Domů
Komoditní trhy
Škrty v produkci v rámci i mimo OPEC ženou cenu ropy nahoru

Škrty v produkci v rámci i mimo OPEC ženou cenu ropy nahoru

Technická komise monitorující implementaci produkčních škrtů ropy zjistila, že plánované škrty členských i nečlenských států OPEC byly v lednu naplněny z 83 %.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a skupina producentů vedených Ruskem, kteří nespadají do této organice, se v prosinci loňského roku domluvili na snížení produkce o 1,2 milionů barelů denně v období od ledna do června 2019. Účelem je opětovné nastolení rovnováhy na trhu mezi nabídkou a poptávkou.

Dubnový kontrakt na dodávku ropy Brent se v prosinci loňského roku obchodoval dokonce za 51 dolarů za barel, nyní se ale jeho cena pohybuje okolo 67 dolarů za barel, což znamená více než 30% nárůst.

Zdroj: theice.com

 

Měsíční report OPEC ukázal, že produkce kartelu poklesla o 797 tis. barelů denně na lednový průměr 30,81 mil. barelů denně. Z toho Saudská Arábie snížila svou produkci o 350 tis. barelů denně na celkových 10,213 mil. barelů denně. Toto snížení je pod limitem, který se Saudská Arábie v prosinci zavázala splnit – 10,311 mil. barelů denně.

Irák snížil produkci o 43 tis. barelů denně na celkových 4,669 mil. barelů denně, což je stále nad limitem, ke kterému se Irák zavázal – 4.512 mil. barelů denně. Mezi další země, které znatelně snížily svou produkci, patří Kuvajt a Spojené arabské emiráty.

Nižší produkce kartelu OPEC byla navíc v lednu podpořena snížením produkce o 50 tis. barelů denně v Libyi i Venezuele, které jsou ovšem ze škrtů vyňaty společně s Íránem.

Mezi producenty mimo OPEC dominuje ve svých škrtech v produkci ropy Rusko, které se zavázalo snížit produkci o 230 tis. barelů denně z říjnových 11,421 mil. barelů denně na 11,191 mil. barelů denně. Moskva ale opakovaně prohlásila, že z geologických důvodů a kvůli tuhé ruské zimě nemůže škrty provést nárazově.

„Škrty ze strany Ruska se provádějí pomaleji, než by se mi líbilo“ prohlásil v polovině ledna Khalid al-Falih, ministr energetiky Saudské Arábie.

Rusko plánuje dostát svým závazkům do dubna.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.