BDEW: Německo plní své emisní cíle v energetice

DomůNěmeckoBDEW: Německo plní své emisní cíle v energetice

Uhlíkové emise z německého energetického průmyslu letos klesly díky nárůstu obnovitelných zdrojů a zvýšení výroby elektřiny v plynových zdrojích o 16 %, tedy o 51 milionů tun. Podle dat německého Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW) tak Německo překonalo svůj cíl snížení emisí pro rok 2020.

Emise z odvětví energetiky letos podle svazu klesly na 260 milionů tun, což značí 44% pokles od roku 1990. Německo tak překonalo cíl o snížení emisí do roku 2020.

Německý zákon o ochraně klimatu nastavil cíl snížit emise z energetického odvětví do roku 2020 na 280 milionů tun, do roku 2022 poté na 257 milionů tun a 175 milionů tun do roku 2030.

Nová vedoucí BDEW Kerstin Andreae tak potvrdila, že průmysl je na cestě k dosažení svých cílů v oblasti energetické transformace a “nehodlá upouštět z tempa,” uvedla podle serveru Montel na tiskové konferenci v Berlíně.

Snížení emisí bylo zapříčiněno především redukcí výroby elektrické energie z uhelných elektráren, která meziročně klesla o 57 TWh na 171 TWh, tedy o 25 %.

V letošním roce klesla celková hrubá výroba elektřiny z loňských 636 TWh na 607 TWh, přičemž podíl hnědého uhlí ve výrobě poklesl z téměř 23 % na 19 % a podíl černého uhlí z 13 % na 9 %.

Obnovitelné zdroje se 40 % tvoří společně největší podíl na výrobě. Výroba z plynových elektráren stoupla z 13 % na 15 % a jaderná výroba zůstala stabilní na 12 %.

Uhelné elektrárny se snaží přežít

Přestože uhelný průmysl stále  usiluje o svou pozici na energetickém trhu, vzestup cen CO2 a nízké ceny zemního plynu na úrovni desetiletých minim zapříčiňují jeho tržní propad.

Využití černého uhlí se v Německu letos propadlo o téměř 21 % na rekordně nízkých 1134 petajoulů. Příčinou je právě zvýšená výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů a plynových elektráren, uvedla ve středu německá skupina AGEB, která vyhodnocuje statistiky energetického průmyslu.

V plánu země nadále zůstává do roku 2038 ukončit výrobu elektřiny z uhelných elektráren a dosáhnout tak svých klimatických cílů.