bez toho, aniž by to mělo nějaké dopady," uvedl Müller s tím, že průměrná čtyřčlenná rodina si tak letos připlatí za síťové poplatky přibližně 120 eur za rok.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Lukáš
3. leden 2024, 13:20

Ale ved podla OZE uderky bude coskoro v Nemecku a V EU elektrina vdaka obcasnym zdrojom takmer zadarmo, kde urobili sudrohovia z NDR chybu?

btw mne isla elektrina v Rakusku od Tiwagu dole na cely rok 2024 z 0,1804€/kwh na 0,1519€/kwh, to uz sa neoplati ani setrit...

Milan Vaněček
3. leden 2024, 16:17

No vidíte, Rakousko bez jádra a jak má levnou elektřinu. A s ještě více OZE (slunce, vítr, voda, biomasa) ji bude mít ještě levnější.

Emil
3. leden 2024, 17:26

Rakousko má skoro dvě třetiny elektřiny z vodních elektráren, tam hledejte příčinu levné koncové ceny elektřiny. Mimochodem průměrná spotová cena silové elektřiny v Rakousku byla loni vyšší než v ČR. Netvrdil jste nedávno náhodou, že máme porovnávat jen silovou elektřinu, když byla řeč o srovnání s Německem?

Lukáš
3. leden 2024, 19:09

Tiwag ma 95% z vody resp. 100% pretoze dovaza aj z Norska, ziaden vietor, ziadne slnko ;)

Zbyněk Poisl
3. leden 2024, 14:08

Vždyť OZE vyrábějí skoro zadarmo, a zrovna Němci už mají skoro 100% elektřiny z OZE. Každou chvíli jásají, že jim větrníky a slunečníky stačí pokrýt spotřebu. Tak proč by měli mít drahou elektřinu? To mi hlava nebere! Naše drahé jádro je levnější než německé OZE? Že by soudruzi z NDR někde udělali chybu?

Petr prochaska
3. leden 2024, 14:51

Energie nemůžou být levné jako dříve, kdy stála emisní povolenka 5 EUR/MWh. Když dnes stojí 80 EUR/MWh, tak je jasné, že energie musí být drahé.

Radek B.
3. leden 2024, 17:09

V Rakousku? Tam jedou přeci povětšinou na OZE? Tak CO2 poplatek přeci řešit nemusí..hmm?

Baton David
4. leden 2024, 19:00

je to zajímavé ale v EU se nejvíce energie vyrobilo z jádra:

jádro 589TWh

vítr 452TWh

zemní plyn 353TWh

fve 194TWh

zdroj: energy-charts (tečka) info

Baton David
4. leden 2024, 19:01

údaje za rok 2023

Jan Veselý
4. leden 2024, 19:16

Drsné, že? OZE přidaly skoro dvě Česka (+116.7 TWh) ve výrobě elektřiny a -203.7 TWh ve fosilech taky potěší.

A všiml jste si, že při současném tempu růstu už bude vítr za 3 roky větší zdroj elektřiny než JE?

Baton David
4. leden 2024, 20:16

Tipoval bych že vítr jádro předstihne zhruba za 7 let, přecejen výstavba zpomaluje, a po 5 až 10 letech ho opět předsihne jádro - spuštění nových reaktorů které jsou v současbosti ve stavu výběru dodavatele nebo projektování

Jan Veselý
4. leden 2024, 22:37

Uvidíme, ale na ty "holuby na střeše" bych moc nesázel.

Baton David
5. leden 2024, 18:47

Oze nemůžete rozšiřovat do 100% podílu výroby energie pokud nemáte odpovídající akumulaci, zálohu, zdroje pro vykrývání špiček. Ani Němci to ve finále nemají a spoléhají na přeshraniční toky, no a co kdyby tohleto dělal každý? Prakticky by to znamelo zavádění regulace spotřeby v celé Evropě, takhle bude jen v Německu. Zvýšení podílu jádra je sázka na jistotu. A paktu máme výzkum termojaderné fůze který se blíží k dostavbě demonstračního tokamaku, celý projekt ITERu stojí 1% nákladů na energiewende, která nabídne drahou energii, někdy i nedostupnou, a ani ve finále 100% oze nebude bezemisní.

Petr
8. leden 2024, 18:14

Žádné jaderky už nevyrostou. Nedávají smysl. Naopak se budou odstavovat ty, které dožívají.

Emil
8. leden 2024, 19:08

Někomu kdo nerozlišuje mezi elektřinou a energií to tak připadat může...

Petr
8. leden 2024, 18:15

A upřímně - fúze je hezká hračka, ale bez reálného významu pro pozemskou energetiku ve výhledu příštích staletí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se