Domů
Německo
Německo bude kvůli Energiewende k nyní plánovaným vedením potřebovat další severojižní propojení
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Německo bude kvůli Energiewende k nyní plánovaným vedením potřebovat další severojižní propojení

Německo bude k současným třem plánovaným severojižním přenosovým linkám potřebovat pro realizaci Enregiewende, neboli transformaci svého energetického sektoru, další, čtvrté, vysokonapěťové stejnosměrné severojižní propojení. Uvedl to Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA).

BNetzA považuje dodatečné přenosové vedení vedoucí ze Šlesvicka-Holštýnska do Severního Porýní-Vestfálska za nezbytné, ačkoliv odmítla návrh provozovatelů přenosové soustavy (PPS) toto vedení vést dále na jih až do Bádenska-Württemberska. Analýzy regulátora ukazují, že současně všechny předchozí projekty jsou stále nezbytné, aby Německo uspělo se svým energetickým přechodem, uvedl viceprezident BNetzA Peter Franke.

V návrhu plánu na rozvoj přenosové soustavy (NEP) v Německu v letech 2019 až 2030 navrhli provozovatelé přenosových soustav čtvrté severojižní propojení jako jedno ze 164 opatření. BNetzA v rámci jejich přezkumu předběžně otevřela výsledky veřejné konzultace.

Rozšíření přenosové soustavy je považováno za jednu z největších překážek Německa pro zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny a dosažení cíle podílu OZE ve výši 65 % na konečné spotřebě energie do roku 2030. Tři vedení vysokého napětí, A-Nord, SuedLink a SuedOstLink, pro zajištění přenosu elektřiny z větrných elektráren na severu země na průmyslový jih Německa jsou již plánována.

Pomalá realizace těchto projektů však může nakonec ohrozit celou Energiewende, uvedl v rozhovoru pro oEnergetice.cz Peter Hoffmann, odpovědný za zajišťování provozu přenosové soustavy společnosti TenneT, jednoho ze čtyř německých PPS.

Na jihu Německa dojde odstavením 3 zbývajících bloků jaderných elektráren v letech 2021 a 2022 k úbytku 4,2 GW instalovaného výkonu. Oblast se stane významně deficitní z hlediska výroby a spotřeby elektřiny, a bude tak závislá na importu z jiných částí Německa nebo ze zahraničí.

Problémem je, že Německá přenosová soustava je již dnes v severojižním směru zatěžována na hranici svých technických možností a například vybudování páteřního severojižního propojení SuedLink, které bylo přeplánováno jako kompletně podzemní, nebude uskutečněno před rokem 2025. Dle vyjádření obou zúčastněných provozovatelů je navíc tento termín realizovatelný pouze při dodržení „ambiciózního harmonogramu“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Petr
12. srpen 2019, 13:38

Jak vzletně napsáno, 3 vedení jsou již plánována.

Jenže jsou plánována 30 let...

Martin Hajek
12. srpen 2019, 14:50

Kolik asi padne stromů kvůli náhradě bezemisní elektřiny v jižním Německu?

Ivan Novák
12. srpen 2019, 15:49

Uvidíme. Němečtí síťaři nyní žijí v nirváně politikou regulovaných poplatků, které jim uhradí náklady na kdejakou ptákovinu, ale možná, že bublina už dosáhla objemu před prasknutím a deziluzí. Srpnová aukce BNetzA na nové pevninské VTE skončila opět chabě, jak v ceně (62EUR/MWh), tak v množství (poptáno 650MW, uplatnilo se 208MW). Sílí debata, co se sklolaminátovým odpadem z vysloužilých lopatek - lze to použít jen po malých kouscích při výrobě cementu, což ale mj. produkuje CO2. Řekl bych, že výsledkem bude tiché německé smíření s tímhle plynem, typu "uhlí fuj", zvýšení sezónní výroby CCGT na jihu, a na některá zmíněná DC vedení nedojde, postačí již připravované posílení nadzemních vedení ve stávajících trasách.

Josef
12. srpen 2019, 21:18

To se mýlíte Němci když mají nějaký plán tak ať je to sebevětší hovadina , tak to plní dokud jim jejich vůdce neudělá jiný plán. Nakonec se všechna vedení postaví a Německo přejde na OZE. Valná většina výroby bude realizována pomocí VTE v severním moři. Bude to trvat pár desítek let a podaří se jim to ve stejné době kdy budou ve své zemi díky emigrantům v menšině.

Jaroslav Loudil
12. srpen 2019, 22:00

Zatím : Mnichov = 27 % cizinců ,Frankfurt = 33 %. Jsou na tom ale lépe jak Londýn, tam cizinci už nyní přes 50 %. Brzy to bude jako ve sportu, třeba fotbal. Když dnes nastoupí k zápasu německý tým, tak má v sestavě třeba tři Afričany, Chorvata, Itala, Bulhara, Ukrajince a dva Belgičany. Když zvítězí, tak se jim pak zahraje za výkon německá hymna. Fraška. Vše je jen o prachách. Běženci z Afriky cítí v Německu vysoké dávky , takže jich tam bude mířit stále dost.

Jaroslav Loudil
12. srpen 2019, 15:58

Udivuje mne, že vždy jinak precizní Němci, mají nyní problém s deficitem výkonu 4,2 GW v Bavorsku po r. 2022. O odstavení jádra rozhodli už v květnu 2011 , to znamená , že na vyřešení problému měli 11 let. Něco tedy selhalo.

Milan Vaněček
12. srpen 2019, 17:09

Pomalejší postup Energiewende bude výhodný pro peněženky Němců a jejich okolí. Jakákoliv hysterie (třeba CO2 hysterie) vše prodražuje a přihrává extra peníze všehoschopným.

Jádro a uhlí jsou a budou v EU na ústupu, boj je jen o rychlost tohoto ústupu.

Rychlost která je v souladu s technickým pokrokem je to nejlevnější a nejčistší řešení pro čistou a bezpečnou energetickou přeměnu energetiky v EU i ve světě.

Stanislav Říha
13. srpen 2019, 17:29

A o energii zdarma asi nikdo nestojí že? Ale nemyslím tu z VTE. Ani solární. Stačí realizovat skleněnou amorfní nano folii tu z jedné strany pokovít a vzít dva takto vyrobené pruhy a stočít je -získal jsem kondenzátor. Z atmosferické elektřiny mám trvale energii zcela zdarma. A nemusím budovat drahá a rakovinotvorná vedení. Ale jim to přeju. Za blbost se platí.

My jsme ale stejně ,,chytří,, že? Taky budem dál zadlužovat tuhle směšnou zemičku jadernou energií. Nic jiného neznáme. Možná to ocení Kim. On má přece energie přebytek, že?

Nebo Láďa P.? A co ten šikmookej ještě dál?

Já nevím jak Němci, ale proč my se chováme jako pštrosi? Strčit hlavu do písku a co se děje okolo nás nezajímá.

Takže je lepší platit, že?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se