Boom větrných elektráren a pád cen elektřiny v Německu
Instalovaný výkon německých větrných elektráren v lednu až květnu meziročně vzrostl o 34 % a náš západní soused je na cestě ke třetímu roku v řadě, ve kterém zaznamená jeho rekordní přírůstek. Navíc bude zahájeno odložené připojení k síti a uvedení do provozu offshore (mořských) větrných parků. Ceny německé elektřiny mimo jiné díky vysoké výrobě obnovitelných zdrojů klesly na nejnižší hodnotu za posledních 12 let.
Německé větrné elektrárny v lednu až květnu vyrobily 32,5 TWh elektřiny, což je zhruba stejně, jako vyrobily za toto období veškeré zdroje v ČR. Německo tak navýšilo výrobu o více než 8 TWh oproti stejnému období předchozího roku.
Něměcký vítr tedy v průměru vygeneroval 7,5 GW každou hodinu, což je ekvivalent zhruba 7 moderních jaderných reaktorů. Při srovnání s prvními pěti měsíci roku 2013 byl nárůst výroby z větrných elektráren dokonce 71 %.
Hlavním důvodem je rekordní nárůst německé větrné energetiky, Německo je na cestě k instalaci více něž 14 GW nových větrných elektráren v letech 2013-2015, což v průměru znamená 12 MW instalovaného výkonu denně.
Pro srovnání, v letech 2006-2012 byl přírůstek výkonu větrných elektráren 13 GW, tedy v průměru 5 MW za den.
Reforma podpory obnovitelných zdrojů v Německu (EEG) a omezení ročního přírůstku instalovaného výkonu solárních elektráren jsou podle expertů hlavními důvody, které spustily boom větrných elektráren. Společnosti nyní spěchají s realizací onshore (pevninských) instalací aby je stihly dříve, než bude v platnosti omezení jejich ročního přírůstku instalovaného výkonu.
Offshore větrné parky do provozu
Dalším důvodem větrného boomu je zpoždění připojení offshore větrných parků do sítě, které odložilo plánované zahájení výroby mnoha z nich. Nicméně nyní s odstraněním této překážky by první vlna offshore eletráren s výkonem zhruba 3 GW měla zahájit svůj provoz do konce roku 2015.
Podle dat operátora německé přenosové soustavy byla v květnu offshore kapacita větrných elektráren registrovaná pro přímé obchodování 2,225 GW, což je čtyřnásobný nárůst oproti předchozímu roku.
Minulý rok bylo uvedeno do provozu 529 MW offshore větrných elektráren, čímž se podle ročních statistik zvýšila celková instalovaná kapacita na 1 049 MW.
Celková kapacita onshore větrných elektráren na konci roku 2014 činila, po rekordním přírůstku 4,75 GW, celkových 38,116 GW.
Podle Bundesverband WindEnergie (BWE) se v roce 2015 stále očekává výrazný nárůst instalovaného výkonu o 3,5-4 GW. Nicméně nová reforma EEG, v platnosti od května 2014, omezí budoucí roční instalace onshore větrných elektráren na 2,5 GW. Reforma se nebude týkat zvyšování výkonu stávajících elektráren výměnou jejich turbín za výkonnější, tímto způsobem byl v minulém roce navýšen o více než 1 GW.
Německé ceny elektřiny jsou nejnižší za posledních 12 let
Boom zvyšování kapacity větrných elektráren v letech 2013-2015 je v ostrém kontrastu s prudkým zpomalením instalovaného výkonu solárních elektráren, které zaznamenaly rozmach v letech 2010-2012, kdy se jejich instalovaná kapacita zvýšila o 22 GW.
S hlubšími škrty v solárních dotacích zaznamenalo odvětví výrazný pokles růstu. Kapacita nově instalovaných elektráren v roce 2014 klesla druhý rok v řadě o 42 % na 1,9 GW, nejnižší hodnotu od roku 2007.
V tomto roce zatím Německo přidalo k celkové kapacitě 38,7 GW pouze 419 MW nových solárních elektráren.
Součet instalovaného výkonu solárních a větrných elektráren v Německu se nyní odhaduje na více než 80 GW.
Solární a větrné elektrárny za leden až květen vyrobily 46 TWh, s odhadem celoroční výroby vyšší než 100 TWh by to bylo vůbec poprvé, kdy by německé větrné a solární elektrárny vygenerovaly více elektřiny než jaderné.
Odstavování jaderných elektráren v Německu začne letos v červnu, kdy bude z ekonomických důvodů odstaven reaktor v Grafenrheinfeldu, o šest měsíců dříve před ukončením provozu z důvodu ukončení životnosti. Do konce roku 2017 bude v provozu 8 reaktorů o celkové kapacitě 10 GW.
Sezónní pokles poptávky společně s vysokými dodávkami z obnovitelných i konvenčních zdrojů způsobily, že ceny na německém denním trhu byly v dubnu v průměru 25,3 euro/MWh, což je nejnižší měsíční průměr za 12 let.
Květen byl třetím měsícem v tomto roce, kdy se průměrné spotové ceny pohybovaly pod hranicí 30 euro/MWh. Naproti tomu ceny na denním trhu ve Velké Británii byly v květnu v průměru 40,82 liber/MWh (56,17 euro/MWh), což je více než dvojnásobek velkoobchodní ceny silové elektřiny v Německu. Důvodem je silná libra a zpoplatnění emisí uhlíku, které tlačí britské velkoobchodní ceny nahoru.
Úvodní fotografie: Dirk Ingo Franke
Mohlo by vás zajímat:
Ahoj, tady bude asi překlep, ne? :)
Minulý rok bylo uvedeno do provozu 529 MW offshore větrných elektráren, čímž se podle ročních statistik zvýšila celková instalovaná kapacita na 1 049 GW.
Ahoj Víťo, přesně tak, díky za upozornění. :) Pěkný den, MV
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se