Budovaná pákistánská vodní elektrárna o výkonu dvou Temelínů pokryje čtvrtinu spotřeby země

DomůObnovitelné zdrojeBudovaná pákistánská vodní elektrárna o výkonu dvou Temelínů pokryje čtvrtinu spotřeby země

Instalovaný výkon vodních elektráren v Pákistánu dosahoval v roce 2016 zhruba 7,3 GW. V roce 2018 se Pákistán umístil na třetím místě v meziročním přírůstku instalovaného výkonu vodních elektráren, když instaloval zhruba 2,5 GW. Podle vládní agentury WAPDA je potenciál pro vodní elektrárny v zemi až 60 GW.

V současné době se v Pákistánu staví obří vodní elektrárna Dasu, která po dokončení bude disponovat instalovaným výkonem 4,3 GW. Výstavba projektu Dasu začala v roce 2018 pod dohledem vládní agentury Water & Power Development Authority (WAPDA). Za hlavní stavební práce je zodpovědná čínská společnost China Gezhouba Group Company, která uzavřela v březnu 2017 kontrakt v hodnotě 1,7 miliardy dolarů. Za elektromechanické práce je pak zodpovědná společnost GE Power Conversion, s níž byla uzavřená smlouva na konci roku 2019.

Projekt se nachází na řece Indus zhruba 350 kilometrů od Islámábádu, hlavního města Pákistánu. Rezervoár vytvořený přehradou bude 74 km dlouhý, 365 metrů široký a bude disponovat kapacitou 1 410 milionů kubických metrů. Odhadované náklady na projekt, který má být financován pomocí Světové banky, pákistánské vlády, ale i například švýcarskou společností Credit Suisse Group, jsou 4,3 miliardy dolarů.

Podle předsedy WAPDA, Muzammila Hussaina, bude první fáze projektu dokončena na začátku roku 2025. Předpokládá se, že některé ze soustrojí by mohlo začít dodávat elektrickou energii v druhé půlce roku 2024.

Elektrárna pokryje zhruba čtvrtinu spotřeby elektřiny v zemi

Výstavba je plánovaná na dvě části, z čehož v každé z nich bude vystavěno 6 turbogenerátorů o výkonu 360 MW, tedy celkem 12 turbogenerátorů. Pro projekt budou využity Francisovy turbíny. Maximální hodnota spádu je 184 metrů.

V první fázi projektu se předpokládá roční výroba 12 300 GWh, druhá fáze zvedne tuto hodnotu na 21 700 GWh. To by odpovídalo čtvrtině roční spotřeby země, která se v posledních letech pohybovala mezi 85 000 až 107 000 GWh.

Přenos elektrické energie z elektrárny bude zajištěn stejnosměrným vedením o napěťové hladině 500 kV. Výstavba přenosového vedení a následný provoz je zajištěn společností National Transmission & Despatch Company.

Úvodní obrázek: Vodní nádrž Tarbela v Pákistánu. Zdroj: Wikimedia