Domů
Německo
Ministr hospodářství NRW: Německý systém podpory OZE je méně šetrný ke klimatu, než si mnozí myslí
Zdroj: Equinor

Ministr hospodářství NRW: Německý systém podpory OZE je méně šetrný ke klimatu, než si mnozí myslí

Podle ministra hospodářství spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko je německý zákon stanovující podporu pro obnovitelné zdroje energie zastaralý. Podle ministra trpí několika problémy, které nejsou v souladu s cestou nastolenou pro dosažení energetické transformace, zároveň zhoršuje současnou krizi a je méně šetrný ke klimatu, než si mnozí myslí. Ministr to uvedl pro německý list Handelsblatt.

Ministr hospodářství spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, nejlidnatější a čtvrté největší spolkové země Německa, Andreas Pinkwart, bojuje za rychlé ukončení platnosti zákona o obnovitelných zdrojích energie (EEG), který stanovuje náležitosti ohledně podpory pro obnovitelné zdroje energie (OZE) v Německu.

„EEG již není užitečný, obtěžuje více, než pomáhá. Měl by to být proto zrušen. Zákon je „asociální, příliš byrokratický, zhoršující krizi, příliš nákladný a méně šetrný ke klimatu, než si mnozí myslí,“ uvedl Pinkwart pro Handelsblatt.

Pinkwart představil v pátek návrh usnesení k hlasování ve Spolkové radě (Bundesrat), jejímž cílem je nechat vypršet platnost EEG. Důvodem uvedeným v návrhu je, že EEG nastavuje nesprávné cenové signály, a tím brzdí rozvoj technologického pokroku. Návrh proto vyžaduje „zásadní reformu stávajícího systému financování transformace energetiky“, pokračuje návrh.

„Měli bychom přestat řešit problémy, které EEG vytváří. Nemá smysl pokračovat v nápravách. Měli bychom proto rychle nahradit EEG, zároveň potřebujeme nový systém financování z příjmů z ceny emisí uhlíku a státního rozpočtu. Systém poplatku za OZE má svou dobu již za sebou a ukazuje se, že je překážkou k transformaci energetiky,“ kritizuje Pinkwart.

Podpora OZE formou přirážky k ceně elektřiny

EEG, který je v platnosti od roku 2000, zaručuje provozovatelům větrných elektráren, fotovoltaických elektráren, elektráren na biomasu, geotermálních a vodních elektráren pevné výkupní ceny po dobu 20 let, z nichž některé jsou výrazně vyšší než ceny elektřiny na velkoobchodním trhu.

Rozdíl oproti tržní ceně je přenášen na spotřebitele elektřiny prostřednictvím tzv. EEG přirážky, účtované ke každé spotřebované jednotce elektrické energie. Vysoce energeticky náročné průmyslové podniky a některé další podnikatelské subjekty však mají tento poplatek snížen, ve snaze udržet tyto podniky konkurenceschopné.

Výše příspěvku na podporu OZE v Německu v jednotlivých letech. Zdroj: BNetzA

EEG přirážka ke každé spotřebované kWh letos přidá 6,756 eurocentů, to je více než cena samotné silové elektřiny, která aktuálně dosahuje hodnoty okolo 4 eurocentů/kWh. Podpora OZE se tak stala významnou nákladovou položkou v celkové ceně za elektřinu. Celkově náklady na financování EEG dosahují přibližně 25 miliard eur ročně.

V nadcházejícím roce bude EEG přirážka poprvé zastropována, a to na hodnotě 6,5 eurocentu/kWh. Zbylá část financí nezbytných pro podporu OZE bude hrazena ze státního rozpočtu a za využití příjmů z poplatků za emise CO2 v odvětví vytápění a dopravy. Dle výpočtů provozovatelů přenosové soustavy by bez zastropování přirážka pro rok 2021 stoupla na 9,65 eurocentů/kWh, což by představovalo meziroční nárůst o téměř 43 %.

Podle Pinkwarta je právě příspěvek na podporu OZE jedním z důvodů, proč v některých oblastech není elektřina využívána ve větší míře. Jedním z příkladů je například výroba zeleného vodíku, ke které je zapotřebí velké množství elektřiny a na kterou Německo vsází ve své energetické transformaci.

„[EEG přirážka] nám brání na cestě ke klimatické neutralitě tím, že zbytečně prodražuje používání elektřiny v odvětvích, jako je vytápění a doprava, a ztěžuje provádění národní vodíkové strategie,“ dodává Pinkwarta.

Problémy současného systému podpory OZE

Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova

„V následujících letech budeme stále potřebovat pobídky pro rozvoj OZE. Tyto pobídky lze určit prostřednictvím aukcí a měly by být poté financovány ze státního rozpočtu a z příjmu ze zpoplatnění CO2,“ uvedl Pinkwart.

Jeden ze systematických problémů nastavení podpory v rámci EEG se projevil zvláště výrazně v průběhu koronavirové krize. Během krize společnostem hrozilo, že v důsledku klesající spotřeby energie klesne jejich spotřeba pod prahové hodnoty, které rozhodují pro udělení určitých výjimek z nutnosti platit EEG příspěvek. Jinými slovy, pokud společnosti spotřebují méně elektřiny, hrozí jim nutnost hradit plnou výši EEG přirážky. Společnosti se tak dostaly do situace, kdy uměle spotřebovávaly více elektřiny, než bylo nezbytně nutné.

„[Platba plné výše EEG přirážky] může ohrozit samotnou existenci středně velkých průmyslových společností. EEG tak vyvolává plýtvání elektřinou,“ varoval Pinkwart.

Dalším problémem je platba EEG přirážky i při spotřebě elektřiny z vlastních OZE, a to jak pro podniky, tak i pro fyzické osoby. Za každou spotřebovanou jednotku elektřiny například z vlastních fotovoltaických panelů na střeše rodinného domu musí být odvedena plná výše EEG přirážky.

„Má to charakter trestu. Politici by měli mít zájem na tom, aby společnosti samy vyráběly elektřinu z obnovitelných zdrojů a používaly ji pro své procesy. Měli bychom proces transformace uvítat a nikoli jej zatěžovat,“ tvrdí Pinkwart.

Ministr získal ve svých výrocích podporu například šéfa odborového svazu IG-BCE

Michael Vassiliadis, předseda odborového svazu IG-BCE. Zdroj: IG-BCE, Helge Krückeberg

Ministra hospodářství NRW podpořil mimo jiné šéf odborového svazu IG-BCE Michael Vassiliadis. Na cestě ke klimatické neutralitě je dle něj zapotřebí velké množství zelené elektřiny za konkurenceschopné ceny.

„Musíme osvobodit cenu elektřiny pro průmysl od všech jejích daní a poplatků. Zákon o obnovitelných zdrojích energie byl kdysi užitečný, ale nyní již není vhodný,“ uvedl Vassiliadis pro Handelsblatt.

EEG vyžaduje mnoho kompenzačních a pomocných mechanismů. Takto to podle něj nemůže dále fungovat. Šéf IG-BCE požaduje koncept konkurenceschopné evropské ceny průmyslové elektřiny.

„Pokud bude tento koncept existovat, mohou společnosti investovat do klimaticky neutrálních technologií samy a mohou také nést provozní náklady,“ dodal Vassiliadis.

Zdroj úvodní fotografie: Equinor

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(35)
Jaroslav Studnička
16. listopad 2020, 08:43

Nějak jsem z článku nepochopil, kdo by to potom měl hradit?

Emil
16. listopad 2020, 09:01

Chápu to tak, že účet EEG by se měl financovat z vyššího zdanění uhlíku, tj. z výnosů emisních povolenek nebo z příjmů z uhlíkové daně.

Jaroslav Studnička
16. listopad 2020, 09:18

Tak to bude ovšem stále začarovaný kruh :-)

Josef
16. listopad 2020, 10:01

Stát to bude hradit, to znamená, že zdraží všechny energie , benzín , plyn , uhlí ,naftu , topný olej. No a benefit je v tom ,že el. energie bude levnější a tedy více užívaná. Bez této změny lze těžko předpokládat, že si běžný Němec koupí tepelné čerpadlo, protože při aktuálních cenách je cena vytápění pomocí TČ u nich vyšší než pomocí například plynu. Stejné je to s EV. Jinými slovy oni deformují celý energetický trh tak, aby zvýhodnily el. energii a dosáhli pokračování "transformace". Samozřejmě to pochopení ,že celý ten systém je špatný od začátku, protože se postavený na patologické zelené ideologii a výsledkem je tento marast nelze očekávat.

Kamil Kubů
16. listopad 2020, 09:45

Jinými slovy: Pojďme udělat podporu OZE méně transparentní než byla dosud. Na těch účtech za elektřinu je to moc vidět, tak to schovejme někam do rozpočtu, tam se to snadno ztratí. A dejte nám konečně do ruky pořádnou páku na ty uhláky, ať to díky ceněn povolenek raději odstaví sami a nemusíme jim platit odškodné za státem nařízené uzavření.

No, uvidíme jak si s tím naši sousedi poradí. Prozatím se zdá, že se jim celá Energiewende začíná dost zajídat.

Milan Vaněček
16. listopad 2020, 10:03

Konečně rozumná slova o skončení dotací do OZE. Stejně jako kdysi Němci skončili dotace do jaderné energetiky tak by měli skončit dotace do OZE.

Velké projekty FVE a VtE dotace nepotřebují, malých projektů mají Němci dost (třeba jedenapůl milionu solárnich střech).

Čisté technologie je třeba podporovat jen přednostním výkupem (samozřejmě čistá bezodpadová technologie musí mít přednost před špinavou, nebo tou co zanechává nebezpečný odpad, tak si to 95% obyvatel přeje). A špinavé, s odpadem, zatížit pokutami, úměrnými množství emisí a odpadu.

Jen peníze z těchto pokut použít na selektivní podporu nových čistých technologií (třeba akumulace elektřiny).

Přišli na to i v Číně, v USA dotace neužívají, užívají daňové zvýhodnění. Další velká země-Indie dává dotace především do vybudování vlastního solárního průmyslu (vlastní výroby panelů).

Paradigma energetiky se mění, OZE jsou již dost silné aby obstály v soutěži, když špinavé technologie budou platit za negativní extrenality.

Systém by se měl během pár let změnit (nejde to změnit ze dne na den).

Emil
16. listopad 2020, 10:24

Škoda jen, že o žádném skončení dotací do OZE se tady ani náznakem neuvažuje. Jedná se jen o to, kde na ty dotace dál brát peníze, protože se ukazuje, že současný systém činí elektrickou energii v Německu tak drahou, že brzdí přechod na ni z jiných forem energie, a tím v konečném důsledku znemožňuje plnit cíle snižování emisí.

Josef
16. listopad 2020, 11:15

Tak to bohužel pane Vaněček není, dotovat se bude vesele dál, jenže náklady na ty dotace se nebudou počítat do ceny el. energie, ale postupně do všech energií tím nebude cenově znevýhodněna el. energie a její podíl v ekonomice bude díky tomu stoupat. Je to zatím pouze návrh ne rozhodnutí.

Petr
16. listopad 2020, 12:37

Iluze. Spíš vymírající domácnosti původních Němců již nejsou schopny tolik toho "globálního dobra" nadále utáhnout.

Martin Hajek
16. listopad 2020, 12:08

Kdo si myslel, že podíl státního rozpočtu na hrazení zeleného dobra v Německu bude jen dočasný, byl velmi naivní. K překlopení na státní rozpočet dojde. A nebude to kvůli nějakým zeleným pravdám, do nichž se ekonomická a sociální nutnost opět halí.

Jaroslav Studnička
16. listopad 2020, 12:51

Pokud by k tomuto došlo, bude to nebezpečné i pro ČR.

Ekologické organizace a podobní, např. p. Peksa z Pirátů budou ukazovat jak to skvěle funguje a je to zadarmo...

Martin Hajek
16. listopad 2020, 15:09

Toho bych se nebál, příspěvek na OZE 27 miliard z státního rozpočtu ČR je velmi dobře znám. Faktem je, že přes veškerý pláč nad strašlivým solárním tunelem jsme proti Německu zatím ze zeleného dobrodružství vyšli nesmírně lacino, a to i v přepočtu na hlavu nebo jednotku HDP a docela mě pobaví, když v roce 2030 budeme mít i nižší emise na vyrobenou MWh.

T
16. listopad 2020, 20:11

...Kdyz neni zrovna polovinu mesice inverze...

Milan Vaněček
16. listopad 2020, 13:23

K překlopení na státní rozpočet u nás dochází s přijetím zákonů o stavbě Dukovan II. Jak to bude v Německu, to zatím nikdo neví,

u nás to ale už víme.

Tunel Dukovany II zatím pokračuje tím Vaším "překlopením na státní rozpočet". Jediná naděje je, že se tunel nepodaří dokončit.

Emil
16. listopad 2020, 13:31

Minimálně se docela dobře ví, jak to bude v Německu v příštím roce. Vyrobená MWh v obnovitelných zdrojích se bude podle provozovatelů německé přenosové soustavy průměrně dotovat částkou 117,5 Euro. Z toho dvě třetiny zaplatí spotřebitel formou příplatku EEG, třetina půjde ze státního rozpočtu.

Martin Hajek
16. listopad 2020, 12:36

Článek pěkně exponuje skutečný problém Německé Energiewende - kde na to vzít a nekrást. Německo přijalo ambiciózní plány rozvoje OZE, kterým ovšem chyběla informace, kde se na to vezme. Teď už je evidentní, že ze státního rozpočtu. Půjde o kolosální sumy. Jsem docela zvědav, co řeknou Američané, až bude Německo vysvětlovat, že nemůže dát 2 % HDP na armádu, jak se zavázalo v rámci členství v NATO, protože musí platit na Energiewende.

Milan Vaněček
16. listopad 2020, 13:25

Myslím, že nejen já jsem šťasten, že Německo necpe peníze do zbrojení, ale do Energiewende. Vy ne??

Martin Hajek
16. listopad 2020, 15:04

Já už nebojuji II. světovou válku a Německo považuji za spojence v rámci NATO. Potom je jejich stále více zastarávající a nefunkční armáda v neustále se zhoršující bezpečností situaci do budoucna velký problém. Větrníky EU opravdu neochrání.

Jan Veselý
17. listopad 2020, 09:08

Tohle je nějaký nový aspekt vaší osobnosti? Nebo je váš militarismus jen dalším projevem toho, že, jako v případě ptáků a netopýrů, je vám každý argument dobrý, abyste mohl "kopat" za svoje chlebodárce?

Jaroslav Studnička
17. listopad 2020, 09:17

Tak že plivanec bez důkazů

Jan Veselý
17. listopad 2020, 09:32

Ale k věci, v mírové době je velká armáda jen neproduktivně spotřebovaný kapitál. V míru se mají rozvíjet průmyslové výrobní kapacity. Takže Němci sice mají podvyživený Bundeswehr, ale taky brutálně výkonnou průmyslovou výrobu, která schopna operativně přejít na zbraně a střelivo. Stačí jim předat plány na vynikající německé zbraně, například na tanky Leopard II nebo střelné zbraně firem Mauser (dnes součást koncernu Rheinmetall) a Heckler&Koch.

Na současné problémy větší armádu nepotřebují, to je hlavně úkol pro policii a tajné služby.

Jan Veselý
17. listopad 2020, 10:11

ad Studnička) S důkazem.

Jaroslav Studnička
17. listopad 2020, 11:47

Ad Veselý) vím, kdo je pan Hájek, odkaz na teplárenské sdružení nemusíte uvádět :-), nicméně na vaše kydance nelze jinak reagovat.

Milan
16. listopad 2020, 15:25

Vy asi žijete v nějaké bublině pane Vaněček. Jen hlupák nemyslí na budoucnost a jak ji ochránit. OZE nám bezpečnost nezajistí. A svět bezpečný určitě není, jak si mnozí myslí. Jestli máme v Evropě dlouho mír, tak to neznamená, že tady bude věčně.

Milan Vaněček
16. listopad 2020, 16:57

Jediná jaderná velmoc v EU je nyní Francie, ta musí udržovat jadernou odstrašující sílu EU, tu musíme podporovat.

A Česká republika by potřebovala obdobnou armádu, jako má Švýcarsko. To se bát nikoho nemusí.

A našim mladým by prospěly 4 měsíce vojny a pak každoroční cvičení, jako to mají ve Švýcarsku. 2 roky vojny za bolševika byly hrozně dlouhé a nesmyslné, Švýcarská domobrana ale velký smysl má.

Tož tak, žádné zbytečné kecy.

Jinak OZE jsou v jakémkoliv válečném konfliktu nejméně zranitelné, ve srovnání s centrální jadernou i nejadernou energetikou.

Pavel
16. listopad 2020, 20:26

Od teď se nebude říkat, že "tomu rozumí jako Hurvínek válce", a místo toho se bude používat aktuálnější, "že žvaní tupě jako vaněček o válce".

Ivan Novák
16. listopad 2020, 21:00

Ten švýcarský systém je náročný na sebekázeň, každý záložák tam má doma ve skříni útočnou pušku. A taky, nedomobranec nemůže být státním úředníkem. Jo, berou to vážně.

Carlos
17. listopad 2020, 01:08

A našim mladým by prospěly 4 měsíce vojny a pak každoroční cvičení, jako to mají ve Švýcarsku. 2 roky vojny za bolševika byly hrozně dlouhé a nesmyslné, Švýcarská domobrana ale velký smysl má.

To nepůjde, z jednoho prostého důvodu. Češi (a Moraváci) nejsou Švýcaři. Nemyslím si že by bylo běžné aby ve Švýcarsku značná část lidí adorovala nedávného okupanta a podkopávala něco čeho jsme součástí. Nemyslím si že by bylo možné ve Švýcarsku aby nějakých 10 % lidí volilo stranu která tu je jenom z hněvu a frustrace a dalších skoro 27 % stranu která nic moc nezmění a nějakých 10 % strany které mohou existovat jen pokud mají lidi v bezvýchodné situaci které mohou kupovat dárečky. Umíte si doufám přeložit co to znamená.

Půlka by by dezertovala k Rusku, druhá nedělala nic a pár lidí by si chtělo vystřelit na živého. (A ti by si střelili stejně)

Ono dokud tu bude materiál jaký je, tak se tu druhé Švýcarsko dělat nedá. Vemmte si třeba jaké téma je 500mld na dividendách do zahraničí kdy levicoví populisti si myslí že to je špatné a že se to vyřeší zvedáním minimální mzdy. Nevyřeší, to se vyřeší jednak tím že se to položí proti tomu co za dividendy do ČR přitéká, to prvně a pak že tu budu lidé kupovat akcie ETF a další produkty ze zahraničí a tak proti tomu co jde pryč bude růst to co jde sem, nakonec to bude šul nul. Jenže to pitomé zvedání minimální mzdy povede ke krachu spíš malých místních společností a odchodu velkých korporací do zahraničí.

Jiní zase za největší vlastenectví považují zalezení do Ruské díry, protože tam byla republika zasunuta 40 let a jsou na to zvyklí.

Další chtějí jako nejvlastenečtější možnou věc dělat energetickou ču-čche.

Další si zase myslí že vrchol vlastenectví je primitivní jazykové fangličkářství století devatenáctého.

Další si stěžují jak je to hrozné jak nám celý svět ubližuje. Ilumináti, Šoroš, Gates, EU, Reptiliání, Aštár Šerán...

Přitom společným jmenovatelem a příčinou těch problémů není něco tam venku, nějaké vnější zlo, ale neochota přijmout na osobní a národní úrovni zodpovědnost, snaha hledat jednoduché příčiny a ideálně takové které nás té zodpovědnosti zabaví. Jak jsem říkal s dividendami, těch 500mld není problém, problém je že není 500 mld v opačném směru. A pokud to někomu tak vadí, tak si může zřídit účet u brokera, najít firmy co platí dividendu kolem 3-6 % na akcii a nakoupit jich co může.

A to není všechno, dají se také pořídit akcie co rostou o 3% ale i více. Ne každý bude asi Buffet aby překonal Dow-Jonese, někdo možná skončí investicí do nějakého laserdisku nebo něčeho podobného, ale princip je jasný. Pokud tu vadí lidem že jde tolik prostředků do zahraničí, tak je třeba aby nakoupili akcie platící dividendy, nebo investovali jinak. V invenci se meze nekladou, pokud ale bude převládat pasivita lidí, tak se není čemu divit.

Jan Veselý
17. listopad 2020, 09:38

Protože já "myslím na budoucnost a jak ji ochránit", podporuji OZE a elektromobilitu, protože to je nejlepší způsob jak se zbavit (nebo ji aspoň výrazně omezit) strategické slabosti EU - dovozu fosilních paliv. A taky to pěkně pustí žilou geopolitickým nepřátelům EU - wahábistům, saláfistům, putinistům a dalším diktátůrkům, více moci budou mít národy živící se prací.

Jaroslav Studnička
17. listopad 2020, 10:07

To platí i pro USA?

Jan Veselý
17. listopad 2020, 10:15

S tou (většinovou) částí USA, kterou živí práce - hi-tech, entertainment, IT, průmyslová chemie, strojírenství, ... nemám nejmenší problém.

Se zhoubným vlivem US ropné lobby ten problém mám a jejich bída je mou radostí. Naštěstí se i v USA etablovaly mocné síly působící proti nim, ale boj stále trvá a bude trvat.

Jaroslav Studnička
17. listopad 2020, 11:50

Že vám ale nevadí rozvoj OZE a elektromobility s produkty z Číny?

Láďa
16. listopad 2020, 17:30

Asi tak šťastní jako jsou Arméni že ušetřili na armádě. To je zoufalost co tu někteří plodí.

PetrV
17. listopad 2020, 03:14

to se všeobecně ví, že podíl OZE je hraní s čísly. kdepak mají soudruzi helmuti dovoz z našich uhelných elektráren v zimním období?

Jo, oni jej tam vůbec nemají. A co tak platit palbu za emisní povolenky...

helmuti jsou obří zloději a podvodníci.

Jan Veselý
17. listopad 2020, 09:05

"to se všeobecně ví, že podíl OZE je hraní s čísly" - Ano, vezme se celková výroba z OZE a celková výroba a ta čísla se podělí. Je to opravdu hračka.

"kdepak mají soudruzi helmuti dovoz z našich uhelných elektráren v zimním období?" - U prdele Péťo, to to pro ně irelevantní šum na pozadí. Jen jako příklad, leden 2019 - výroba v Německu 52.1 TWh, export DE->CZ 0.63 TWh, import CZ->DE 0.102 TWh.

Nějaké další fantasmagorie?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se