Světová banka zapůjčí Indii na fotovoltaické projekty do roku 2017 jednu miliardu euro. Peníze jsou určeny jak pro velké, tak i malé střešní instalace. Země, kde je stále ¼ obyvatel bez zdroje elektrické energie, si od investic mimo jiné slibuje zvýšení životní úrovně obyvatel.

Indie si na nedávné Pařížské konferenci COP 21 stanovila velmi ambiciózní plán pro rozvoj své energetiky – do roku 2030 chce pokrýt alespoň 40 % své spotřeby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Dílčím neméně odvážným milníkem je poté do roku 2022 zvýšit instalovaný výkon svých solárních zdrojů na 100 GW. Pro srovnání dle REN 21 byl celkový světový instalovaný výkon solárních zdrojů v roce 2014 zhruba 181 GW. Půjčka od Světové centrální banky by tak mohla být výraznou pomocí při plnění těchto cílů.

Půjčka 625 miliónů euro byla přislíbena na státní program podpory výstavby on-grid střešních fotovoltaických systémů, tedy takových, kterou budou připojeny do sítě. Světová banka dále podpoří výstavbu několika solárních parků, či výzkum nových systémů výroby a akumulace elektřiny ze slunce.

Indie se zhruba 300 slunečnými dny za rok má jedny z nejlepších podmínek pro využití sluneční energie na světě. Rychlý rozvoj využití solárních technologií může zlepšit kvalitu života miliónů Indů, zvláště těch nejchudších. Tento rozvoj dá také podmět k tvorbě tisíců pracovních míst v solárním průmyslu a podpoří vývoj a umožní splňění našeho snu stát se Indii budoucnosti, cituje tisková zpráva společnosti Onna Ruhla, ředitele Světové banky pro Indii.

Indie se v dnešní době řadí mezi státy s nejnižší spotřebou elektrické energie na osobu. Více jak ¼ (300 miliónů) obyvatel není připojena ke zdroji elektrické energie.

zdroj úvodní fotografie: Pennstate

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *