Domů
Komoditní trhy
Škrty v produkci v rámci i mimo OPEC ženou cenu ropy nahoru

Škrty v produkci v rámci i mimo OPEC ženou cenu ropy nahoru

Technická komise monitorující implementaci produkčních škrtů ropy zjistila, že plánované škrty členských i nečlenských států OPEC byly v lednu naplněny z 83 %.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a skupina producentů vedených Ruskem, kteří nespadají do této organice, se v prosinci loňského roku domluvili na snížení produkce o 1,2 milionů barelů denně v období od ledna do června 2019. Účelem je opětovné nastolení rovnováhy na trhu mezi nabídkou a poptávkou.

Dubnový kontrakt na dodávku ropy Brent se v prosinci loňského roku obchodoval dokonce za 51 dolarů za barel, nyní se ale jeho cena pohybuje okolo 67 dolarů za barel, což znamená více než 30% nárůst.

Zdroj: theice.com

 

Měsíční report OPEC ukázal, že produkce kartelu poklesla o 797 tis. barelů denně na lednový průměr 30,81 mil. barelů denně. Z toho Saudská Arábie snížila svou produkci o 350 tis. barelů denně na celkových 10,213 mil. barelů denně. Toto snížení je pod limitem, který se Saudská Arábie v prosinci zavázala splnit – 10,311 mil. barelů denně.

Irák snížil produkci o 43 tis. barelů denně na celkových 4,669 mil. barelů denně, což je stále nad limitem, ke kterému se Irák zavázal – 4.512 mil. barelů denně. Mezi další země, které znatelně snížily svou produkci, patří Kuvajt a Spojené arabské emiráty.

Nižší produkce kartelu OPEC byla navíc v lednu podpořena snížením produkce o 50 tis. barelů denně v Libyi i Venezuele, které jsou ovšem ze škrtů vyňaty společně s Íránem.

Mezi producenty mimo OPEC dominuje ve svých škrtech v produkci ropy Rusko, které se zavázalo snížit produkci o 230 tis. barelů denně z říjnových 11,421 mil. barelů denně na 11,191 mil. barelů denně. Moskva ale opakovaně prohlásila, že z geologických důvodů a kvůli tuhé ruské zimě nemůže škrty provést nárazově.

„Škrty ze strany Ruska se provádějí pomaleji, než by se mi líbilo“ prohlásil v polovině ledna Khalid al-Falih, ministr energetiky Saudské Arábie.

Rusko plánuje dostát svým závazkům do dubna.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se