Německá vláda navýšila výhled spotřeby elektřiny v 2030 o více než 10 %, za nízké odhady byla kritizována
Německá vláda na začátku tohoto týdne zásadně upravila svůj výhled vývoje spotřeby elektrické energie v zemi na konci této dekády, který je ve srovnání s předchozí hodnotou o více než desetinu vyšší. Vláda byla dlouhodobě kritizována za podhodnocování budoucí spotřeby elektřiny, na které se v nejbližších letech podepíše intenzivní rozvoj elektromobility a rozšiřování využívání elektřiny pro potřeby vytápění.
Německé ministerstvo hospodářství a energetiky (BMWi) v úterý představilo aktualizaci svého výhledu poptávky po elektrické energii v roce 2030, kterou značně navýšilo. Zatímco doposud vláda počítala s hrubou spotřebou elektřiny na úrovni 580 TWh, nyní odhad navýšila na 645 až 665 TWh, tedy o 11 až 15 %.
Aktualizaci výhledu spotřeby elektřiny pro ministerstvo zpracovala konzultační společnost Prognos, která podle serveru Clean Energy Wire (CLEW) počítala jak s vyšší spotřebou elektřiny pro výrobu tepla v domácnostech i pro průmyslové procesy, stejně tak s rozvojem elektromobility a výroby zeleného vodíku pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů.
„Když přijde na chemický průmysl, zatím není zcela jasné, kolik z potřebného tepla bude vyráběno přímo z elektřiny a kolik z vodíku, takže toto povede k fluktuacím odhadů poptávky po elektřině v následujících letech,“ uvedl podle severu CLEW ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier.
Hodnota poptávky po elektřině je klíčová pro stanovení podílu obnovitelných zdrojů, které by v roce 2030 měly podle vládních cílů zajistit téměř dvě třetiny výroby elektřiny v zemi. Vyšší odhad spotřeby si tak zřejmě vyžádá i aktualizaci cílových hodnot instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích.
„Realističtější predikce poptávky po elektřině je značně opožděný. Již dlouhou dobu bylo jasné, že bude potřeba více elektřiny pro miliony elektromobilů, na trhu jsou tepelná čerpadla a je vyráběno více a více vodíku. Německá vlád mohla upravit svůj výhled mnohem dříve,“ komentovala krok vlády Kerstin Andreaeová, předsedkyně Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW).
Právě BDEW vládu dlouhodobě kritizoval za podhodnocování budoucí poptávky, přičemž svaz ve svých výhledech počítá k roku 2030 dokonce se spotřebou na úrovni až na 700 TWh. Podle analýzy Institutu pro energetický výzkum (EWI) při Kolínské univerzitě si intenzivní elektrifikace dalších sektorů vyžádá značný růst spotřeby elektrické energie, přičemž do roku 2030 odhaduje růst hrubé spotřeby elektřiny v zemi na 748 TWh.
Mohlo by vás zajímat:
Trochu mi to připomnělo prohlášení politbyra na sjezdu KS.
Asi jde o nějakou politiku, která implikuje objem investic nebo nějakých dotací... a někdo to tak potřeboval.
Pokud se bude stavět na nárůstu výkonu v OZE, tak by to neměl být problém. Problémem je stabilita a akumulace.
A jak v tom budou šikovní, na tom závisí cena cena energií, která to určitě umí vyřešit velmi rychle. Nahoru i dolů.
Tak jim držme palce.
Ať si to připouštíme nebo ne, je v tom i kus naší budoucnosti. Stálo by za to dobře prozkoumat, jaké cesty k tomu plánují. Třeba by nám to mohlo napovědět, jestli JE je správná cesta...
V odkazovaném tiskovém prohlášení slibuje ministr P. Altmaier detaily na podzim, neboli nyní jde asi hlavně o propagační výstřel předvolební kampaně do Spolkového sněmu, ve snaze snížit potenciál Zelených včasnou ventilací jejich tématu. Bude mu to ovšem málo platné, protože čiň čertu dobře atd. Vyděrač nemá nikdy dost.
Pokud průměrný Němec platí 8,5 kč res 6,5kč /kWh v topné sazbě, pak cena za vytápění domu tepelným čerpadlem v Německu je větší než při topení plynem nebo olejem a i celková cena za ujetí 1 km v EV je vyšší než při použití klasického auta. Za těchto podmínek se Němci do spotřeby el. energie příliš nepohrnou. Stát by musel udělat speciální sazby a ty osvobodit od plateb za OZE jenže otázka je kdo to pak zaplatí a pokud cena el. energie zůstane taková jaká je, nemůže to fungovat....
A / nebo je to i dobrá motivace pořídit si vlastní zdroj.
Malá solární elektrárna s baterkou se jim pak musí vyplácet (pokud jsou dotace jak u nás) tak během 3-4 let.
Tak má vypadat motivace. Tohle mají Helmuti dobře zvládnuté a i když jsou to pramínky, brzy z nich budou řeky.
Citát: "podhodnocování budoucí spotřeby elektřiny, na které se v nejbližších letech podepíše intenzivní rozvoj rozvoj elektromobility a rozšiřování využívání elektřiny pro potřeby vytápění."
Elektromobilům v létě FVE částečně pomůže. Akorát, když přijedete navečer domů, budete muset nabíjet akumulátory auta z akumulátorů FVE, což nebude efektivní a levné.
FVE na vytápění, to asi těžko. Respektive jen minimálně na podzim a na jaře.
No základní otázka zní - kdo to zaplatí. Aktuální situace je že to platí ti nejchudší, to jest ti, kteří si nemohou vybírat. Lidé se potom dělí na ty, kteří mají majetek a vlastní elektrárnu a jsou v pohodě, žijí si levně a potom ti, kteří nemají majetek (bydlí v podnájmu), platí drahou energii a je jim efektivně bráněno se z chudoby vymanit. Tohle ožebračování chudých už v minulosti vedlo k mnoha občanským válkám. A zatím nevidím žádnou snahu tomuto trendu zabránit, nebo ho i jen zmírnit. Naopak vidím snahu přesně opačnou.
Zaplatí to spotřebitel.
A pokud bude motivován k tomu, aby hledal, kde omezit spotřebu, prospěje to jemu i světu.
Neměli bychom zapomenout na to, že tak, jako je dotováno kde co, jsou dotované i energie, již drahně let. A tím, že je užíváme nadměrně, plýtváme (a jak jinak, když jsou tak levné...). Následně tu máme devastaci krajiny po uhlí, odpady, emise a nakonec i škody na zdraví, které suneme pořád před sebou. Ale spotřeba roste a už není kam to vše sunout...
Takže nezbývá než s rádie Jerevan zkonstatovat, že lépe u bylo a jít do sebe. Kompenzovat cenu úsporou.
Omezit spotřebu - to se lehko řekne, ale hůř udělá. Takže se, můžeme mrknout kde se nejvíc plýtvá.
1) vytápění domů - řešení zateplit - kdo to zaplatí: nájemníci (to jest chudí)
2) nespotřebované potraviny - řešení snížit spotřebu, což se dělá zvýšením cen - kdo to zaplatí - chudí
3) doprava (protože MHD nefunguje) - řešení přejít na EV - kdo to odnese - chudí, kteří na to nemají
a mohu pokračovat.
V Německu zavedli, že všechny náklady hodili na chudé (oficiálně proto, že firmy by nebyli konkurenceschopné), ale výsledek je pořád stejný - ožebračování chudé většiny a zisky bohaté menšiny
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se