Domů
Obnovitelné zdroje
Třetina světového importu dřevěných pelet končí ve Velké Británii

Třetina světového importu dřevěných pelet končí ve Velké Británii

V minulém roce se ve světě vyprodukovalo rekordních 26 milionů tun dřevních pelet. Může za to zvýšená poptávka po obnovitelných energiích. V České republice bylo loni vyrobeno necelých 180 000 tun certifikovaných dřevních pelet. Třetinu všech dovážených dřevních pelet spotřebuje Velká Británie.

Podle Organizace pro potravu a zemědělství se v roce 2014 zvýšila produkce dřevních pelet o 16 % oproti předchozímu roku a dosáhla tak historického maxima 26 milionů tun. Největší producenti jsou v Severní Americe a Evropě.

Produkce dřevních pelet ve světě v letech 2012 – 2014. Zdroj: www.carbonbrief.org

V roce 2014 představoval import dřevních pelet 14 milionů tun. Oproti předchozímu roku to znamenalo 19 % nárůst. Mezi největší dovozce dřevních pelet patří Velká Británie, Itálie, Belgie a Dánsko, které dováží dvě třetiny z celkového světového importu.

Jen Velká Británie spotřebuje třetinu celosvětového importu dřevních pelet. Od roku 2012 se její dovoz ztrojnásobil. Hlavní zásluhu na tom má velká elektrárna Drax, která přešla z uhlí na biomasu v podobě dřevních pelet.

Import dřevních pelet ve světě v letech 2012 – 2014. Zdroj: www.carbonbrief.org

Produkce dřevních pelet, stejně jako využívání biomasy, neustále roste. Vedle solárních, větrných, vodních a geotermálních elektráren se jedná o další nástroj v boji proti emisím skleníkových plynů.

V České republice bylo v roce 2013 vyrobeno 144 493 tun dřevních pelet, loni to bylo 177 586 tun a letos by se podle odhadů mohla výroba přiblížit 300 000 tun. V českých kotlích končí pouze třetina vyrobených pelet, zbytek se vyváží do zahraničí.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.